Bio apicultorul, imagini

Creat de bio, Ianuarie 15, 2013, 07:16:34 PM

« precedentul - următorul »

PARINTELE

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 04, 2014, 06:11:00 PM
  sa dai cu formol pe faguri e ... interesant.

daca îi  mai afuma putin, vor deveni faguri pentru eternitate. =)) =))

bio

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 04, 2014, 06:11:00 PM
  sa dai cu formol pe faguri e ... interesant.

Dragosh, lasa birfa pe forum...... :hippo: .....pune si  citeste literatura apicola de specialitate ... afli lucruri interesante.
Las-o in papucii ei de treaba,... ne spune-ai intr-un film, ca ai o bibloteca cu mii de carti de apicultura . Ca le ai este OK, dar si daca le-ai m-ai rasfoii ar si mai OK.... =))

Cauta in Ceara--de Volcinski, sau Bolile albinelor a lui Ograda, s.a...... se recomanda "formolizarea" ramelor si da si niste rezultate foarte bune plus aplicare foarte usoara.

Dragosh ? Tu, chiar ai Diploma de Apicultor..?

Citat din: PARINTELE din Ianuarie 04, 2014, 06:43:20 PM
....
daca îi  mai afuma putin, vor deveni faguri pentru eternitate. =)) =))

Parinte..??>.Cind este ziua ta ?... daca nu ai vreun titlu din ce am amintit mai sus, i-ti fac eu cadou macar una din cartile alea sa vezi cum este cu eternitatea.. =))


Citat din: dan sebastian din Ianuarie 04, 2014, 12:30:30 PM
Cred ca e secret de breasla ...  ))/

Dan Sebastian,  ai dreptate........ din pacate, cititul este un secret .

D006

#437
  dati voi cu formol , eu prefer sa merg pe metode mult mai simple .


UPs

Prof.univ. Costel Stanciu, presedintele Asociatiei pentru Protectia Consumatorilor din România (APCR), ne-a declarat ca formaldehida este o substanta toxica interzisa total de câtiva ani în Uniunea Europeana. "Formaldehida are efecte negative asupra sistemului nervos si asupra sistemului respirator. Provoaca ulceratii ale pielii, iritatii ale gâtului si nasului", a mai precizat prof....

bio

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 04, 2014, 07:17:09 PM
  dati voi cu formol , eu prefer sa merg pe metode mult mai simple .


UPs

Prof.univ. Costel Stanciu, presedintele Asociatiei pentru Protectia Consumatorilor din România (APCR), ne-a declarat ca formaldehida este o substanta toxica interzisa total de câtiva ani în Uniunea Europeana. "Formaldehida are efecte negative asupra sistemului nervos si asupra sistemului respirator. Provoaca ulceratii ale pielii, iritatii ale gâtului si nasului", a mai precizat prof....

...Dragosh, ce spui tu este amintit si in cartile de apicultura respective , atentionind apicultorii sa respecte anumite norme de protectia muncii.

Formolul se aplica printr-o metoda de aplicare numita FORMOLIZARE... nu se spala nik cu formol..nu se amesteca miere cu formol sau alte fantezii .

Dragosh, nu-l stiu pe Costel al tau ..... sper ca nu are diploma ca nea Ponta .
Daca se gaseste FORMALDEHIDA in magazinele veterinare din Romania ..inseamna ca nu este chiar atit de interzisa in UE .


bio

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 04, 2014, 07:17:09 PM
  dati voi cu formol , eu prefer sa merg pe metode mult mai simple .
......

Dragosh,  sunt interesat de o metoda mai simpla de dezinfectie .
Imi spui si mie care ar fi si .....mod de aplicare...orice detaliu m-ar interesa...?..

Dar sa nu-mi spui ceva ca tu dezinfectezi "cu degetul" ca nu cred ca aceasta metoda  am cum sa o aplic.

Metoda "cu degetul"-- adica,  pui pe altii sa faca.....

kamy

Am testat si io formolu pus in sticluta in familia de albine dar inafara de parfumul specific nu am obtinut alte rezultate!atunci am testat si teoria ca ar cam speria loca,efect placebo!

bio

Citat din: kamy din Ianuarie 04, 2014, 07:54:28 PM
Am testat si io formolu pus in sticluta in familia de albine dar inafara de parfumul specific nu am obtinut alte rezultate!atunci am testat si teoria ca ar cam speria loca,efect placebo!

Kamy, eu aplic ce gasesc in carti de specialitate ....nu inventez eu nik.
Formolul este dezinfectant--ar trebuii sa tina loca departe.
Pentru tratament al familiei de albine se foloseste altceva.

Din postarea ta, ....tu, se pare ca tu ai incercat sa folosesti formolul ca tratament al locii .
Cred ca daca o familie are probleme cu loca trebuie tratata si familia cu antibiotic iar inventarul apicol se dezinfecteaza .Aplicind  concomitent si tratament si dezinfectie, nu se poate sa nu existe rezultate.

..plus, se pare ca formolul care l-a folosit pare ca era "expirat".  La mine cind fac formolizare il simt bine de tot daca nu respect N.T.S.M.
Acum  vreo 10 ani in urma,  aveam nevoie de 2-3 rame pentru un roi si am fost nevoit sa le scot din camera de pastrare fara a le mai aerisii citeva zile. La roiul respectiv, a doua zi, cam 70-80 % din albina o merlise .

bio


... zilele astea mi-am luat ceva rame, rame 1/1 confectionate din lemn de  tei.

Nu aveam eu nevoie de 4000 de rame anul acesta..... dar nu stau ca in fiecare an sa cumpar rame .






PricopArthur

Cum le asamblezi bio? Ne-ar prinde bine sa vedem din tehnologia ta. Esti pentru multi un exemplu de modestie si perseverenta.
Miere multă şi inimă curată!

bio

..la albine nu umblu DELOC in aceasta perioada ...este  perioada de repaus a familiilor de albine  si a mea.:)

Iarna aceasta le-am deranjat doar cu tratament contra varooa,... ceva in jur de 28 dec .

bio

Citat din: PricopArthur din Ianuarie 25, 2014, 11:34:27 AM
Cum le asamblezi bio? Ne-ar prinde bine sa vedem din tehnologia ta. Esti pentru multi un exemplu de modestie si perseverenta.

Este cam greu sa va arat "tehnologia mea",deoarece peste 90% din timp lucrez singur si nu are cine ma filma. ..dar o sa incerc in 2 cuvinte sa arat ce si cum fac.

...in ceea ce priveste asamblarea si insirmarea  ramelor am copiat si eu ce am vazut pe ici pe colo.
....pentru ansamblare  am un "calapod" pentru 25 rame si pistol pneumatic de capsat ...folosesc capse tip 90 lungi de 40 mm.
..pentru perforare am perforator multiplu cu 6 mandrine.--asta sigur am postat imagini pe aici pe forum.
..pentru insirmnare am ceva cu niste rotite pe care trag sirmele si le intind ...nu iam facut inca poze,dar il am la ferma si cind o sa ma duc sa ii fac poze.

bio

Perforatorul..


dan sebastian

Exact cum ziceai, o sa pui mana si o sa le asamblezi singur. Ma bucur ca ti-au ajuns la timp si nu te-a prins viscolul ca nu le mai vedeai. Asa pana se pune caldura, ai 3 saptamani sa tot asamblezi.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

feerary

Ne potoi spune de la cine le-ai luat, eventual si  un nr de contact ca poate pe viitor cine stie  :wink:    nu de alta da imi place cum sunt lucrate
   

PARINTELE

frumos ,Bio
sa le stapanesti sanatos si sa-ti traiasca feciorul.