Asociatia Apicultorilor Profesionisti "Albina Ramniceana" Rm. Sarat

Creat de PuisoruApis, Decembrie 15, 2011, 04:14:17 AM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

Citat din: apispuisoru.ro din Martie 23, 2016, 05:06:07 PM
Astazi 23.03.2016, m-am prezentat la A.N.Z. pentru a afla conditiile, criteriile si documentele privind autorizarea stupinelor de multiplicare, pentru anul 2016, avand in vedere prevederile ....
Din discutii am aflat ca pana in prezent nu exista elaborata o procedura, dar in data de 26 martie 2016 reprezentantii ACA sunt asteptati la ora 10.00 la ANZ sa depuna programul national de ameliorare – pe baza caror criterii domnilor ???[/b]
Iata un subiect foarte interesant!!!!
1.Deci ICDA/Combinatul apicol - agent economic - are stupina de elita.
2.Actionarul ICDA/Combinatul apicol este 100% ACA.
3. ACA face procedura pentru acreditarea stupinelor de elita.

Semnati petitia SALVATI ALBINA ROMANEASCA!! initiat de ACA. Evident ca miscarea a fost bine gandita si nu are in vedere biata albina romaneasca ci un aspect comercial.
De ani de zile, an de an, ICDA incaseaza o suma frumusica pentru mentinerea unui efectiv de 1000 de familii de albine in rasa curata. Ce face pentru acesti bani. Duce in fiecare acesti stupi in zone izolate?
Nu face nimic, ci pur si simplu s-au abonat la banutii statului, ca de ei fac legea in domeniu!
Regret de asemeni ca unii dintre noi nu strigam decat atunci cand anumite masuri ale statului ne ating la portofel!!! Asta nu se numeste atitudine civica.

apispuisoru

Tot ce ne ramane este miscarea sindicala, de aceea va invitam la Festivalul National anuntat, sa refacem Sindicatul National al Apicultorilor, care sa ne reprezinte cu adevarat la minister si oriunde va fi nevoie.
Anexez adresele catre AGROSTAR, ANZ, MADR

Pe aceasta cale invit toti detinatorii de stupini de multiplicare sa ne intalnim maine 25 martie la ora 10.00 la ANZ pentru a cere lamuriri privind criteriile de autorizare pe anul 2016.

MOTANUL

Citat din: apispuisoru.ro din Martie 24, 2016, 12:19:15 PM
Pe aceasta cale invit toti detinatorii de stupini de multiplicare sa ne intalnim maine 25 martie la ora 10.00 la ANZ pentru a cere lamuriri privind criteriile de autorizare pe anul 2016.

Suna frumos teoretic (coeziunea de bransa) dar e greu de obtinut. Eu incurajez aceasta initiativa.
Problema mare nu sunt hartiile din punctul meu de vedere - ci matcile. Eu nu am gasit matci cu acte pt. PNA mai bune decat cele de la institut (am scris pe topicul meu ca unele matci din cele de la institut sunt neglijent manipulate - cu aripi sucite si asa mai departe - dar totusi au o calitate peste ce am mai cumparat in rest). Al doilea producator de la care am cumparat matci carpatine cu acte PNA au fost mai slabe, mai scumpe (nu au scazut pretul când a scazut TVA) si cu acte lipsa (au fost respinse la plata din acest motiv).

Situatia nu sta mai bine nici pe piata libera (adica chiar daca as lua matci fara acte si factura - eu anul trecut am luat matci din 6 locuri diferite tot nu am gasit multe matci care sa concureze serios materialul biologic de la institut).
Din din cate familii am eu doar 5-6 matci sunt peste cele de la institut. Restul sunt dupa la multe capitole.

E rau ca exista piedici birocratice - dar cei care au stupine de multiplicare ar trebui sa se concentreze si pe calitate / disponibilitate in sezon nu doar pe hartii. Alt aspect - sunam si imi spuneau ca imi vand matci fara acte PNA desi in anunt spuneau ca vand si cu acte PNA. (spuneau ca ies in pierdere daca imi dau acte). Pai omule: tu ai facut pretul, tu ai scris in anunt ca vinzi cu acte PNA - acum de ce dai inapoi?? Adica e multa neseriozitate in stupinele de multiplicare cu care am luat contact in 2015.

