Sirop de porumb...

Creat de badguy_goodguy, Iunie 13, 2011, 05:48:16 PM

« precedentul - următorul »

dumitriu

Citat din: romikele din Februarie 02, 2013, 12:35:00 AM
Va multumim pentru intentie si asteptam cu interes precizarile promise.
Apicultorii au nevoie de aceste informatii deoarece nu prea mai au incredere in astfel de produse si e nevoie de asigurari plauzibile asupra caltatii lor.
Daca stiu va ofer cu mare placere informatiile solicitate.
Faceti referire la neincrederea in aceste produse!La care produse va referiti?Ca sa va pot lamuri va rog sa ma ajutati!
Cu stima,
Dan Dumitriu

cleo

Multumim pentru raspunsuri.
Dar eu tot nu sunt lamurit.....ori se produce in germania atata sfecla cat sa se faca apiimvert pentru toata europa ....? ori se aduce din alte zone ale Europei pentru prelucrare...ceeia ce inseamna inca un cost de transport ...deci unu dus si unu intors...pretul  parca spuneati ca e la 4,5lei...deci tot naivi ne credeti?
Apropo .....nu ati raspuns la intrebarea cu valoarea energetica....
Multumesc,

dumitriu

Citat din: cleo din Februarie 02, 2013, 08:47:12 AM
Multumim pentru raspunsuri.
Dar eu tot nu sunt lamurit.....ori se produce in germania atata sfecla cat sa se faca apiimvert pentru toata europa ....? ori se aduce din alte zone ale Europei pentru prelucrare...ceeia ce inseamna inca un cost de transport ...deci unu dus si unu intors...pretul  parca spuneati ca e la 4,5lei...deci tot naivi ne credeti?
Apropo .....nu ati raspuns la intrebarea cu valoarea energetica....
Multumesc,
Stimate Domn,
in Germania se produce suficienta sfecla astfel incat sa se produca Apiinvert pentru tot globul.Produsul se gaseste si in America si in Asia, nu numai in Europa.Cantitatile de sfecla produse in Germania acopera lejer acest necesar, si mai ramane suficienta materie prima si pentru productia de zahar.In general, trebuie sa stiti faptul ca fiecare producator de zahar(din orice tara ar fi) incearca ca suprafetele de teren din jurul fabricilor sa fie cultivate cu sfecla.Chiar daca vorbim de o raza de 100-200 km in jurul acestor fabrici.Tocmai pentru a avea niste costuri cu transportul sfeclei cat mai reduse.Deci exportul de sfecla din Romania catre orice alta tara nici nu intra in discutie, zaharul ar devenii prea scump.
Iar daca, prin absurd s-ar face un astfel de transport catre Germania din Romania, costul transportului nu va fi niciodata dus-intors ci numai dus.Pentru ca pe relatia de retur catre Romania s-ar transporta alte produse.Aceasta regula se aplica in transportul modern de marfuri, tocmai pentru reducerea costurilor.
Sper ca v-am lamurit!
Va rog sa repetati intrebarea cu valoarea energetica, promit ca va raspund.

dumitriu

urmatoarele raspunsuri privind Apiinert-ul le gasiti pe topicul dedicat acestui produs.Sau daca sunt intrebari legate de Apifonda, raspunsurile mele vor fi postate pe pagina respectiva.
Asa mi se pare normal.

romikele

#244
Citat din: dumitriu din Februarie 02, 2013, 02:10:15 AM
...
Faceti referire la neincrederea in aceste produse!La care produse va referiti?Ca sa va pot lamuri va rog sa ma ajutati!
Cu stima,
Dan Dumitriu

La toate in general, indiferent de producator.

D006

  Suntem noi de la tzara dar mai citim si noi ...

  Citesc la distribuitorii de apiinvert ce cpmpozie are : 72,7 % substanta uscata .din care 30 % zaharoza , 31% dextroza si 37% fructoza .  Pentru cine nu stie dextroza este o glucoza solubila in apa .

