Sirop de porumb...

Creat de badguy_goodguy, Iunie 13, 2011, 05:48:16 PM

« precedentul - următorul »

dumitriu

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 07, 2012, 06:47:34 PM
ia priviti aici ce fabrica AGRANA la Tandarei, in inima Baraganului:
http://www.agrana.ro/produse/amidon/
Deci porumbul nu le este chiar asa strain...
pe langa fabrica de la Tandarei, mai exista una la Vaslui care se ocupa de sucuri din fructe.
Mai exista bineinteles fabricile de zahar.Asta numai in Romania.
In Europa exista si cateva fabrici de bioetanol.
Agrana este actionar la o banca austriaca care isi desfasoara activitatea si in Romania.

Divizia de produse din zahar(unde se inadreaza Apiinvert-ul si Apifonda) este separata de divizia de amidon, chiar daca ambele exista in Romania.Asa ca nu le amestecati, ca nu au legatura decat ca sunt sub numele de Agrana.

dumitriu

Citat din: filip din Ianuarie 09, 2012, 01:07:34 PM
Exista varianta :
Germania-o tara terta-Romania?
Astfel baietii isteti au ocolit AGRANA.
Dar asta nu-i treaba mea,eu am o singura intrebare cat apiinvert a fost subventionat.
Asa putem aprecia cantitatea de miere falsificata.
"baietii isteti" nu se pot aproviziona cu Apiinvert prin "ocolire".
Din cate stiu eu, parca 12 kg/ stup sunt subventionate.Si aici intra toate produsele destinate hranirii albinelor, nu Apiinvert-ul numai.

dumitriu

Citat din: filip din Ianuarie 09, 2012, 01:08:40 PM
ASTA E STIREA ANULUI.
Deci Apiinvertul daca trece prin gusa albinei e MIERE
Dar sunt baieti care nu au destule guse si astfel apare falsul.
D-le Filip,
am mai spus ca Apiinvert-ul si Apifonda sunt suplimente de hrana.Se administreaza atunci cand rezervele de hrana(adica mierea) nu sunt suficiente pentru a acoperi necesarul.
Am mai spus, tot pe forum aici, ca hrana principala(si cea mai buna) este mierea.
Deoarece timpul meu este foarte limitat, incerc sa raspund cat mai scurt la mesajele de pe forum.

dumitriu

Citat din: filip din Ianuarie 09, 2012, 01:08:40 PM
Sa va fie rusine ,pentru faptul ca puteti gandi asa!
Nu mi-am permis sa va jignesc in raspunsurile pe care vi le-am dat.
V-as ruga sa va revizuiti postarile atunci cand doriti sa avem un dialog civilizat.

filip

Citat din: dumitriu din Ianuarie 09, 2012, 02:04:44 PM
Citat din: filip din Ianuarie 09, 2012, 01:08:40 PM
Sa va fie rusine ,pentru faptul ca puteti gandi asa!
Nu mi-am permis sa va jignesc in raspunsurile pe care vi le-am dat.
V-as ruga sa va revizuiti postarile atunci cand doriti sa avem un dialog civilizat.
In Germania se administreaza Apiinvert de foarte multi ani.Atat timp cat Apiinvert-ul este trecut prin gusa albinei nu sunt probleme in refuzul mierii obtinute, nici la export, nici in Romania.
Din cate stiu eu, au fost cazuri in care unii apicultori s-au "grabit" si nu au mai trecut siropul prin gusa albinei, ci pur si simplu l-au amestecat cu miere.In acest caz au o problema cu "mierea" obtinuta.
Fiti mai precis in afirmatii,daca vreti sa fiti credibil.
Cu subiect si predicat.
Cine sunt apicultorii care nici macar nu au trecut Apiinvertul prin gusa albinei?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

