invertire zahar cu zeama de lamaie

Creat de vasile_ion_27, Iunie 08, 2014, 01:33:06 AM

« precedentul - următorul »

vasile_ion_27

vreau sa folosesc zeama de lamaie in loc de sare de lamaie pt invertirea zaharului  si nu stiu care este cantitatea de zeama pt invertirea a 5 kg de zahar.  ma poate ajuta cineva? Multumes

romikele

Pentru 1kg zahar si 250ml apa se pot folosi 2 linguri de zeama de lamaie.
La 5 kg de zahar, calculele le faci tu!  :wink2:
:hi:

joohny

Va salut.Si daca pun lamiie numai decojita si tocata tot 2 linguri,are ceva?Intreb deoarece vreau sa folosesc toata lamiia ,mai putin coaja.Multumesc Sanatate.

romikele


oroles

Iese fain cu lamaie. As bea si eu siropul invertit cu lamaie... :)
Nea Marin zice ca il inverteste cu otet. Asa am vazut intr-un film al lui. Totusi, mirosul nu e tocmai placut. D:
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

jenica67

   Poti sa folosesti siropul invertit in casa, ca sa indulcesti ce ai nevoie, deoarece este mult mai sanatos. Am citit niste articole franceze, care recomanda folosirea acestuia in loc de zahar. Ca problema cu invertirea, o are si organismul uman.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

SPYKAL

Eu folosesc zeama de lamaie cand fac siropul. La 3 kg zahar + apa storc o jumatate de lamaie. Stima si respect!!!

thomas

Salut. Vreau sa fac sirop invertit cu lamaie. 2:1. Mai trebuie fiert zaharul? Sau dupa fierberea apei adaug zaharul si zeama de lamaie corespunzatoare? Ms!

dodo79

Citat din: thomas din August 05, 2014, 06:25:09 PM
Salut. Vreau sa fac sirop invertit cu lamaie. 2:1. Mai trebuie fiert zaharul? Sau dupa fierberea apei adaug zaharul si zeama de lamaie corespunzatoare? Ms!
ca sa invertesti trebuie fiert zaharul pana se face o spuma alba deasupra,ca si la lapte.500ml apa la 2 kg zahar.dupa fierbere se adauga inca 500 ml apa.

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi