faina de soia

Creat de viorel08, Februarie 02, 2014, 08:29:34 PM

« precedentul - următorul »

viorel08

Salutare stimati colegi. Stie cineva vreo reteta cu faina de soia?

cipik

Detaliaza, este prea pe scurt.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

SPYKAL

Citat din: viorel08 din Februarie 02, 2014, 08:29:34 PM
Salutare stimati colegi. Stie cineva vreo reteta cu faina de soia?
Ce vrei sa stii de spre ea? In combinatie cu lapte praf degresat si oua fierte se foloseste in primavara ca si inlocuitor de polen. Asta te interesa? Reteta mai contine si alte ingrediente. Detaliaza ceea ce te intereseaza.

viorel08

Ma intereseaza ca inlocuitor de polen daca e buna, si in in ce proportie(cat la suta) se adauga in sirop sau miere.Mentionez ca e prima mea iernare si as vrea sa le pun mai la primavara ceva stimulente mai consistente ,asta  in urma constatarii din toamna ca nu prea stau chiar asa bine la capitolul polen.Am vurut sa cumpar polen congelat, dar am fost sfatuit de cineva ca nu ar trebui sa bag polen de cine stie unde in hrana mai bine inlocuitor, pana cand oi pune colectoarele la mine sa stiu ce le dau. Va multumesc celor care miati raspuns sau care o s-o faceti daca stiti ceva,

gr18yra

Citat din: viorel08 din Februarie 02, 2014, 10:55:03 PM
Ma intereseaza ca inlocuitor de polen daca e buna, si in in ce proportie(cat la suta) se adauga in sirop sau miere.Mentionez ca e prima mea iernare si as vrea sa le pun mai la primavara ceva stimulente mai consistente ,asta  in urma constatarii din toamna ca nu prea stau chiar asa bine la capitolul polen.Am vurut sa cumpar polen congelat, dar am fost sfatuit de cineva ca nu ar trebui sa bag polen de cine stie unde in hrana mai bine inlocuitor, pana cand oi pune colectoarele la mine sa stiu ce le dau. Va multumesc celor care miati raspuns sau care o s-o faceti daca stiti ceva,
SALUT
UITE IO AM FACUT O TURTA DIN MIERE,FAINA DE SOIA, DROJDIE INACTIVATA, PROTOFIL SI UN PLIC DE STARTOVIT....AM PUS DEJA CTEVA TURTE ....IN CATEVA ZILE AM SA VERIFIC SA VAD DACA A LUAT ...CAT A INCEPUT SA MANANCE....
AM PUS CATEVA TURTE ...
Nu este sarac cine nu are tata, este sarac cine nu are CARTE....

gr18yra

Citat din: viorel08 din Februarie 02, 2014, 10:55:03 PM
Ma intereseaza ca inlocuitor de polen daca e buna, si in in ce proportie(cat la suta) se adauga in sirop sau miere.Mentionez ca e prima mea iernare si as vrea sa le pun mai la primavara ceva stimulente mai consistente ,asta  in urma constatarii din toamna ca nu prea stau chiar asa bine la capitolul polen.Am vurut sa cumpar polen congelat, dar am fost sfatuit de cineva ca nu ar trebui sa bag polen de cine stie unde in hrana mai bine inlocuitor, pana cand oi pune colectoarele la mine sa stiu ce le dau. Va multumesc celor care miati raspuns sau care o s-o faceti daca stiti ceva,
Daca te intereseaza reteta poti intra la "turta proteica" sau ti-o pot spune aici ....
cam asa arata...
Nu este sarac cine nu are tata, este sarac cine nu are CARTE....

yulian

Imi poate spune cineva pe unde se gaseste faina de soia mai ieftina? Eu am gasit la Kaufland dar mi s-a parut f scumpa...6 lei/250gr. Intradevar ca nu se pune multa...dar parca totusi. Srotul de soia se poate folosi in turte sau este prea mare?
Multumesc,
Iulian.

gr18yra

Citat din: yulian din Februarie 04, 2014, 12:47:23 PM
Imi poate spune cineva pe unde se gaseste faina de soia mai ieftina? Eu am gasit la Kaufland dar mi s-a parut f scumpa...6 lei/250gr. Intradevar ca nu se pune multa...dar parca totusi. Srotul de soia se poate folosi in turte sau este prea mare?
Multumesc,
Iulian.
salut....tot in kaufland gasesti soia la pungi de 100gr la pretul de 1,29 lei
Numai ca tre sa le dai prin rasnita de cafea.
Deasta am luat si eu....
Nu este sarac cine nu are tata, este sarac cine nu are CARTE....

cipik

Citat din: yulian din Februarie 04, 2014, 12:47:23 PM
Imi poate spune cineva pe unde se gaseste faina de soia mai ieftina? Eu am gasit la Kaufland dar mi s-a parut f scumpa...6 lei/250gr. Intradevar ca nu se pune multa...dar parca totusi. Srotul de soia se poate folosi in turte sau este prea mare?
Multumesc,
Iulian.

La pretul asta mai bine dai 25 de lei pe complexul lui Dan Puisoru.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

State

Citat din: cipik din Februarie 04, 2014, 10:41:15 PM

La pretul asta mai bine dai 25 de lei pe complexul lui Dan Puisoru.