Citat din: romikele din Ianuarie 09, 2012, 02:07:15 PM
@ filip, cand acuzi e normal sa vii cu argumente, nu supozitii. Adica dovezi clare, documente!!!
dumitriu NewbieMesaje postate: 54Karma: +3/-4[DA] [NU] Re: Sirop de porumb... « Răspuns #107 : Azi la 13:06:17 »CitatModificăEliminăDesparte SubiectulCitat din: Kiwi Bee din Ianuarie 06, 2012, 21:43:04As intreba si eu daca se poate depista apiinvertul in miere.Adica, daca apicultorul a administrat apiinvert albinelor la greu in pastoral asa cum spune Filip??? Daca da, cum se poate depista? De ce? Ce contine apiinvertul de poate fi depistat???.... caci trece prin gura albinei!!!!In Germania se administreaza Apiinvert de foarte multi ani.Atat timp cat Apiinvert-ul este trecut prin gusa albinei nu sunt probleme in refuzul mierii obtinute, nici la export, nici in Romania.Din cate stiu eu, au fost cazuri in care unii apicultori s-au "grabit" si nu au mai trecut siropul prin gusa albinei, ci pur si simplu l-au amestecat cu miere.In acest caz au o problema cu "mierea" obtinuta.
Domnul DUMITRU a facut afirmatia.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

Citat din: romikele din Ianuarie 09, 2012, 02:15:40 PM
E o simpla afirmatie, cat se poate de normala, nu un document care sa ateste ca produsul e incompatibil.

Definitia Mierii de azi inainte e:

Orice sirop trecut prin gusa albinei = MIERE
Iar MIERE amestecata cu sirop        = Falsificare de miere

Uite eu nu inghit chestia asta.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Constantin_MH

Citat din: dumitriu din Ianuarie 09, 2012, 01:06:17 PM
Citat din: Kiwi Bee din Ianuarie 06, 2012, 09:43:04 PM
As intreba si eu daca se poate depista apiinvertul in miere.Adica, daca apicultorul a administrat apiinvert albinelor la greu in pastoral asa cum spune Filip??? Daca da, cum se poate depista? De ce? Ce contine apiinvertul de poate fi depistat???.... caci trece prin gura albinei!!!!
In Germania se administreaza Apiinvert de foarte multi ani.Atat timp cat Apiinvert-ul este trecut prin gusa albinei nu sunt probleme in refuzul mierii obtinute, nici la export, nici in Romania.
Din cate stiu eu, au fost cazuri in care unii apicultori s-au "grabit" si nu au mai trecut siropul prin gusa albinei, ci pur si simplu l-au amestecat cu miere.In acest caz au o problema cu "mierea" obtinuta.

O informatie de AUR!!
Sa clarificam:
1. Apicultorii care au pus Apiinvert in hranitoare au procedat corect
2.Apicultorii care au amestecat direct o jumatate butoi de Apiinvert cu o jumatate butoi de miere au procedat incorect!
Pentru a fi rentabili acestea sunt singurele variante !

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

Mai fratilor, daca e sa ne luam dupa afirmatia dlui Dumitriu, nu mai e nevoie ca  albinele sa culeaga nectar. Cumparam zeama pe care ne-o ofera, o dam albinelor si obtinem oricata miere dorim. L-as intreba pe dl Dumitriu, ar fi de acord sa dea copiilor sai o astfel de miere?

D006

Citat din: dumitriu din Ianuarie 09, 2012, 12:55:37 PM
Varianta ca niste "baieti isteti" aduc Apiinvert la gri in butoaie poate tine la cei neavizati.In nici un caz nu e vorba de Apiinvert.

ce vorbesti tu ??? nu uita ta romanasii nostri au fost in stare sa fure din sediul central BMW de la Studgart codurile de la cheile de contact de la automobilele care tocmai  ieseau pe poarta fabricii si crezi ca nu sunt in stare la un mic trafic cu apiinvert ...  :) a , poate afacerea cu apiinvert e prea mica , tot ce se poate ...

