Bio apicultorul, imagini

Creat de bio, Ianuarie 15, 2013, 07:16:34 PM

« precedentul - următorul »

mosunick

Sa fii iubit si sanatos, si sa mai faci apicultura inca 50 de ani!!!!!

P.S.
Daca nu-mi iese urarea, (formulare incorecta, s.a.m.d.) atunci asa sa fie sa dai se o mina de aur la tine la ferma si sa nu mai trebuiasca sa muncesti!!!
;)
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

bio

 Va multumesc tuturor pentru urari !!!!......va doresc si voua multa sanatate si putere de munca !!




mape 48-petru manea

LA MULTI ANI SI PUTERE DE MUNCA !

bio

Citat din: Cristel din Octombrie 13, 2014, 02:03:25 AM
Felicitari domnule Bio pentru familiile numeroase! Cam golasa arata poienita unde aveati zecile de roi alta data!
Planta frecventata de albine se numeste Aster si este melifera.
In ceea ce priveste gladita, nu ar strica sa-i aplicati o taiere la 3 ani, pentru a deveni mai des gardul (presupun ca se vrea un gard din gladita) astfel incat nici vantul sa nu mai treaca!
]
.......
Va puteti imbogati zona cu o planta melifera tarzie, care arata foarte bine toamna tarziu, avand nectar si polen: heliantus
......
Sanatate multa!

Sal Cristi...

Deci planta respectiva se numeste ATER... bun, mercii..

Gladita tai doar tulpina principala..??>.sau tai toate ramurile care sunt mai inalte de o anumita inaltime..??. Dupa ce o tund, se indeseshte de la nivelul care am taiat in sus..??..sau se mai indeseshte si in partea de sub inaltimea la care am taiato...???

Heliantusul..??..este ceva ca un gard viu..??... cam cit creste pe an..??trebuie tuns..?  i-si pastreaza frunzele peste iarna..?? ..
l-o minca caprioarele, vacile si oile..??--ca imi este teama cind nu sunt pe la ferma sa nu sara ceva animale sa-l manince ...

bio

Citat din: dan sebastian din Octombrie 13, 2014, 09:26:15 AM
La noi la olteni e o vorba. Nucii se planteaza pt copii si nepoti. Cred ca ar fi mai bine daca ai pune ciresi, visini, pruni, meri si caisi. Tot sezonul ai avea ce consuma cand mergi la stupi. Spatiu e suficient sa plantezi de toate.
]


... am ceva corcodusi..:)).. se coc pe rind ca sunt diferite soiuri...

Ar fi buni ceva pomi fructiferi... dar in plm as fi nevoit sa pazesc pe vremea cind se coc fructele respective, mai mult decit pazesc la pavilioane...:))

marian_6777

La multi ani Bioooo... sa fi iubit de familie si albinute.
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

pad3

multi ani fericiti si realizari cat sufletul tau de mari. sa ne traiesti nea bio
somnul ratiunii naste monstri

happy

La multi ani ! : sampanie:
Daca vrei rizomi de helianthus iti dau cat vrei,eu am dat la toti vecinii.Asterul si helianthus daca ai in zona ta esti asigurat toata luna octombrie de polen si ceva nectar.
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

MOTANUL

La multi ani si sa fi iubit (la cate familii ai - se strange multa iubire  :)).  :bzz:
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bio

Citat din: happy din Octombrie 13, 2014, 09:52:45 PM
La multi ani ! : sampanie:
Daca vrei rizomi de helianthus iti dau cat vrei,eu am dat la toti vecinii.Asterul si helianthus daca ai in zona ta esti asigurat toata luna octombrie de polen si ceva nectar.

..Merci !!...stai sa vad ce este cu HELIANTUS . Ai ceva adresa unde sa caut sa aflku mai multe ca sa nu caut eu aiurea.

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bio

aa.. am vazut pe GOOGLE..

ma gindesc cum am mistreti fara numar in zona nu or venii sa rime toata ziua dupa napi si sa-mi faca varza tot ce am pe acolo..//???

In paduricea de salcie de linga stupina am ceva stufarish, mlashtina si...mistreti fara numar si nu as vrea sa ii trag spre mine sa rime printre roiuri sa imi darime ce am pe acolo..:(

pharaonu75

Nelule, daca iti dau eu vreo cateva evodii, le plantezi in stupina? Hai ca ti le dau gratis, pentru ca m-am hotarat sa investesc in baza melifera a viitorului meu ginere... :D :D
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bio

Gata..OK..le gasim gazduire la acele evodii..

Dar ce baza melifera ??.. A cui..?? si pentru cine..??.... peste citiva ani "aia mici" or sa stea pe nu-stiu ce plaja iar Bio @ Pharaonu (iesit la pensie) or sa stea la stupina sa le faca fonduri pentru copii..... =))

pharaonu75

E bine si asa.
Ce, tu n-ai plaja pe Alionte? Sau pe Saltava, pe Bent, pe Borcea?
Nu te mai vaita, ca te crede lumea! :P :P
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube