Sirop de porumb...

Creat de badguy_goodguy, Iunie 13, 2011, 05:48:16 PM

« precedentul - următorul »

dumitriu

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 03, 2012, 03:31:15 PM
Romania NU importa nimic din Germania !!!! se numeste COMERTZ INTRACOMUNITAR !!!!!!!!!!!!
Corect!Reformulez raspunsul:nimeni nu poate aduce Apiinvert din Germania in afara de Agrana.Indiferent cat de "baiat istet" este.

dumitriu

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 03, 2012, 03:31:15 PM
Ceva este dubios in cazul apiinvertului deoarece Agrana nu se omoara sa stopeze comertul cu eticheta falsa de Apiinvert . Concret : daca gasea un comercinat cu apiinvert la butoie de 300 de kg. de ce nu-l da in judecata ?????????????
Cunosc parerea D-vstra:este ceva dubios in cazul Apiinvert-ului!
Din pacate incercati sa trageti o concluzie inainte de a va informa.Dar am datoria sa va lamuresc si acest aspect:cei care vand orice alte produse sub denumirea de Apiinvert profita de naivitatea cumparatorului.Eu cand ma duc la piata si vreau sa cumpar mere nu iau de buna ce imi zice cel de la taraba.Adica ma uit daca imi pune in sacosa mere sau altceva.
Atunci cand un comerciant spune ca vinde Apiinvert trebuie sa emita si niste documente.Nu putem da in judecata pe cineva care SPUNE ca vinde Apiinvert, dar pe factura scrie altceva.Orice actionare in instanta presupune niste dovezi, nu vorbe.
Cred ca am mai scris pe forum, legat de acest aspect, ca la momentul asta strangem acte doveditoare prin care sa demonstram ca anumite firme fac comert neloial.Atunci cand vom considera ca avem suficiente dovezi, o sa vedeti rezultatul concret.
Am atentionat cateva firme sa nu mai pomeneasca denumirile produselor noastre atunci cand vand altceva.Unele au inteles, altele nu.

dumitriu

Citat din: costinelblagniceanu din Ianuarie 03, 2012, 03:59:36 PM
Daca cei de la apicola din tr.severin nu cred ca si-ar fi permis sa foloseasca aceeasi denumire pt.alt produs( deoarece ar fi comis poate chiar o infractiune) daca nu ar fi avut acceptul cuiva mai ales ca raprezentantul d-lui Dumitiriu (d-nul Baloi)locuieste chiar in oras si putea sa-l fi atentionat pe d-nul Dumitriu referitor la acest aspect.
De ce nu si-ar fi permis sa foloseasca denumirea fara acordul nostru?Uita-ti ca isi permit pentru ca probabil nu stiu (sau stiu foarte bine) ca au comis o infractiune.Dar ii doare la palarie, ce conteaza ca inseala clientii?Daca lor le merge bine, restul nu conteaza.
L-am rugat pe D-l Baloi sa verifice cum sta treaba la Apicola din Drobeta.Problema este ca cei de acolo nu au o eticheta pe butoi, SPUN DIN GURA ca vand Apiinvert.Iar pe D-L Baloi il stiu si nu fac greseala sa ii spuna ca vand Apiinvert.Dupa ce D-l Baloi pleaca din magazin, si intra un client, brusc acolo se vinde si Apiinvert!!!!
Asa cum am spus intr-o postare anterioara, ca sa poti lua masuri trebuie sa detii documente, nu vorbe.Dar toate la randul lor!

D006

   E bine ca fiecare comerciant sa aiba propria denumire pentru fructoza pe care o vinde astfel incat sa se elimine confuziile.  Eu spre exemplu folosesc o hrana pt. albine care este inregistrata la OSIM cu denumirea "DULCOFRUCT" . Respectivul comerciant isi promoveaza propria marfa si nu doreste sa se faca confuzii intre produsul sau si cel distribuit de agrana.

