Cum organizam cuibul?

Creat de oroles, Noiembrie 02, 2013, 03:50:33 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Am gasit ceva interesant intr-o carte despre superioritatea unor metode si sunt interesat sa vad apicultorii de la noi cum organizeaza cuibul?
Dupa terminarea sondajului voi spune ce scria in cartea respectiva!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Aurelian A.

EU organizez cuibul in felul urmator :  ramele marginase ful cu miere,urmatoarele doua,dintr-o parte si cealalta ramelor marginase,70,75,80 la suta cu miere,depinde de stup iar ramele centrale sa aiba si ele macar 50 la suta miere.Bineinteles ca poate nu reusesc sa fac la fiecare stup la fel dar incerc sa ma apropii de acesti 'parametrii' pe care i-am mentionat :D
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

Tamu

Fagurii goi nu au ce cauta in cuib.
Care au fost cu puiet intre timp albina ii umple cu miere necapacita. Practic si acestia sunt plini. Acestia sunt in mijlocul cuibului. Iar pe margini cei cu miere capacita.
Daca in cuib exista faguri goi inseamna ca acesta nu a fost strans suficient ptr. iarna.
Eu cel putin asa i-am pregatit ptr. iarna asta.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

Aurelian A.

Asa e Tamu,fara faguri goi  in cuib,trebuie modificat si sus in chestionarul acela :hi:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

oroles

Citat din: Aurelian A. din Noiembrie 02, 2013, 04:54:42 PM
Asa e Tamu,fara faguri goi  in cuib,trebuie modificat si sus in chestionarul acela :hi:
Scrie "mai goi"! Asta nu inseamna ca sunt goi de tot... Sa zicem ca au cca 50% miere capacita! :D
Nu stiam cum sa  scriu!
Am modificat acum!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Citat din: Aurelian A. din Noiembrie 02, 2013, 04:38:59 PM
EU organizez cuibul in felul urmator :  ramele marginase ful cu miere,urmatoarele doua,dintr-o parte si cealalta ramelor marginase,70,75,80 la suta cu miere,depinde de stup iar ramele centrale sa aiba si ele macar 50 la suta miere.Bineinteles ca poate nu reusesc sa fac la fiecare stup la fel dar incerc sa ma apropii de acesti 'parametrii' pe care i-am mentionat :D

Asta se numeste organizare bilaterala si respecta principiul simetriei.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

crisian-nicolae

dar ce se intimpla daca si ramele centrale sunt 80%-90%cu miere albina unde mai formeza ghemul :uimit:

oroles

Citat din: crisian-nicolae din Noiembrie 02, 2013, 07:07:03 PM
dar ce se intimpla daca si ramele centrale sunt 80%-90%cu miere albina unde mai formeza ghemul :uimit:
Cel mai bine este sa asteptam sa primim mai multe raspunsuri la chestionar, ca apoi as influenta respondentii incercand un raspuns la ceea ce ai intrebat tu. Oricum cuibul se va forma pe acele rame.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Aurelian A.

Citat din: crisian-nicolae din Noiembrie 02, 2013, 07:07:03 PM
dar ce se intimpla daca si ramele centrale sunt 80%-90%cu miere albina unde mai formeza ghemul :uimit:
Nici prea multa miere nu e buna  :P
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

bucovineanu


Mihai Sergiu

Din cate imi aduc aminte domnul Dragos a experiementat si a iernat astfel pe rame full cu miere , poate ne impartaseste din experienta dumnealui si ne prezinta cum a fost dezvoltarea acelei familii si cum a iernat.
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

Tamu

Sondajul corectat a dat peste cap voturile! Ar trebui sters si eventual sa se voteze din nou.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

Aurelian A.

Citat din: bucovineanu din Noiembrie 02, 2013, 09:11:42 PM
De ce nu e buna?
Glumeam Tamu, inca nu am incercat o astfel de iernare,asteptam pe cei care au facut-o sa vina cu impresii :hi:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

oroles

Citat din: Tamu din Noiembrie 03, 2013, 09:06:21 AM
Sondajul corectat a dat peste cap voturile! Ar trebui sters si eventual sa se voteze din nou.
Pai de ce? Mie mi se pare destul de concludent! Cred ca sunt putini apicultori care nu stiu ce este organizarea bilaterala a cuibului, unilaterala sau centrala. Mai bine nu bagam explicatiile in paranteza.
Cert este ca majoritatea organizeaza bilateral cuibul, dupa cum se vede din sondaj. Si eu tot bilateral i-am organizat.
A. Malaiu, in cartea "Stuparitul" spune ca nici metoda bilaterala, nici cea unilaterala nu sunt superioare metodei centrale, argumentand ca in cazul primelor doua metode ghemul se formeaza in zona centrala, adica acolo unde nu este cea mai mare cantitate de miere. El spune, invocand niste studii ca cea mai buna metoda este centrala. Am aplicat-o si eu, dar doar la roii slabi, asa cum spun cartile mai noi de apicultura.

Pentru @bucovineanu: Probabil Aurelian, care spunea ca in cuib nu au ce cauta rame pline, facea referire la un videoclip al prof. Ursu, vazut si de mine. Acolo, acest prof. spunea acelasi lucru "nu au ce cauta in stup rame pline", pe principiul ca acolo nu ar avea unde sa depuna oua matca. Eu zic ca nu e justificat raspunsul, avand in vedere ca pana in primavara se golesc celulele de miere si matca poate oua.

Situatia mea. Am organizat cuibul la sfarsitul lui august, si cred ca am facut un lucru bun, mai ales ca apoi au urmat zile friguroase. Eu zic ca am restrans suficient de bine cuiburile, lasand 6-7 rame in cuib, in mod exceptional 8. La jumatatea lui octombrie, fiind foarte cald m-am mai uitat un pic in stupi. Ultima rama care o pusesem plina cu miere fusese consumata pe o parte, fiind foarte putina miere pe partea dinspre exteriorul cuibului. Este normal acest lucru?

Va multumesc!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Nu marul de rame lasate in cuib e in stransa legatura cu cantitatea de albina existenta.
Orice rama care nu e acoperita complet, se elimina.