De banii aia mai bine ti le faci singur. Dar vorba aia, trebuie sa traiasca si negustorii.. :wink2:

mmacreanu

am lluat azi de la targ lapte praf, drojdie, apicomplex, protofil am ... vreau sa fac stimulare proteica din miere plus restul de compusi si ma gandesc sa intaresc turta cu faina de soia, oare reusesc?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

yulian

#11
Citat din: mmacreanu din Februarie 04, 2014, 11:52:53 PM
am lluat azi de la targ lapte praf, drojdie, apicomplex, protofil am ... vreau sa fac stimulare proteica din miere plus restul de compusi si ma gandesc sa intaresc turta cu faina de soia, oare reusesc?
Nu depasiti maximul de 15% proteina. Bagati zahar pentru a intari turtele! Uzura albinelor incepe sa nu mai fie asa de importanta pentru ca nu este hranire de completare ci de stimulare!

jenica67

         Faina mai ieftina decat la kaufland, se gaseste la farmaciile naturiste.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

cristi92

Buna ziua,
la turta cand mixam compozitiile si adaugam 2 produse care contin amandoua proteina, cum aflu sa nu depasesc mai mult de 15%?
Cantaresc greutatea toata compozitia finala teoretica si calculez ce procentaj mi-ar da?
ex: am facut intr-o oala turta si cantareste final 1.4 kg , din asta nu trebuie sa depaseasca 225g proteina?
Multumesc!

yulian

#14
Multumesc dl Jenica!

@Cristi92,
E vorba de 15% proteina bruta...nu 15% din totalul cantitatii. Mai jos ceva ce am gasit eu la un momentat pe un site ( nu mai stiu de unde, dar l-am salvat in comp) sau citeste A Malaiu - Sporirea productiei de miere. Calculul se face cu regula de 3 simpla in functie de nivelul de PB din amestec.

Substituenţii de polen folosiţi în hrănirea albinelor conţin proteină brută (PB) în următoarele proporţii: drojdia de bere uscată inactivată prin fierbere - 45%, drojdia furajeră inactivată - 48%, şrotul de soia - 44%, şrotul de floarea-soarelui - 42%, cazeina - 81%, laptele praf integral - 25%, laptele praf degresat - 33%, laptele de vacă - 3,5%, făina de frunze de lucernă - 20%, făina de carne - 53%, făina de sânge - 82%.

Pentru satisfacerea necesarului de proteină, amestecurile de substituenţi de polen trebuie să asigure un nivel de proteină brută de 5-10%, iar în cazul absenţei totale a păsturii, acest nivel creşte la 10-15%.

Calculul nivelului proteic

Stabilirea nivelului proteic al turtelor energo-proteice se realizează în mai multe etape. Se stabilesc mai întâi sortimentele de substituenţi proteici pe care îi vom folosi în amestec şi apoi ponderea lor.

Să presupunem că avem la dispoziţie: făină de soia (44% PB), drojdie de bere (45% PB) şi lapte praf degresat (33% PB). În amestecul preconizat, făina de soia va reprezenta 50%, drojdia de bere 25% şi laptele praf degresat 25%.
În 100 g amestec de substituenţi de polen vom avea următoarele nivele proteice:

100 g făină soia ............................ 44% PB
50 g făină soia ..............................  x

x a   50 x 44   a 22 g PB
          100


100 g drojdie bere ......................... 45% PB
25 g drojdie bere ........................... x


x a     25 x 45   a  11 g PB
            100


100 g lapte praf degresat ............... 33% PB
25 g lapte praf degresat ................. x

x a   25 x 33   a 8 g PB
          100

Cele 100 g amestec de substituenţi de polen conţin 41 g PB (22 11 8).

În vederea asigurării nivelului proteic dorit al unei turte de 1 kg trebuie să determinăm în ce cantitate de pastă (miere şi zahăr) trebuie inclus amestecul de substituenţi de polen.

În cazul unei turte de 1 kg cu un nivel proteic  de 15% (150 g PB) vom avea:

41 g PB ........................................... 100 g amestec substituenţi
150 g PB .......................................... x


   
x a  150 x 100  a 362 g amestec substituenţi
            41

1000 g - 365 g â 635 g zahăr pudră şi miere

În cele 635 g, zahărul pudră reprezintă 80% (adică 508 g), iar mierea 20% (adică 127 g). În acelaşi mod pot fi calculate şi alte nivele proteice.

Hrana suplimentară se administrează în doze reduse şi la intervale mici de timp, deoarece, când este distribuită în doze mari şi la intervale mari, creează doar şocuri nutritive, fapt dăunător stării generale a familiei de albine.

Din cate am inteles, faina de soia se pune mai putina pentru ca iau albinele mai greu turta.
Reteta pe care vreau sa o fac eu (nu-mi aparatine!)

120 g lapte praf degresat - 39.6PB;
120 g drojdie de bere inactivata -54PB;
60 g faina de soia -26.4PB;
200 g miere lichefiata (incalzita pe bain marie);
500 g zahar pudra;
40 ml protofil.
Total 120PB, adica 12%.

Succes!