  Acum sa o luam tehnic !  zaharul este format dintr-o molecula de glucoza si una de fructoza . Dupa procesul de invertire rezulta glucoza si fructoza in cantitati egale . De ce apiinvertul care este facut din zahar nu are cele doua produse in cantitati egale ?

pharaonu75

Citat din: dumitriu din Februarie 02, 2013, 01:26:33 AM
...Si de unde trageti concluzia ca e vorba de zahar "ne-uman"?
Revin cu rugamintea, ca si la alti colegi forumisti sa nu spuneti lucruri care nu au legatura cu realitatea.Chiar va rog sa oferiti sursa informatiei pe forum, ca sa stie toata lumea cum produc nemtii Apiinvert din zahar care nu e pentru consum uman.Si mai invat si eu cate ceva despre Apiinvert
...

Zaharul invertit este bun pentru consumul uman. Ba chiar este recomandat, in detrimentul zaharului obisnuit.
Unde scrie ca Apiinvertul sau Apifonda pot fi consumate si de catre om? Aveti vreo hartie oficiala care atesta acest fapt? (ma refer la consumul uman in Germania, pentru ca in Romania totul este posibil).

Care este obiectul principal al activitatii Sudzucker? Apiinvert si Apifonda? Sau zaharul destinat consumului uman?
Cineva spunea cu vreo 2-3 ani in urma ca Apifonda si Apiinvert se fac prin prelucrarea resturilor ramase de la procesarea sfeclei pentru obtinerea zaharului destinat consumului uman. Nu stiu daca asta este adevarat, desi ar fi posibil, asa ca va rog sa ne lamuriti pentru a nu mai exista pe viitor vreun dubiu.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  Hai sa fim oameni de buna credinta si sa mergem pe ideia ca aprodusele comercializate de Agrana sunt din zahar . Am si eu doua intrebari :

1) exista un document care sa ateste calitatea zaharului folosit la productia apifonda si apiinvert.
2) cum combate Apifonda boala numita varoza ?

dumitriu

Citat din: dragos2006 din Februarie 02, 2013, 08:28:09 PM
  Suntem noi de la tzara dar mai citim si noi ...

  Citesc la distribuitorii de apiinvert ce cpmpozie are : 72,7 % substanta uscata .din care 30 % zaharoza , 31% dextroza si 37% fructoza .  Pentru cine nu stie dextroza este o glucoza solubila in apa .

  Acum sa o luam tehnic !  zaharul este format dintr-o molecula de glucoza si una de fructoza . Dupa procesul de invertire rezulta glucoza si fructoza in cantitati egale . De ce apiinvertul care este facut din zahar nu are cele doua produse in cantitati egale ?
D-le Dragos,
inainte sa va raspund la intrebarea D-vstra, va rog sa raspundeti la intrebarea mea:de unde stiti ca nu am voie sa intru pe forum si sa raspund la intrebari?Adica atunci cand faceti niste afirmatii, va rog sa dati si niste lamuriri!Nu sarim de la una la alta, fara sa lamurim prima problema.Asa ca sa le luam pe rand!De unde stiti ca nu am voie de la "stapanire"?
Iar daca doriti sa va raspund la intrebarea D-vstra referitoare la Apiinvert, incercati sa o postati pe topicul corect, la Apiinvert, nu la siropuri din porumb!
Si apoi POATE o sa ma gandesc daca va raspund la intrebare.Spun POATE, pentru ca nu mi se pare normal sa raspund pe forum unei persoane care se face ca nu ma cunoaste cand ne vedem in cadrul Targurilor Apicole, si trece pe langa mine facandu-se ca nu ma stie, dar pe forum e foarte avid de informatii despre Apiinvert.
Va asigur de toata stima mea pentru cunostiintele D-vstra in domeniul apiculturii!

dumitriu

Citat din: pharaonu75 din Februarie 02, 2013, 09:06:42 PM
Citat din: dumitriu din Februarie 02, 2013, 01:26:33 AM
...Si de unde trageti concluzia ca e vorba de zahar "ne-uman"?
Revin cu rugamintea, ca si la alti colegi forumisti sa nu spuneti lucruri care nu au legatura cu realitatea.Chiar va rog sa oferiti sursa informatiei pe forum, ca sa stie toata lumea cum produc nemtii Apiinvert din zahar care nu e pentru consum uman.Si mai invat si eu cate ceva despre Apiinvert
...

Zaharul invertit este bun pentru consumul uman. Ba chiar este recomandat, in detrimentul zaharului obisnuit.
Unde scrie ca Apiinvertul sau Apifonda pot fi consumate si de catre om? Aveti vreo hartie oficiala care atesta acest fapt? (ma refer la consumul uman in Germania, pentru ca in Romania totul este posibil).

