Varoa se extinde

Creat de printisor, Octombrie 24, 2010, 09:30:10 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

  S-a mai scris. Nu Varachetul ci Varachet Forte omoara si Braula, ca de fapt si Klartanul.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

ALBINEL 1984

Citat din: dragos2006 din Februarie 18, 2011, 08:49:00 PM
  Sunt cateva metode sa faci sa nu vina aglomeratia la tine , ori cu vorba buna ori cu parul.

si cand se intoarce roata primesti acelasi tratament, :nono:
eu nu ma duc peste nimeni dar nu ma opun veniri altora ,un stupar experimentat nu se tranteste la voia intamplari ,o vorba spune ca nu trebue sa iti fie frica de stupi multi ci de stupi puternici,am cautat sa indeplinesc ambele criterii si multi si buni

orbanstefan64

eu inca nu am nimic impotriva daca cineva vine in zona dar fara boli

pharaonu75

Si cum afli daca are boli? Il intrebi, iar el este prost si recunoaste!?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mape 48-petru manea

Vezi in stupina ta in perioada urmatoare daca intrusul a avut albinele bolnave

pharaonu75

Citat din: MAPE 48 din Februarie 19, 2011, 07:56:48 PM
Vezi in stupina ta in perioada urmatoare daca intrusul a avut albinele bolnave

Prea tarziu!
Ideea este sa nu se aseze langa tine in pastoral unul cu stupii bolnavi! Adica sa previi imbolnavirea albinelor tale!
Dupa imbolnavire degeaba il mai tragi pe ala de maneca...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kov iulian

#21
Si in zona unde locuiesc eu sunt aceleasi probleme,vin uni si alti se pun in fata mea,si mai e o problema mare in zona mea,in ani ce au trecut au fost mari probleme cu stropirile la rapita,la mustar etc si au fost pierderi de albine, am dus probe la laborator dar probabil baieti au influenta si au avut grija sa plateasca unde trebuie,iar fermieri vazind ca au probleme cu apicultori pe plan local in loc sa respecte normele si astfel sa evite problemele (am avut discuti cu ei, replica unora a fost``nu imi pasa domnule de albinele voastre mie de recolta mea imi pasa``),invita apicultori din alte parti le permit sa se aseze aiurea intre cultura si sat.Anul trecut sa intimplat din nou aceasi problema, nu au anuntat la timp ca fac stropiri(seara a venit instiintarea de la primarie,a doua zi au stropit) apoi au continuat stropirile toata ziua chiar daca termometrul arata peste 32 de grade si au continuat asa si a doua zi si avio si terestru.Am pierdut si citeva famili asfixiate am pierdut si albina culegatoare ,si stiind discutiile din ani precedenti si avind in vedere ca accesasem si 141 si nu aveam de gind sa pierd 7000 de euro din cauza lor.Am fost la primarie aici cineva cu functie (nu spun cine va las sa banuiti) din jeepul propriu(eu eram cu bicicleta   :) :) :) :))mia adresat urmatoarea replica iesiti ma de aici cu albinele voastre nu am timp de voi,eu tot ma plingeam acolo dar vedeti exista legea cutare,legea cutare replica dinsului a fost ``iesita ma de aici cu prostiile voastre nu e nici o lege```Am stat 3 zile pe culoarele primariei fara sa fiu bagat in seama,apoi mi-am zis fie ce o fi si am mers la judet peste tot la Camera agricola,la DSV sa vina sa constate decesul albinelor,apoi am fost la Garda de Mediu si am depus o plingere.Doar cei din urma Garda de Mediu au venit au constatat si au dat amenzi si le-au inpus sa nu mai stropeasca haotic,leau inpus sa foloseasca insecticide selective care nu fac rau albinelor.Vreau sa mai spun ca am fost singur in demersurile mele.desi si alti apicultori au fost afectati,nu au iesit in fata sa protesteze sa vina primarie desi i-am sunat pe aproape fiecare,unu era la cimp,altu facea o soba,altu nu stiu ce mai facea,asa ca ma fost singur in fata a 3-4 fermieri.Desigur ca acum ma simt prost ca am facut atita vilva,desigur ca mi-am facut si `prieteni in rindul fermierilor pe care i-am pirit.Ce ma intristeaza e faptul ca noi apicultori nu suntem uniti sa ne aparam interesele.Chiar ma gindem la o chestie,daca s-ar putea face un pact intre asociati,intre apicultori.a gresit un fermier in mod repetat si e si recalcitrant, sa ii punem embargou,sa il ocolim toti chiar daca ne-ar plati sa nu ii mai polenizam culturile,si veti vedea cum se vor domoli si vor invata sa ne respecte si pe noi dar cel mai important pe aceste albine  harnicute  care muncesc pina la epuizare si moarte pt noi oameni. Scuze daca am fost off topic daca aceasta postare nu isi are locul aici rog admini sa o mute unde trebuie.

gheghe

     Domnule Kovaci, exact cum a-ti spus am patit si noi ,primaria ne-a anuntat dimineata ca a doua zi la ora 9 v-a stropi rapita.Seara ,in aceiasi zi, au stropit rapita .Am anuntat primaria ,au fost "indignati",au facut prospectiuni dar a ramas fara niciun rezultat :nu s-a putut stabili cine a facut tratament din cauza faptului ca au fost multe parcele, relativ micii cultivate cu rapita.Adevarul este ca nu am avut pierderi prea mari ca efectiv,dar dezechilibrul creat in cadrul familiei prin introducerea in cuib a unui insecticid ,chiar daca este selectiv,provoaca vulnerabilitati sanatatii albinelor in perspectiva.Stima.

bismark

    Pe linga tratamentele obisnuite cu Varachet Forte sau Klartan mai exista tratamente simple de bun simt.,   1) Fundul antivarooa., 2)Rama claditoare care avind celule de trintor colecteaza varooa., 3)Schimbarea mai des a fagurilor negri-invechiti care produc o albina mica si expusa oricarei imbolnaviri.,4)Folosirea plantelor cu uleiuri volatile care micsoreaza dezvoltarea acestora,ca levantica,bozul etc.(am spus cindva ca austriecii folosesc un extras din rosii)si in general ordinea su curatenia in stupi. :coffee: :beer: de Izvorul Tamaduirii.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/