Porfy66

Rasfoiti foaia asta pana la capat: http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=1654.0
Daca ati citit veti vedea ca odata produsele firmei Agrana erau ok.
Oare nu dl. Dragos sarea acum cativa ani la gatul procesatorilor tot cu aceeasi indarjire. Acum cei mai de treaba dintre "apicultori" sunt procesatorii. In niste postari tot pe acest forum se afirma chiar ca noi nu suntem destul de recunoscatori procesatorilor pentru ca ne baga o gramada de bani in buzunare. Cum oare s-au transformat procesatorii din "lupi" in filantropi?
Oricate argumente ar aduce dl. Dumitriu nu poate fi nicodata suficient de "convingator" pentru dl. Dragos. De ce oare? Poate pt ca dl. Dumitriu nu este patron ci doar reprezentant al unei firme serioase si nu il poate "lovi" pe dl. Dragos cu niste avantaje majore! (preturi preferentiale, discounturi.. etc etc).
Pana atunci cel mai bun produs e tot cel ambalat de unii intrun vechi grajd de CAP, provenit din "comertul intercomunitar" din tara cea mai serioasa din UE, Bulgaria!   :))
Ce va urma! Voi fi intrebat de dl Dragos cati 3,14 stupi am! Ca sa il scutesc de aceasta intrebare raspund anticipat 20!
Bye!


costinelblagniceanu

Citat din: dumitriu din Ianuarie 04, 2012, 01:09:45 PM
Citat din: costinelblagniceanu din Ianuarie 03, 2012, 03:59:36 PM
Daca cei de la apicola din tr.severin nu cred ca si-ar fi permis sa foloseasca aceeasi denumire pt.alt produs( deoarece ar fi comis poate chiar o infractiune) daca nu ar fi avut acceptul cuiva mai ales ca raprezentantul d-lui Dumitiriu (d-nul Baloi)locuieste chiar in oras si putea sa-l fi atentionat pe d-nul Dumitriu referitor la acest aspect.
De ce nu si-ar fi permis sa foloseasca denumirea fara acordul nostru?Uita-ti ca isi permit pentru ca probabil nu stiu (sau stiu foarte bine) ca au comis o infractiune.Dar ii doare la palarie, ce conteaza ca inseala clientii?Daca lor le merge bine, restul nu conteaza.
L-am rugat pe D-l Baloi sa verifice cum sta treaba la Apicola din Drobeta.Problema este ca cei de acolo nu au o eticheta pe butoi, SPUN DIN GURA ca vand Apiinvert.Iar pe D-L Baloi il stiu si nu fac greseala sa ii spuna ca vand Apiinvert.Dupa ce D-l Baloi pleaca din magazin, si intra un client, brusc acolo se vinde si Apiinvert!!!!
Asa cum am spus intr-o postare anterioara, ca sa poti lua masuri trebuie sa detii documente, nu vorbe.Dar toate la randul lor!
Cu respect dati-mi voie sa va contrazic pe acel butoi este o eticheta foarte citet scris Apiinvert....... daca doriti o sa fac si poza cu butoiul cu pricina.
Cine intreaba este prost pentru 5min. cine nu ramine prost o viata.http;//costinelblagniceanu.sun photo.ro

D006

   Porfi dragule inainte sa-ti dai cu parerea fa si tu o minima cercetare !
Bulgaria este singura tara din UE unde exista o lege draconica anti OMG . Sunt strict interzise pe teritoriul Bulgariei.
  Supertare importatorul de marfa din Bulgaria daca reuseste sa ambaleze peste 1000 de tone pe an intr-un "vechi grajd de CAP" !!!!  Ce usor poti arunca cu scuipat .  Acel importator a mancat la masa ta ? ai ceva de impartit cu el ? ai fost personal in spatiile unde se ambaleaza hrana pentru albine ????

reformistul

Poate ca producatorii, distribuitorii si alti comercianti ai diversilor inlocuitori ar fi bine sa isi promoveze marfa fara sa implice prea mult apicultorii in diverse contre. Atunci cand unii apicultori promoveaza agresiv un anumit produs sunt sigur care si un interes (un castig) de la cel ce la randul sau are interes sa vanda produsul. Asa ca poate unii cred ca promovarile agresive vor castiga mereu monopol. se inseala! E doar opinia mea  :stop_the_war:

D006

  SI ce este rau in a promova un produs si a castiga un ban ????