Care este obiectul principal al activitatii Sudzucker? Apiinvert si Apifonda? Sau zaharul destinat consumului uman?
Cineva spunea cu vreo 2-3 ani in urma ca Apifonda si Apiinvert se fac prin prelucrarea resturilor ramase de la procesarea sfeclei pentru obtinerea zaharului destinat consumului uman. Nu stiu daca asta este adevarat, desi ar fi posibil, asa ca va rog sa ne lamuriti pentru a nu mai exista pe viitor vreun dubiu.
va raspund cu mare placere la intrebarile D-vstra, DAR pe topicul potrivit!
Sper ca m-am exprimat destul de clar, ca raspund (daca stiu) la intrebari dar nu pe acest topic, pentru ca nu e cel potrivit.
Va rog sa faceti un copy-paste la postarea D-vstra si sa o transferati acolo unde ii e locul.

Bistriteanul

Citat din: fitoconsult
DULCOFRUCT

Hrana lichida pentru albine, sirop compus din fructoza si glucoza

Se recomanda in alimentatia albinelro pentru stimularea dezvoltarii si completarea rezervelor de hrana.

Produsul se prezinta sub forma lichida

DULCOFRUCT contine max 50% fructoza, 32% glucoza, 15% maltoza si 3% alte zaharuri; substant uscata maxim 75% si minim 24% apa



Domnule user fitoconsult,
din postarea dvs. am inteles ca produsul amintit contine: "max 50% fructoza, 32% glucoza, 15% maltoza si 3% alte zaharuri", iar daca adunam 50+32+15+3 rezulta 100%, dar asta nu este posibil pentru ca evident produsul contine si apa. Am observat notatia "max" care cred ca inseamna maxim, asa ca va intreb: care este defapt procentul REAL de fructoza+glucoza+maltoza+alte zaharuri?
Scrieti: "minim apa 24%". Cata apa are in realitate?

Nu cumva fructoza este maxim de 38%, glucoza 24%, maltoza 11%, alte zaharuri 2% ?
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

fitoconsult

Daca ati fost atent la eticheta si la omologare conform analizelor si a prospectului de produs acestea sunt procentele  :uimit:

DULCOFRUCT contine max 50% fructoza, 32% glucoza, 15% maltoza si 3% alte zaharuri; substant uscata maxim 75% si minim 24% apa.
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=235349633272335&set=a.195664510574181.44833.195644853909480&type=1&theater

pharaonu75

Citat din: fitoconsult din Aprilie 20, 2013, 07:14:40 PM
...
DULCOFRUCT contine max 50% fructoza, 32% glucoza, 15% maltoza si 3% alte zaharuri;
...

Astea sunt procentele din substanta uscata, adica acei 75% zaharuri.
O chichita ieftina ca sa ia ochii clientilor cu procente mari de fructoza. Si cum  poti face asta fara a fi acuzat ca minti? Pai reduci categoria din care faci calculul procentual, iar la o eventuala reclamatie poti dovedi ca nu ai mintit, deoarece te refereai la "50% fructoza" din totalul masei uscate, nu din totalul substantei din bidon, care contine si 1/4 apa.

Mergand pe acelasi principiu, ne putem trezi pe piata cu reclame de genul: "50% fructoza", facand referire la substanta uscata, iar in bidon sa fie 1 gram fructoza, 1 gram glucoza si 98 ml. apa!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

fitoconsult

Atunci inseamnca ca producatorul minte asta doriti sa spuneti si atunci cum se explica autorizatia de punere pe piatza aveti numarde telefon de la fabrica sunati sa va ofere detalii cum au reusit sa obitina aceste procente eu am facut decat sa transcriu ce producatorul a expus in etichita
))/ 

pharaonu75

Nu minte, ci face referire strict la substanta uscata.
Doar ca in bidon mai pune si 1/4 apa, iar daca ar fi facut referire la toata cantitatea de sirop, atunci procentele ar fi iesit mai mici si nu ar mai fi avut cu ce sa ia ochii clientilor si sa se bage in fata concurentei!

Este exact ca si afisarea preturilor fara TVA, pentru a parea mai mici si a atrage clientii... romanisme ieftine, lipsa de respect fata de clienti.

Cum a obtinut autorizarea? La fel cum au obtinut-o si altii... la fel cum s-a stabilit si faptul ca inlatura varroa!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube