Pustu stuparul

Creat de Pustu, Noiembrie 24, 2013, 02:50:05 AM

« precedentul - următorul »

Pustu

#1530
Dulcofruct sau apifonda ?

Cristel

Miere Pustule!  :P
Sa nu-mi spui ca albinele tale au halit tot siropul pe care l-ai dat in toamna!  :nebun:
Ai mierea aia de pe fagurii prost crescuti - cand te luptai la miez de noapte sa faci extractie si ziceai ca "merge la vanzare" - o combini cu zahar pudra si e gata turta! Mai baga si tu putina munca, doar albinele sa-si rupa maselele in acadele?
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

tinumaftei

Apifonda este din zahar.
O bucata de turta dulcofruct a ramas asta toamna afara si albinele nici nu se atingeau de ea. Viespile erau gramada. Daca era ceva de capul ei veneau si albinele.

Pustu


nicu has

Un link PT vizionare te rog

mel.domum

Da'i te rog drumu si pe youtube.
MULTUMIM

oroles

Citat din: tinumaftei din Ianuarie 30, 2016, 07:08:20 PM
Apifonda este din zahar.
O bucata de turta dulcofruct a ramas asta toamna afara si albinele nici nu se atingeau de ea. Viespile erau gramada. Daca era ceva de capul ei veneau si albinele.
Fusesem tentat sa cumpar Dulcofruct dar am renuntat. Nu mai fac experimente pe albinele mele. Le-am dat o tura de serbet de zahar si miere la o parte. La altele le-am dat Apifonda. Niciodata nu am avut probleme cu Apifonda. O mananca bine, nu o scot afara chiar daca nu are decat sucroza. Sunt altii care se lauda cu procente de glucoza/fructoza si nici nu se apropie albina de ele.

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tinumaftei

Citat din: oroles din Ianuarie 30, 2016, 09:14:56 PM
Citat din: tinumaftei din Ianuarie 30, 2016, 07:08:20 PM
Apifonda este din zahar.
O bucata de turta dulcofruct a ramas asta toamna afara si albinele nici nu se atingeau de ea. Viespile erau gramada. Daca era ceva de capul ei veneau si albinele.
Fusesem tentat sa cumpar Dulcofruct dar am renuntat. Nu mai fac experimente pe albinele mele. Le-am dat o tura de serbet de zahar si miere la o parte. La altele le-am dat Apifonda. Niciodata nu am avut probleme cu Apifonda. O mananca bine, nu o scot afara chiar daca nu are decat sucroza. Sunt altii care se lauda cu procente de glucoza/fructoza si nici nu se apropie albina de ele.
Sucroza = zaharoza. Albinele reduc molecula de zaharoza in fructoza si glucoza. Zaharoza are si salcamul (aprox.8-10) si sucul de fructe sau struguri, chiar si unele nectaruri.
Asa se intampla cand este loc de o afacere, hop toata lumea iese pe piata. O pacaleala mare cu turtele din comert. Apifonda am cumparat si eu. Este foarte bun si pentru nuclei sau roi. Are o granulatie foarte buna.

Pustu


mel.domum

Salut Dane,
Azi am terminat de scris pe DVD'uri toate show'rile DE LA STUPARI... in format mp4 360. Au isit 9 DVD'uri si am intrat intr'al 10'lea. Suntem la show'l 95 si deseara il faci pe cel de'al 96.
Spor la treaba si multe show'ri sa vina.
multumim 

Pustu


Cipi

Frumos gest din partea lui Duma, un cadou pe deplin meritat. Felicitari!
Se pare ca live-urile ti-au prins bine, ai invatat ceva si asta se vede in stupina.
Ce ai de gand sa faci anul asta, inmultire sau productie?

Pustu

Citat din: Cipi din Ianuarie 31, 2016, 08:40:22 PM
Ce ai de gand sa faci anul asta, inmultire sau productie?
Da  =)) :P
Multa sanatate

Pustu


Pustu