dumitriu

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 04, 2012, 02:03:52 PM
   E bine ca fiecare comerciant sa aiba propria denumire pentru fructoza pe care o vinde astfel incat sa se elimine confuziile.  Eu spre exemplu folosesc o hrana pt. albine care este inregistrata la OSIM cu denumirea "DULCOFRUCT" . Respectivul comerciant isi promoveaza propria marfa si nu doreste sa se faca confuzii intre produsul sau si cel distribuit de agrana.
D-le Dragos,
am citit cu mare atentie postarile D-vstra pe mai multe topicuri, am vazut cum v-ati schimbat cu 180 grade opiniile in privinta Apiinvert-ului.Ati fost foarte incantat de produsele Agrana, pe care stiu ca le-ati folosit in administrarea albinelor.Apoi, deodata, ati "descoperit" un usor "iz de sulf" si multe altele care nu au legatura cu realitatea.La un moment dat, m-am lamurit, cand am aflat ca doriti sa distribuiti un alt produs.Trebuie sa recunosc ca incerc sa-i inteleg pe cei care vor sa castige un ban in plus, dar nu o sa-i inteleg niciodata pe cei care atunci cand fac acest lucru considera sa arunce opinii nefondate asupra Apiinvert-ului sau Agranei numai ca sa isi promoveze produsele.Daca privesc strict afacerea cu Apiinvert-ul, trebuie sa spun foarte clar ca incerc sa ma feresc de colaborari viitoare cu diversi comercianti care isi schimba opiniile dupa directia in care profitul este mai mare.Probabil peste un an sau 2 va aparea alt importator de un sirop mai ieftin la care profitul D-vstra va fi mai mare ca la Dulcofruct, si probabil atunci ve-ti descoperi un "usor iz de sulf" la siropul bulgaresc.
Nu vreau sa luati postarea mea ca pe o jignire ci doar ca pe o constatare personala.Am tot respectul pentru cunostiintele D-vstra in domeniul apiculturii, dar ca si concurent Agrana, prefer sa tin parerea doar pentru mine.
Revenind acum la Dulcofruct, am cateva comentarii de facut.
Ce cred eu ca e bine:
1)Ca importatorul incearca sa vanda sub o denumire proprie produsul.Asta arata ca vrea sa-si introduca produsul pe piata si clientii sa-l pozitioneze clar.
2)Ca si-a testat produsul la Larex si ca a inregistrat denumirea la OSIM
Ce cred eu ca e rau:
1)Ca pe eticheta respectiva a scris ca este produs de Cirast SRL, cand de fapt este adus din Bulgaria.Trebuia sa scrie pe eticheta:produs in Bulgaria de firma xxx si importat de Cirast.
2)ca produsul este recomandat ca hrana pentru albine.Nu stiu sa existe in Bulgaria vreun producator de hrana pentru albine.Probabil este un indulcitor, ca si multe altele de pe piata, care se incearca sa se vanda in Romania ca hrana pentru albine.
3)nu exista nici un istoric in privinta administrarii acestui sirop catre albine.Practic se vor face experiente pe familiile de albine din Romania, deoarece este primul an cand se administreaza.
4)in general nu se recomanda in hranirea albinelor produsele obtinute din porumb.Nu exista nici un producator la nivel european, din cate stiu eu, care sa produca o HRANA PENTRU ALBINE din porumb.Absolut toti producatorii de astfel de hrana pleaca de la materia prima care este zaharul.

Nu-mi ramane decat sa va urez succes in promovarea si comercializarea produsului respectiv.

dumitriu

Citat din: costinelblagniceanu din Ianuarie 05, 2012, 03:51:06 PM
Cu respect dati-mi voie sa va contrazic pe acel butoi este o eticheta foarte citet scris Apiinvert....... daca doriti o sa fac si poza cu butoiul cu pricina.
Chiar va rog sa faceti poza, o puteti posta pe forum.
Ma ajuta foarte mult sa iau masuri legale in acest sens.

