Hranire iarna cu sirop

Creat de Viorelalbinaru, Martie 02, 2013, 01:33:24 PM

« precedentul - următorul »

Viorelalbinaru

Buna  ziua dragi apicultori .pe 27 febriuare am umblat la stupi erao ok cu matcile oua ok  dar cu mancare naveau aproape deloc  am facut sirop cu ceai si pe 28 am pus 2 rame cu sirop turnat pe cei 2 faguri si leam pus pe margeni la cuib , va intreb oare am procedat cum trebuie cu siropu in rame astept raspunsuri cu respect viorel numai bine ??

bucovineanu

Acum daca ai facut-o nu inteleg de ce mai intrebi. Ce fel de sirop ai facut? Daca vremea se incalzeste ai grija sa nu se faca furtisag. Apoi, cand va veni cu adevarat primavara, ai grija sa aiba in continuare hrana.

johnysibiu

Datorita temperaturilor scazute fetele o sa stea pe puiet si sa-l incalzeasca iar ramele tale cu sirop o sa ramana nevizitate si sa se inacreasca .

Hrana trebuie sa vina de undeva de sus de pe speteaza ramelor si sa ajunga la ea tot poporul altfel o sa ai multe lipsuri in stupina primavara asta.

albinasebes

la mine a mers f bine in anii trecuti siropul in pungi pe rame. intentionez ca la sfarsitul saptamanii viitoare sa le dau si eu sirop in pungi cu protofil si apicomplex.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

dragos1994

Citat din: albinasebes din Martie 03, 2013, 03:57:50 PM
la mine a mers f bine in anii trecuti siropul in pungi pe rame. intentionez ca la sfarsitul saptamanii viitoare sa le dau si eu sirop in pungi cu protofil si apicomplex.

Cum procedezi?

johnysibiu

Depinde de tipul de stup. Metoda este buna DAR......

Trebuie multa precautie : pungile se pot sparge si continutul lor lipicios poate cadea peste ghem omarand albine si chiar matca.

albinasebes

iau pungi de 3 litri, mai subtiri, bag 1 litru de sirop, scot aerul din ele si le leg. asa, cand le pun pe rame se intind ca o turta.  punga sta deasupra cuibului si chiar daca se mai raceste vremea, siropul e luat. isi fac singure gauri prin care iau siropul. dupa prima punga sunt ca dresate. stiu ce au de facut.
asa am procedat de cativa ani si sunt multumit.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

albinasebes

pungile se sparg daca sunt puse mai multe una peste alta cand le ducem la stupi. care curge nu o mai bag. nu an avut pana acum astfel de neplaceri, sa curga peste rame, dar se poate intampla.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

Mihai Sergiu

Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

dragos1994

Multumesc mult pentru detalii,dar ce este mai recomandat in perioada acaeasta?siropul in punga deasupra cuibului sau sirop in hranitor dupa diafragma? :thanks:

johnysibiu

Langa mine si-a pus cineva stupina care are aceeasi metoda de hranire expusa de @albinasebes.

In fiecare zi vad cum se scurg din urdinisele stupilor vecinului  apiinvert amestecat cu albine moarte si ma infioara gandul la ce furtisag se poate produce. Ce pot sa fac?

albinasebes

se pot intampla si astfel de neplaceri si sa periclitezi dezvoltarea ulterioara a familiei, sau chiar sa provoci furtisag, daca curge siropul prin tot stupul. de aceea eu pun pungi mai mari, pentru ca presiunea sa nu fie mare, totodata nu pun deasupra decat folie si paturica.
siropul e 1/1 cu sare de lamaie, protofil si apicomplex. in hranitor la ora asta nu cred ca il vor lua, poate daca ai hranitor de podisor.
cei cu experienta pot sa spuna  mai bine.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

fitoconsult

Citat din: johnysibiu din Martie 03, 2013, 07:02:49 PM
Langa mine si-a pus cineva stupina care are aceeasi metoda de hranire expusa de @albinasebes.

In fiecare zi vad cum se scurg din urdinisele stupilor vecinului  apiinvert amestecat cu albine moarte si ma infioara gandul la ce furtisag se poate produce. Ce pot sa fac?

Dragi colegi incercati sa nu va hupiti in a pune sirop in pungi pana crapa

Eu si alti cativa stupari din zona numarand un efectiv de 1500 de famili folosim dulcofruct administrat in pungi de 1 kg in care punem 250- 300 ml de sirop administrat la interval de 4-5 zile si nu am avut nici macar o punga sparta daca va purtati cu atentie
In cazul in care umpleti punga la refuz si cand o puneti pe rame ea sta ca crape si mai indesati si blanita pe ea ca nu se inchide bine atunci se pot intampla astfel de neplaceri incercati sa fiti mai delicati

dodo79

Salutare.Sunt si eu un incepator in apicultura.as dori sa mi se explice cum sta siropul acela pe faguri.De varianta cu pungi pe rame am vazut-o la un prieten.foartebuna. Eu am stupii din poliuretan .in sezon folosesc adapatorul,dar iarna le dau doar turta .Totusi sunt curios cum sta siropul pe fagure ,procedeul d-lui viorelalbinaru.multumesc.

cipik

Citat din: dodo79 din August 04, 2013, 12:00:35 AM
Salutare.Sunt si eu un incepator in apicultura.as dori sa mi se explice cum sta siropul acela pe faguri.De varianta cu pungi pe rame am vazut-o la un prieten.foartebuna. Eu am stupii din poliuretan .in sezon folosesc adapatorul,dar iarna le dau doar turta .Totusi sunt curios cum sta siropul pe fagure ,procedeul d-lui viorelalbinaru.multumesc.
Salutare.
Siropul in rame sta ca si mierea necapacita, celula este putin inclinata in sus. Cand extragi de ce o faci cu leatul inferior inainte astfel incat sa sara mierea din celula, aici procesul este invers.
Daca vrei poti incerca sa pui apa intr-un fagure crescut tinand rama oblic undeva 45 de grade ca apa sa intre in celule, ai sa vezi ca nu curge apa daca sta in pozitie verticala. Ca sa scoti apa intorci rama cu leatul superior in jos si o scuturi.
Sanatate.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/