E usor sa spui ca ce face institutul e prost dar tu sa vinzi matcile mai scump si fara factura. E greu sa vinzi cu factura si sa pui la dispozitia cumparatorului toate actele, factura si o matca de o calitate mai buna.
Eu astept un competitor al ACA - dar nu asa vorbe pe forum sau discursuri in care doar se afirma ca matcile sunt exceptionale; chiar sa vanda matci cu acte in regula si daca se poate cu o calitate peste ACA.
Adica eu de asta sunt interesat: matci de calitate peste ACA, pret competitiv, acte in regula.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

romikele

CitatAdica eu de asta sunt interesat: matci de calitate peste ACA, pret competitiv, acte in regula.
Exista marea "sansa" sa nu vezi niciodata asa ceva, deoarece se doreste ca doar ACA sa ramana pe piata producatorilor de material biologic, asa ca, fara a discuta de calitate, pretul va avea aceeasi tendinta cu Varachetul, care in scurt timp se va dubla.

Din toate cele peste 140 de stupine de multiplicare, ai apelat doar la cateva conduse de neseriosi, si de aici ai tras concluzia ca toti sunt la fel?

Kov iulian

Citat din: romikele din Martie 24, 2016, 01:31:19 PM
pretul va avea aceeasi tendinta cu Varachetul, care in scurt timp se va dubla.

Varachet pe care nu il poti cumpara in cantitate mare ca sa iti faci un stoc pentru zile negre fiindca expira .

romikele

Citat din: tinumaftei din Martie 24, 2016, 07:06:17 AM
1. ...pur si simplu s-au abonat la banutii statului, ca de ei fac legea in domeniu!
2. Regret de asemeni ca unii dintre noi nu strigam decat atunci cand anumite masuri ale statului ne ating la portofel!!! Asta nu se numeste atitudine civica.

1. Asa este din pacate si asta de mai mult timp.
2. Aici nu ai dreptate, semnalul der alarma tras aici este INAINTE de aparitia a astfel de masuri. Aceste masuri sunt menite sa umfle doar anumite portofele, deoarece marea masa a apicultoror nu conteaza in ecuatie...
Cand Albina Ramniceana a incercat sa reactiveze sindicatul, a fost persiflata. Si acum tendinta este din pacate aceeasi, dar efectele vor fi imediate si iremediabile.
Singura sansa e unitatea, dar eu sunt pesimist, asa ca vad un viitor sumbru al apiculturii si agriculturii in general. Semnele sunt evidente, iar putinii oameni care doresc binele sunt marginalizati sau chiar eliminati.

tinumaftei

Citat din: apispuisoru.ro din Martie 24, 2016, 12:19:15 PM
Tot ce ne ramane este miscarea sindicala, de aceea va invitam la Festivalul National anuntat, sa refacem Sindicatul National al Apicultorilor, care sa ne reprezinte cu adevarat la minister si oriunde va fi nevoie.
Anexez adresele catre AGROSTAR, ANZ, MADR

Pe aceasta cale invit toti detinatorii de stupini de multiplicare sa ne intalnim maine 25 martie la ora 10.00 la ANZ pentru a cere lamuriri privind criteriile de autorizare pe anul 2016.
Orice miscare de protest inseamna foarte multa organizare.
Maine...............?!!!!!
Bine ca nu am fost anuntati pentru IERI!!
Sa fim seriosi, cati din noi pot veni undeva de pe o zi pe alta!!
In rest va sustin demersul, insa regret ca in asa de scurt timp nu pot veni
Succes!

romikele

Maine se petrece evenimentul pentru care trebuie sa fim uniti.

tinumaftei

Citat din: romikele din Martie 24, 2016, 03:28:51 PM
Maine se petrece evenimentul pentru care trebuie sa fim uniti.
Sigur ca am inteles, insa daca am aflat doar azi la pranz, nu pot sa particip. Regret!!
Mult succes!!!

oroles

Citat din: romikele din Martie 23, 2016, 10:17:14 PM

Din informațiile neoficiale primite la redacția Apiardeal ...
Da ce redactie aveti domnle'? Vreau si eu in redactie la voi?