dumitriu

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 05, 2012, 06:14:18 PM
   Porfi dragule inainte sa-ti dai cu parerea fa si tu o minima cercetare !
  Supertare importatorul de marfa din Bulgaria daca reuseste sa ambaleze peste 1000 de tone pe an intr-un "vechi grajd de CAP" !
Am facut eu o minima cercetare:am vrut sa "cumpar" 500 kg inainte de revelion dar nu aveau pe stoc.Urmau sa primeasca.
Exagerati iar cu 1000 aia de tone/an.
Fara suparare!

pharaonu75

Citat din: dumitriu din Ianuarie 06, 2012, 09:54:17 AM
...
2) ca produsul este recomandat ca hrana pentru albine.Nu stiu sa existe in Bulgaria vreun producator de hrana pentru albine.Probabil este un indulcitor, ca si multe altele de pe piata, care se incearca sa se vanda in Romania ca hrana pentru albine.
...

Lasand de-o parte celelalte afirmatii ale dvs, din care desi aparent nu doriti, se intrezareste clar atitudinea ostila fata de un produs concurent, v-as ruga sa ne spuneti ce anume face ca Apiinvertul sa fie hrana pentru albine, iar produsele concurente sa fie doar niste indulcitori, "ca mai toate produsele de pe piata", asa cum tot dvs spuneati!
Ce ingredient minune are Apiinvertul?
Ce le mai trebuie ceorlalte produse pentru a se ridica, dupa parerea dvs, la rangul Apiinvertului?
De ce anume Apiinvertul este "number one" si nu se compara cu nimic altceva de pe piata?
De ce Apiinvertul este bun pentru albine iar zaharul invertit in casa de bunicu' nu este bun?

Probabil ca nu peste mult timp veti incerca sa ne convingeti ca, atunci cand vine vorba despre hranirea albinelor, Apiinvertul este mai bun si decat mierea... ca mierea nu este inregistrata la OSIM si nu este produsa si distribuita de o firma internationala!

Nu am nimic impotriva Apiinvertului, nu sunt distribuitor de nimic, insa nu cred ca Pamantul se invarte in jurul Apiinvertului!
Daca siropul de porumb nu este bun pentru albine, prezentati-ne si ceva dovezi, studii, pentru ca altfel afirmatiile dvs sunt doar vorbe goale, venite din partea unui distribuitor de produse concurente.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

dumitriu

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 06, 2012, 10:58:24 AM
Lasand de-o parte celelalte afirmatii ale dvs, din care desi aparent nu doriti, se intrezareste clar atitudinea ostila fata de un produs concurent, v-as ruga sa ne spuneti ce anume face ca Apiinvertul sa fie hrana pentru albine, iar produsele concurente sa fie doar niste indulcitori, "ca mai toate produsele de pe piata", asa cum tot dvs spuneati!
Ce ingredient minune are Apiinvertul?
Ce le mai trebuie ceorlalte produse pentru a se ridica, dupa parerea dvs, la rangul Apiinvertului?
De ce anume Apiinvertul este "number one" si nu se compara cu nimic altceva de pe piata?
Apiinvert-ul se fabrica de peste 20 de ani ca hrana pentru albine.Aveti la dispozitie 2 site-uri:
http://www.bienenfutter.eu
si
www.hranapentrualbine.ro
unde o sa va puteti afla mai multe detalii despre produs.
Daca faceti o mica cautare pe net o sa vedeti ca denumirea de "Apiinvert" se refera strict la un produs dedicat apiculturii.Niciodata nu va apare ca indulcitor pentru coferarii, sucuri sau cu alta destinatie decat apicultura.
De ce este Apiinvert-ul "number one"?Pentru ca este cel mai vandut produs DESTINAT HRANIRII ALBINELOR la nivel mondial.Nu eu l-am pus in pozitia asta.Pe scurt se foloseste de zeci de ani, dupa aceeasi reteta, cu rezultate bune.
Sunt si alte siropuri obtinute DIN ZAHAR care sunt dedicate hranirii albinelor.Daca nu ma insel, Eurohonig vindea asa ceva.Un produs concurent, foarte bun in opinia mea.

dumitriu

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 06, 2012, 10:58:24 AM
De ce Apiinvertul este bun pentru albine iar zaharul invertit in casa de bunicu' nu este bun?
Am facut eu afirmatia asta undeva?Nu prea cred.
Siropul facut in casa DIN ZAHAR este bun.