VARROA

Creat de serban, Ianuarie 17, 2015, 06:40:54 PM

« precedentul - următorul »

teoalbina

Daca a folosit cineva acid oxalic ca tratament, ce metoda a folosit si care a fost eficienta constatata?

daniel gusman

 :hi:
Am si eu o intrebare a folosit cineva varojet?
Este bun de ceva.

Eugen B

Eu am folosit varojetul si am fost multumit

Cubby

Si eu am folosit, dar inhalam si eu destul fum, asa ca am trecut la vaporizator.

Eugen B

Cubby si nu ai vazut diferenta dintre varojet si fureto? Sunt la fel de eficente? Eu am observat ca varojetul este mai bun

daniel gusman

Multumesc de raspuns..

stefanescu

Pentru un numar mic de stupi (20-30) e bun varojetul. Pentru mai multi e bun vaporizatorul.
Cu varojetul nu inhalez fum. Stau la distanta.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

daniel gusman

Sunt incepator si am putini stupi

Eugen B

Poti da cu varojetul si la mai multi. Daca are cine sa te ajute si ai 2-3 varojeturi merge treaba ceas. sunt avantaje si dezavantaje. Eu vreau sa fac ce este mai eficient, cu toate ca se pierde mai mult timp. fiecare face cum vrea si cum crede ca e mai bine la el

edward_w92

cu varojetul castigi timp dar pe cat de mult timp castigi, pierzi din eficienta tratamentului...eu nu-s asa multumit de varojet, parca fumul e putin sau slab. Efectul desi stupii noi si etansi fiind, nu e chiar unul multumitor, am vazut varroa pe albina si dupa tratament, semn ca tratamentul nu a fost eficient. In schimb, mavrirolul imi atinge asteptarile in tratamentul impotriva varroa.
Am sa incerc insa anul acesta si acid oxalic in cazul in care observ ca tratamentele normale impotriva varroa in primavara, esueaza.

bratosin radu

Va salut cu respect.Numele meu este Radu,am albine din 2011 cind am cumparat prima familie;acum am ajuns la 10.Locuiesc in loc ilia jud.hunedoara si tin stupii la un vecin ,care are si el albine de mult timp.Stupina se afla la aproximativ 5km. intr-un sat numit Bacea,amplasata la poala unui deal ;in total cam 50 de familii.Culesul principal este cel de salcam,un cules mediu zic eu deoarece padurea de salcam este propusa pt taiere. Intrebarea pt.cunoscatori ;Pot trata de ex.cu acid oxalic daca in paralel proprietarul trateaza cu varachet?mie nu mi se pare cam ok.Mentionez ca in cele 3 ierni nu am pierdut nici un roi.Vecinul este in varsta accepta mai greu noutatile este mai reticent,o stie cu VF si pace,desi ii povestesc ce se dicuta pe forum ;e si el curios de multe ori ,mai intreaba una alta, ii place.De la el cumparm miere cind nu aveam albine,acum ii dau eu polen si cred ca la anul se apuca si el de recoltat polen.va multumesc pt intelegere.

bionut

Vad ca nu prea vine nimeni cu pareri dupa folosirea acidului oxalic. Oricum, vin si eu cu o intrebare legata de tratamentul cu acid oxalic, prin sublimare. Face cineva asta? Eu vreau sa imi fac un evaporator ca cel din poza si sunt curios daca foloseste cineva la noi asa ceva.

bucovineanu

Citat din: bratosin radu din Aprilie 15, 2015, 08:09:51 PM
Intrebarea pt.cunoscatori ;Pot trata de ex.cu acid oxalic daca in paralel proprietarul trateaza cu varachet?mie nu mi se pare cam ok
Mai intai bun venit pe forum. Nu are nici o legatura tratamentul cu varchet cu tratamentul cu oxalic. Chiar este indicat sa se faca tratamente cu doua substante diferite. Dupa ce se fac tratamentele cu varachet in sept-oct se mai poate face un tratament cu oxalic in nov- dec.

stefan1

 Bun venit pe forum, Radule!
Referitor la tratamentul cu acid oxalic mai intai spun ca eu nu l-am folosit (inca). Pe forum s-a mai discutat, sunt pareri diferite. Oricum in general se recomanda aplicarea acestui tratament in lipsa puietului, deci toamna tarziu. Sunt si stupari care trateaza in sezonul activ fie in stare lichida fie (la noi mai rar) prin sublimare. De prin alte tari am citit ca sa nu se aplice mai mult de un tratament de acest fel pe durata vietii unei albine. Asta de la inceput l-ar exclude de la tratarea in cazul cand avem puiet capacit in stupi, caz in care tratamentul ar trebui repetat de trei ori in doua saptamani (ca sa surprindem si paduchii care initial sunt in puietul capacit). Sunt insa si stupari care fac mai multe tratamente cu oxalic si spun ca nu au probleme. Tot din carti, aceste tratamente mai fac sa 'cada' unele regine.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bratosin radu

Va multumesc pt raspunsuri,aveti toata consideratia mea.Am de gind sa fac tratament cu ac. oxalic in noiembrie dec.,pulverizat pe intervale cu o serniga cu ac,pt. ce am eu nu cred ca merita alta investitie ;desi pe viitor ma bate gindul sa fac un vaporizator sau sa i-mi cumpar.Cred ca tratamentele de iarna sau primavara devreme sint foarte importante pt.dezvoltarea ulterioara a coloniilor.Noi am facut tratamentul pe la sfirsitul lui octombrie,primavara luam startul mai greu.Spor la treburi.