UNIREA FAMILIILOR toamna pt o mai buna iernare.

Creat de milu56, Septembrie 28, 2015, 09:54:24 AM

« precedentul - următorul »

RazvanTi

dar in loc sa fu... frece amaratele in mijlocul iernii, nu mai bine unifica matzele alea lesinate in toamna si nu il mai durea capul?!?!?!?
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

bmdna

Fiecare are stilul lui. Toamna cand le nuesti trebuie precautii, si uneori ai si dureri de cap. El asteapta iarna si le uneste pur si simplu. Pe de alta parte, daca descoperi ca o familie a ramas fara matca in miez de iarna... eu zic ca e o metoda buna de introducere matca noua. Pana la urma fiecare stupar e liber sa-si aleaga calea. Eu am mai spus, de asta e frumoasa apicultura, pentru ca ai foarte multe drumuri pe care poti ajunge de la A la B. E adevarat, unele sint mai eficiente altele mai putin. Dar tot drumul cunoscut de tine este ala mai bun.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

maximotgv

Citat din: bmdna din Octombrie 29, 2015, 08:59:01 AM
Fiecare are stilul lui. Toamna cand le nuesti trebuie precautii, si uneori ai si dureri de cap. El asteapta iarna si le uneste pur si simplu. Pe de alta parte, daca descoperi ca o familie a ramas fara matca in miez de iarna... eu zic ca e o metoda buna de introducere matca noua. Pana la urma fiecare stupar e liber sa-si aleaga calea. Eu am mai spus, de asta e frumoasa apicultura, pentru ca ai foarte multe drumuri pe care poti ajunge de la A la B. E adevarat, unele sint mai eficiente altele mai putin. Dar tot drumul cunoscut de tine este ala mai bun.

Plus ca unificand prin aceasta metoda nu mai este necesar ca familiile sa fie alaturate. Poti unifica familii din orice loc din stupina. bmdna, spune ceva si despre  ce temperatura este atunci cand face lucrarea?

bmdna

El spune ca ora este 3 dar ar fi mai bine ca operatiunea sa se faca mai dimineata pentru ca soarele stralucind le agita putin. Despre temperatura spune ca sint undeva minus 5- minus 6 grade celsius
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

maximotgv