Lumea apicola a lui romikele

Creat de romikele, Decembrie 06, 2009, 12:39:47 AM

« precedentul - următorul »

bee_lover

Frumoasa centrifuga si sunt sigur ca e cu mult sub pretul pietei  :D  :bravo:

romikele

M-a costat sub 600 lei... tinand cont ca am avut cazanul de inox, de la o centrala termica dezafectata (din care am obtinut prin taiere 2 astfel de recipiente).
Pacat ca diametrul interior este de doar 57 cm, cu 2..3 cm mai mult mergea rotor pentru 4 rame.
Oricum, e buna si asa.
In asteptarea degresarii... :wink2:



romikele

Ultima piesa din inventarul apicol, noua matcarnita de la Skypi, artist al echipamentelor apicole din lemn  :P :bravo: :thanks:

bucovineanu

Doua urdinise pe aceeasi parte nu e prea indicat. Albinele vor migra dintr-un nucleu in cel de alaturi. Mult mai bine daca e un urdinis pe ficare perete.

romikele

Nu prea se putea altfel, deoarece este 6 în 1.
Le fac eu "faţada", cam ca în poza de mai jos,  să nu se întâmple migraţii  :D



În interior arată cam aşa:


romikele

Suportul cu picoare "crombra" pregatit de exploatare... ulei ars pe partea lemnoasa, grinzi de 10x10cm.

pharaonu75

Cati stupi vei pune pe acest suport?
Nu era mai bine daca foloseai grinzi de 8x8 cm?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele

Pot pune 6, dar las doar 5, cu aproape 30 cm intre ei. La nevoie mai strecor cate un roi printre ei.
Grinzile de 8x8 erau mai scumpe, 22 ron/buc, pe astea am dat 18 ron/buc.. una are chiar 12x10 cm.  :wink2: 

POSTASUL

Citat din: romikele din August 30, 2011, 04:02:34 PM
Suportul cu picoare "crombra" pregatit de exploatare... ulei ars pe partea lemnoasa, grinzi de 10x10cm.
erau bune grinzile si de 8/8  dar nui nimic vor fii mai trainice , felicitari =D> un lucru facut calumea :bravo:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

bee_lover

Fain suportul si eu tot cu ulei ars le-am dat, daca intra bine in lemn tine o vreme.  :bravo:

Florin-braileanul (FlorinI)

#235
Citat din: romikele din August 30, 2011, 05:11:37 PM
Pot pune 6, dar las doar 5, cu aproape 30 cm intre ei. La nevoie mai strecor cate un roi printre ei.
Grinzile de 8x8 erau mai scumpe, 22 ron/buc, pe astea am dat 18 ron/buc.. una are chiar 12x10 cm.  :wink2:


mama ce preturi.....
eu am luat (pe alese) 12 grinzi plus 1 de rezerva (bonus) de 6 x 7cm (10 x 10 sunt prea grele) la 3 m lungime (incap 5 stupi de poliuretan lejer) la 30 lei

sa fie CLAR... 30 lei, adica 300.000 lei vechi, TOATE 13 grinzi
   :nudie:

pentru tratare am aplicat 2 metode:
3 postamente le-am dat cu 2 maini de grund de lemn (cam scumput) si
3, cu 4 maini cu motorina
voi face comparatie in timp
ambele vopsite cu 2 maini de vopsea

picioarele vopsite cu protecta 3 in 1
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Mircea77

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din August 30, 2011, 09:38:56 PM

mama ce preturi.....
eu am luat (pe alese) 12 grinzi plus 1 de rezerva (bonus) de 6 x 7cm (10 x 10 sunt prea grele) la 3 m lungime (incap 5 stupi de poliuretan lejer) la 30 lei

sa fie CLAR... 30 lei, adica 300.000 lei vechi, TOATE 13 grinzi
   :nudie:

Spune-ne si noua unde se poate cumpara asa ieftin ca maine dimineata dau bir cu fugitii de la servici.

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: Mircea77 din August 30, 2011, 11:29:32 PM
Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din August 30, 2011, 09:38:56 PM

mama ce preturi.....
eu am luat (pe alese) 12 grinzi plus 1 de rezerva (bonus) de 6 x 7cm (10 x 10 sunt prea grele) la 3 m lungime (incap 5 stupi de poliuretan lejer) la 30 lei

sa fie CLAR... 30 lei, adica 300.000 lei vechi, TOATE 13 grinzi
   :nudie:

Spune-ne si noua unde se poate cumpara asa ieftin ca maine dimineata dau bir cu fugitii de la servici.


vad ca esti din capitala
asa ca...
faci rost de transport, vii la braila in timpul saptamanii si te duc direct la sursa
nu e nici un secret
eu doar transfer informatia
nu am nici un ghiseft
asa cum ma banuie multa lume ca fac reclama la stupii de poliuretan, contra... marfa
va pot arata facturile celor carcotasi
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Mircea77

Ei chiar din capitala nu sunt. Aici doar muncesc.
La origine sunt buzoian, armata am facut-o in '89-'90 in Braila (deci cunosc orasul), la pescuit obisnuiam sa merg in Insula Mare a Brailei sau la Stancuta....................iar stupii ii am la socri in Teleorman =))

Si fara sa fiu carcotas, chiar ma bucur pentru tine ca ai gasit cherestea asa de ieftina.
La o diferenta de pret asa de mare, in sensul ca este marfa ieftina, se merita.
Banuiesc ca si scandura este ieftina.
Daca ajung prin Braila, promit sa te caut ca sa pot strange mana unui om care este dedicat "fetelor harnice".
Desi sunt un "parlit" de incepator - doar 5 stupi la acest moment - am ambitia ca in cativa ani sa ma dezvolt pana la un minimum de 40.

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: Mircea77 din Septembrie 01, 2011, 08:21:33 PM
... Desi sunt un "parlit" de incepator - doar 5 stupi la acest moment - am ambitia ca in cativa ani sa ma dezvolt pana la un minimum de 40.

:bravo: :bravo: :bravo:
parafrazand un vechi cantec ostasesc... :D

"Parliti" au fost, "parliti" sunt încă
Şi-or fi în neamul românesc!
Căci rupţi sunt ca din tare stâncă
"Parlitii" orişiunde cresc.

eu acum 3 ani am reinceput apicultoreala dupa o pauza de cca 10 ani tot cu 5 stupi si acum am o frumoasa stupina de 31 de familii
deci?

... Addidas Torsion..

mai tii minte inceputul sloganului de reclama?


DACA VREI, POTI!
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333