D006

Citat din: dumitriu din Ianuarie 09, 2012, 01:06:17 PM
Citat din: Kiwi Bee din Ianuarie 06, 2012, 09:43:04 PM
As intreba si eu daca se poate depista apiinvertul in miere.Adica, daca apicultorul a administrat apiinvert albinelor la greu in pastoral asa cum spune Filip??? Daca da, cum se poate depista? De ce? Ce contine apiinvertul de poate fi depistat???.... caci trece prin gura albinei!!!!
In Germania se administreaza Apiinvert de foarte multi ani.Atat timp cat Apiinvert-ul este trecut prin gusa albinei nu sunt probleme in refuzul mierii obtinute, nici la export, nici in Romania.
Din cate stiu eu, au fost cazuri in care unii apicultori s-au "grabit" si nu au mai trecut siropul prin gusa albinei, ci pur si simplu l-au amestecat cu miere.In acest caz au o problema cu "mierea" obtinuta.


Dragi stupari sa nu va luati dupa cele postate aici de domnul Dumitru  APIINVERTUL CHIAR DACA TRECE PRIN GUSA ALBINEI IESE LA ANALIZE !!!!!!!!!!!! e adevarat ca nu la laboratoarele din Ro ci la cele din Germania . Sunt toate sansele ca anul acesta un procesator sa achizitione un laborator care sa determine prezenta apiinvertului folosit in hrana albinelor si prezent in miere.
  DACA DATI APIINVERT IN PREAJMA CULESULUI SAU IN TIMPUL CULESULUI PRODUCETI UN FALS

bucovineanu

Citat din: dumitriu din Ianuarie 09, 2012, 01:40:25 PM
Citat din: bucovineanu din Ianuarie 07, 2012, 04:29:49 PM
Pana acum, desi se discuta despre apiinvert de vreo 3 ani, nu s-a adus nici o dovada ca acesta ar fi facut din zahar. Macar la celalalt se recunoaste ca e din porumb.
E bine sa vizitati site-ul producatorului ca sa va lamuriti.
Sau www.hranapentrualbine.ro , varianta in limba romana.
Am vizitat saitul la care ati facut referire. Acolo scrie: Produs pe baza de zaharoza, pe prima pagina. La pagina 2 insa scrie: SIROP CU FRUCTOZA.
Ce inteleg eu: apiinvertul contine zaharoza, dar si fructoza. Nu scrie ca fructoza din acest sirop e rezultata din invertirea zaharozei. De aici trag concluzia ca fructoza poate fi si din porumb. Daca gresesc, va rog sa ma corectati.

D006

  In cazul produsului DULCOFRUCT  lucrurile sunt clare , glucoza si fructoza continute de el sunt obtinute din porumb NEMODIFICAT GENETIC in Bulgaria si ambalat in Romania .
  In cazul produsului Apiinvert apare o nebuloasa in care nu mai intelegem nimic , ba zahar , ba fructoza , nimeni nu stie exact din ce este obtinul ( nici domnul Dumitru nu stie macar). Cineva mi-a spus ca problema lui majora este ca are in compozitie un celebru "E" pentru ai prelungi artificial perioada de valabilitate .

Obombo

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 09, 2012, 10:00:47 PMAm vizitat saitul la care ati facut referire. Acolo scrie: Produs pe baza de zaharoza, pe prima pagina. La pagina 2 insa scrie: SIROP CU FRUCTOZA.
Ce inteleg eu: apiinvertul contine zaharoza, dar si fructoza. Nu scrie ca fructoza din acest sirop e rezultata din invertirea zaharozei. De aici trag concluzia ca fructoza poate fi si din porumb. Daca gresesc, va rog sa ma corectati.
Ca sa fim precisi, scrie asa: "Compania Südzucker AG Mannheim/Ochsenfurt are o tradiţie îndelungată în producţia de hrană pe bază de zaharoză pentru albine."   Apiinvert ... Conţinut mare de fructoză, consistenţă ideală Nu vad nici o incompatibilitate intre cele doua afirmatii si nici nu vad de unde concluzia ca fructoza ar fi din porumb. Si nu am inteles ce aveti cu omul asta care nu face alt ceva decat sa-si vanda marfa. Daca nu va place nu cumparati. Sau aduceti argumente serioase ca e vorba de un stift. Nu chestii de genul: ar putea fi din porumb, ar putea fi din OMG... . Produsele Südzucker pentru albine sunt vandute si apreciate in toata Europa iar faptul ca sunt facute de nemti este o garantie in plus. Numai in Romania s-ar parea ca e ceva in neregula cu marfa lor.