Turta Dulcofruct Hrana glucidica pentru albine

Creat de fitoconsult, Decembrie 15, 2013, 10:24:24 PM

« precedentul - următorul »

cipik

La cati ai pus si care era procentul mancat din turta, au fost unele care nu s-au apucat de turte?
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Fidi

da,am familii care n-au ajuns la turte si-s intre cele doua corpuri,da am si unele care-s la a doua(nesatule!!) :rotfl:

petru.atudorei

Pe 6 ianuarie am pus si eu turte de 300 grame, la cateva familii, intr-o saptamana au terminat-o, dar cred ca au tras-o in rame. Si au si puiet

mmacreanu

La o familie care stiam eu ca are mai putine rezerve de miere, i-am pus turta facuta din apifonda+miere de salcam amestecata cu rapita, avea vreo 2 kg turta si a disparut repede, am verificat intr-o zi mai calda si se vedea cum a fost trasa in rame, parca era nectar cules din natura in celule. vremea asta calda le-a facut sa traga turta in rame nu doar sa o consume, pentru ca avea puiet destul de mult am vazut ca a tras turta pe langa zonele cu puiet, cred ca si caldura din poliuretan le sustine!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

dodo79

ce parere aveti despre urmatorul fapt.acum 2 zile ma suna un prieten apicultor.si-a luat turta ducofruct de la apicola tg mures.a primit pungile cu turta lichida(adica sirop).explicatia vanzatoarei a fost urmatoarea:din cauza cererii mari pe piata cei de la dulcofruct nu mai au timp sa lase turta sa se intaraeasca si o distribuie.sunand-ul dupa 2 zile mi-a spus ca incepe turta sa se intareasca dar foarte anevoie.astept pareri
sanatate

tatar ady

#200
Care apifonda este mai buna?

pe http://www.stuparul.ro/hrana-albine/apifonda.html compozitia este:
83% zaharoza,
5,5% dextroza,
3% fructoza,
2,5% maltoza
8% zaharide superioare.

iar pe http://www.ovisan.ro/index.php/alimente/apifonda-detail
Compozitie: fructoza 39%, dextroza 31%, zaharoza 30%

Este o diferenta mare intre cele doua produse ,cel de pe stuparul zici ca nici nu este invertit(83%zaharoza),ca si cum ai lua zahar de la magazin si pui niste apa.

petru.atudorei

Citat din: dodo79 din Ianuarie 22, 2014, 08:53:50 AM
ce parere aveti despre urmatorul fapt.acum 2 zile ma suna un prieten apicultor.si-a luat turta ducofruct de la apicola tg mures.a primit pungile cu turta lichida(adica sirop).explicatia vanzatoarei a fost urmatoarea:din cauza cererii mari pe piata cei de la dulcofruct nu mai au timp sa lase turta sa se intaraeasca si o distribuie.sunand-ul dupa 2 zile mi-a spus ca incepe turta sa se intareasca dar foarte anevoie.astept pareri
sanatate
cred ca daca o baga in frigider se intareste mai repede.

romikele

Citat din: petru.atudorei din Ianuarie 22, 2014, 01:16:16 PM
cred ca daca o baga in frigider se intareste mai repede.
Tu așa ți-o întărești?  :rotfl:

petru.atudorei

nu.. am dat o idee..
Eu nu folosesc dulcofruct... si am zis cred.. deci nu sunt sigur. :hi:

albinasebes

suntem chiar asa disperati incat luam turte neconforme? cei care produc turta sunt neseriosi, ne iau de prosti, daca dau drumul pe piata la turte curgatoare. pe de alta parte pe internet gasesti cate vrei, ai de unde alege. se vede ca santem romani, neamtul nu cumpara asa ceva. saptamana asta am luat de la iasi apimel, am mai platit 1 leu pe kg. la transport si tot am iesit la 6,5 lei pe kg. nu tineam neaparat sa comand pe net, dar mi-a placut cum s-a comportat anii trecuti.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

sorinma

Citat din: romikele din Ianuarie 22, 2014, 01:23:58 PM
Citat din: petru.atudorei din Ianuarie 22, 2014, 01:16:16 PM
cred ca daca o baga in frigider se intareste mai repede.
Tu așa ți-o întărești?  :rotfl:



Eventual gata intarita in congelator... =))
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

feerary

Si eu saptamana trecuta am luat o cutie de astfel de turte si ii adevarat, erau in stare lichida... in 2 zile au fost tari. Nu m-a deranjat faptul, mi-a spus vanzatoara ca sunt proaspete, m-am uitat la data fabricatiei si a avut dreptate.  Asta nu inseamna ca au fost neconforme... painea daca o iau din brutarie fierbbinte, inseamna ca ii neconforma!? 

bucovineanu

Turtele s-au intarit datorita temperaturilor scazute din aceasta perioada. As dori sa stiu cum se comporta acele turte la 30 de grade. Cine are astfel de turte, il rog sa tina o punga cateva zile la 28- 30 de grade si sa ne comunice cum se comporta.

feerary

Maine dak o sa pot, o sa fac proba. Va tin la curent.

dodo79

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 22, 2014, 06:47:04 PM
Turtele s-au intarit datorita temperaturilor scazute din aceasta perioada. As dori sa stiu cum se comporta acele turte la 30 de grade. Cine are astfel de turte, il rog sa tina o punga cateva zile la 28- 30 de grade si sa ne comunice cum se comporta.
daca iei toata folia jos vor face albinele baie.daca lasi partea inferioara a foliei atunci doar se inmoaie.
sanatate