VARROA

Creat de serban, Ianuarie 17, 2015, 06:40:54 PM

« precedentul - următorul »

serban

Ca și metodă de combatere a varroa fără chimicale,a încercat cineva să elimine tot puietul căpăcit la primul control de primăvară?
Teoretic, atunci toți varoua rămași peste iarnă se află în primele celule căpăcite. Ce părere aveți?

elvis

nu cred ca e o idee prea stralucita prima tura de puiet capacit e vitala pt familie asigura schimbul de albine
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

serban

Mă gândesc atunci când ai o palmă,două de puiet căpăcit.

bmdna

Eu am citit pe undeva ca varroa nu se grabeste sa se inmulteasca in primul puiet pentru ca primul puiet, in general, nu e hranit din belsug, asa ca asteapta generatiile mai hranite. Daca se elimina primul puiet nu cred ca se produce mare effect asupra varroa.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

edward_w92

Tratament Varroa primavara: 1 banda mavrirol la 20 februarie, ghemurile de regula in perioada asta urca sus la sita, deci are loc contactul cu benzile, pana la 1 aprilie are efect aproape complet. Albinele care au contact cu substanta o poarta mai departe prin ghem, prin celulele cu puiet....Mie mi se pare mai eficient decat VF, in toamna pun benzile dupa VF astfel incat sa aiba efect un interval de cca 3 saptamani si primavara in jur de 20-25 februarie cate o banda de stup si iti iei adio de la VF in primavara. E nitel mai scump tratamentul insa stupari care l-au folosit nu pierdeau efectivul de albina din cauza acarianului. Unii considera ca nu renteaza si ca ajunge doar VF, insa VF nu omoara in totalitate acarienii.

Eugen B

Nimic nu ii omoara in totalitate

feerary

o solutie rapida, eficienta, ieftina si bio, este acidul oxalic

bucovineanu

Mavrirolul folosit in mai mult de 3 ani consecutiv provoaca rezistenta parazitilor la fluvalinat. De altfel varachetul forte contine si fluvalinat. E bine sa nu se foloseasca pentru tratamente un singur produs.

edward_w92

Vecinul si mentorul meu folosea: varachet forte +mavrirol peste iarna la scurt timp dupa VF. Si nu ii murea niciun stup de varroa. S-apoi avea, dumnezeu sa-l ierte, peste 35 de ani de apicultura. Nu mi-a zis niciodata ca tratamentele astea dupa 3 ani devin ineficiente.

bucovineanu

#9
Faptul ca fuvalinatul provoaca rezistenta daca e folosit in multi ani e bine cunoscut. Sunt tari in care nu se mai foloseste deoarece a devenit ineficient.
Eu nu am zis ca nu e bine sa fie folosit mavrirolul, am zis ca nu e bine sa fie folosit peste 3-4 ani consecutivi alaturi de varachet si sa fie folosit in alternanta cu alt produs, ex acid oxalic. Amitrazul din varachet e folosit de aproape 30 de ani si inca nu a indus rezistenta parazitilor.
Totusi anul trecut a fost un an in care infestarea familiilor de albine a fost mai mare decat oricand.
Aici ar trebui sa ne spuna mai multe despre cauze ICDA.

daniel.arad

Experiente negative de genul anului 2014 au mai fost.
Nu e un secret printre stupari ca insasi Varachetul este recomandat sa se foloseasca nu din acelasi lot pe tot parcursul anului. Eu nu zic de ce trebuie facut asa, pentru ca stuparii sunt inteligenti si inteleg...

bucovineanu

#11
Au mai fost ani cu infestari masive, dar in 2014s-au suprapus mai multi factori care au facut ca familiile sa intre in iarna slabite. E vorba de lipsa culesului, mai ales in perioadele de dezvoltare. iarna blanda la inceput si perioada rece spre sfarsit, etc.
   Eu intotdeauna folosesc pentru tratamentele din toamna varachet din doua loturi diferite.
Nu s-a lamurit problema cu concentratia substantelor active din Varachetul forte care de vreo 2 ani e cu totul alta decat era inainte. Nimeni de la institut nu a intrat pe nici unul din forumuri sa o lamureasca.

stefan1

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 20, 2015, 11:50:28 AM
Faptul ca fuvalinatul provoaca rezistenta daca e folosit in multi ani e bine cunoscut. Sunt tari in care nu se mai foloseste deoarece a devenit ineficient.
Eu nu am zis ca nu e bine sa fie folosit mavrirolul, am zis ca nu e bine sa fie folosit peste 3-4 ani consecutivi alaturi de varachet si sa fie folosit in alternanta cu alt produs, ex acid oxalic. Amitrazul din varachet e folosit de aproape 30 de ani si inca nu a indus rezistenta parazitilor.
Totusi anul trecut a fost un an in care infestarea familiilor de albine a fost mai mare decat oricand.
Aici ar trebui sa ne spuna mai multe despre cauze ICDA.

  A pus cineva pe forum, in toamna, nu mai stiu unde, un studiu care arata ca si amitrazul creeaza rezistenta pentru parazit. Ba spune ca durata pana s-a obtinut rezistenta este foarte variata de la tara la tara, in unele tari, Chile sau Argentina, nu mai stiu, deja dupa 3 ani de aplicare s-a constatat dobandirea rezistentei parazitului.
  Trebuie sa intelegem ca aceasta rezistenta nu inseamna ca nu mai putem omori parazitul cu acea substanta, doar ca asazisa LD, adica doza letala, care sa produca moartea sa zic la 90% din paraziti (LD90), deci aceasta doza este tot mai mare, pana cand poate deveni periculoasa pentru albine sau poate polua inadmisibil produsele stupului. Parerea mea personala este ca utilizarea produselor de tip Mavrirol, la care doza de acaricid descreste permanent, permite parazitilor sa isi dobandeasca imunitate fata de tratament, dupa principiul 'ce nu te omoara te intareste'. Se stie ca chiar alergia la venin se poate invinge prin administrarea repetata de doze de venin la inceput foarte mici si in doza incet crescuta. Se vorbeste chiar de oameni care au dobandit rezistenta la otravuri puternice prin ingerarea unor doze la inceput foarte mici si apoi in crestere. Rau este ca paduchii care au dobandit rezistenta se raspandesc si la alte stupine care a facut tratamente corecte si la care paduchii 'proprii' inca nu au dobandit rezistenta la tratament.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Eugen B

Sistemul de dat tratament AV si la noi in tara si in alte tari nu se face cum ar trebui. Ar trebui sa dam cumva strategic. Eu cred ca ideal este sa combinam anual tratamente cu substante diferite. Daca tot tratam cu acceasi substanta la un moment dat ei vor incepe sa devina imuni la substantele noastre. Posibil pe viitor sa se descopere si alte chestii pt varroa.

stefan1

  Exact asta am vrut sa spun.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)