REDÁCȚIE, redacții, s. f. 1. Colectiv de redactori care lucrează la un ziar, la o revistă etc.; localul în care se găsesc birourile redactorilor unui ziar, ai unei reviste etc. 2. Redactare; felul, forma în care este redactată o publicație, o scriere. [Var.: (înv.) redacțiúne s. f.] – Din fr. rédaction.

Spune drept! pharaonu ce face? Scrie sau nu? :P
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

PACO

Care sindicat ?! Ala la care ne-am mai strans odata la Ramnic si nu a facut nimic pt. apicultori.Legea apiculturii varza, neonicotinoide cat cuprinde, bani din PNA erau sa mearga la ANZ etc. Eu pe mana lui Sorin Pana nu mai merg.

PACO

De fapt toata problema se invarte in jurul PNA ului, intai ne-a fost aruncata pastila cu cooperativele, dupa aceea au inceput sa apara alte produse la decontare ( mai rau ca pe timpul siropurilor) si acum pe sub masa sa incearca monopolizarea comercializarii materialului biologic. Cred ca unii s-au gandit ca mai bine sa cumpere toata lumea de la un singur producator decat sa cumpere mai multi de unde vrea fiecare.

romikele

Citat din: oroles din Martie 24, 2016, 07:42:44 PM
Citat din: romikele din Martie 23, 2016, 10:17:14 PM

Din informațiile neoficiale primite la redacția Apiardeal ...
Da ce redactie aveti domnle'? Vreau si eu in redactie la voi?

REDÁCȚIE, redacții, s. f. 1. Colectiv de redactori care lucrează la un ziar, la o revistă etc.; localul în care se găsesc birourile redactorilor unui ziar, ai unei reviste etc. 2. Redactare; felul, forma în care este redactată o publicație, o scriere. [Var.: (înv.) redacțiúne s. f.] – Din fr. rédaction.

Spune drept! pharaonu ce face? Scrie sau nu? :P
Nene, noi scriem, nu ne jucam!  :razz:
Avem computere cate fire de par ai tu pe cap, imprimante, telefoane, tot ce trebuie.... crezi ca e de joaca?  :P

romikele

Legat de sindicat, pana acum a fost ca si inexistent. E nevoie de o reorganizare si implicare;
Daca oierii si fermierii au reusit sa obtina ce si-au dorit, putem si noi, dar numai prin actiune, nu stand la mana altora!

andrei_georgian

Citat din: romikele din Martie 24, 2016, 08:52:23 PM
Citat din: oroles din Martie 24, 2016, 07:42:44 PM
Citat din: romikele din Martie 23, 2016, 10:17:14 PM

Din informațiile neoficiale primite la redacția Apiardeal ...
Da ce redactie aveti domnle'? Vreau si eu in redactie la voi?

REDÁCȚIE, redacții, s. f. 1. Colectiv de redactori care lucrează la un ziar, la o revistă etc.; localul în care se găsesc birourile redactorilor unui ziar, ai unei reviste etc. 2. Redactare; felul, forma în care este redactată o publicație, o scriere. [Var.: (înv.) redacțiúne s. f.] – Din fr. rédaction.

Spune drept! pharaonu ce face? Scrie sau nu? :P
Nene, noi scriem, nu ne jucam!  :razz:
Avem computere cate fire de par ai tu pe cap, imprimante, telefoane, tot ce trebuie.... crezi ca e de joaca?  :P
cu asa dotari poate va cinstiti cu cel mai bun vin  :rotfl: si acum lasand gluma deoparte cam asa stau lucrurile...daca stam in fata calculatorului si ne dam fiecare cu parerea nu o sa rezolvam nimic, o sa fim frecati cum vor muschii lor...  ))/
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.