Polenul ca remediu naturist

Creat de pharaonu75, Decembrie 07, 2010, 10:40:22 AM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

ANEMIA, TULBURARILE DE METABOLISM SI HORMONALE LA ADOLESCENTI  
Trei cercetari succesive facute la spitalul universitar din Sarajevo, pe loturi de paciente cu varste cuprinse intre 15 si 24 de ani, au aratat ca polenul are o influenta uimitoare in corectarea anumitor probleme specifice acestei varste. Administrarea in cure indelungate a acestuia reduce semnificativ incidenta acneei juvenile, are un efect reglator in mai mult de jumatate din cazurile de dismenoree, stimuleaza productia de hemoglobina. Aceleasi rezultate exceptionale au fost obtinute in acest domeniu, al tulburarilor care apar in perioada pubertatii si a adolescentei, de doi cercetatori romani, G. Calcaianu si F. Cozma, care au administrat pacientilor o combinatie de polen, miere si laptisor de matca. De altfel, mai multe studii ale celor doi cercetatori romani pe produse apicole sunt adesea citate in literatura internationala de specialitate.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

CANCERUL UTERIN SI MAMAR
Dr. Peter Hernuss, de la spitalul universitar din Viena, a observat rezultatele obtinute prin administrarea polenului de albine la un lot de 25 de femei bolnave de cancer uterin inoperabil. Rezultatele au fost incurajatoare: dupa cateva saptamani de administrare sistematica a acestui produs (10-20 de grame pe zi), s-a observat diminuarea unor simptome, cum ar fi astenia psihica si fizica, greata, inapetenta. Analizele de sange au aratat o intensificare a actiunii sistemului imunitar in sensul fagocitarii formatiunilor tumorale, intensificare obiectivata prin cresterea productiei de celule imunocompetente, precum si a productiei de anticorpi specifici. Un alt studiu, facut de data aceasta la spitalul universitar din Sarajevo, a aratat ca femeile cu tumori uterine si mamare care faceau cobaltoterapie au tolerat mult mai bine acest gen de terapie cu efecte adverse extrem de dure, atunci cand au consumat zilnic polen. De asemenea, organismul lor a luptat mult mai bine cu boala canceroasa in urma administrarii acestui produs.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

Polenul este un aliment proteic deosebit de bogat in elemente necesare existentei plantelor, dar si organismelor animale. Intr-un kilogram de polen se contin atitea doze zilnice de ritin (vitamina P), cite ar fi necesare citorva zeci de oameni pentru a preveni un accident vascular la nivelul creierului. Un rol important pentru functionarea normala a sistemului nervos revine unei alte substante continute in polen - anevrina. In plus, polenul este un stimulent al poftei de mincare, inlesneste digestia, imbunatateste tonusul, alunga oboseala, previne rahitismul, caderea parului si chiar face sa creasca mai bine parul, hranindu-i radacinile.
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Florin-braileanul (FlorinI)

Faţă de miere, în polen se regăsesc multe substanţe azotate (proteine, amine, aminoacizi, acizi nucleici, etc.), ceea ce îi creşte cu mult valoarea nutriţională. Polenul conţine toţi aminoacizii esenţiali, fiind un supliment de proteine complete.
Mjos, se poate urmării, compoziţia polenului uscat.

Substanţe componente

  Apă    3 - 4 %

  Glucide (carbohidraţi)   Total  34 %, din care:
  Glucoză    7,5 %
  Fructoză  16 %
  Amidon    0,2 %
  Celuloză    0,1 %
  Altele     0,2 %

  Substanţe azotate   Total  36 % din care:
  Proteine  22 %
  Aminoacizi liberi  10 %
  Altele (amine, acizi nucleici, săruri anorganice)    4 %
 
  Lipide   Total    4 % din care:
  Fosfolipide    0.3 %
  Acizi graşi liberi    0,3 - 0,5%
  Trigliceride    3 %
  Altele    0,1 - 0,5 %

  Minerale   Total    4 - 5 % din care:
  Potasiu    2,3 (2.300 mg/100g)
  Fosfor    0,5 (500 mg/100g)
  Calciu    0,2 (200 mg/100g)
  Magneziu    0,7 (700 mg/100g)
  Siliciu    0,5 (500 mg/100g)
  Mangan    0,09 (90 mg/100g)
  Sulf    0,05 (50 mg/100g)
  Clor    0,03 (30 mg/100g)
  Fier    0,002 (2 mg/100g)
  Sodiu    0,01 (10 mg/100g)
  Cupru    0,003 (3 mg/100g)
  Altele (sulf, zinc, mangan, crom, cobalt, vanadiu, aluminiu, wolfram)    0,05 - 0,1 
 
  Vitamine   Total  15 - 16 % din care:
  A (Caroten -provitamina A)    0,008 (8 mg/100g)
  Acid folic    0,5 (500 mg/100g)
  B1 (Tiamină)    0,92 (920 mg/100g)
  B2 (Riboflavină)    1,6 (1.600 mg/100g)
  B5 (Acid pantotenic)    3 (3.000 mg/100g)
  B6 (Piridoxină)    0,5 (500 mg/100g)
  Biotină    0,01 (10 mg/100g)
  C (acid ascorbic)  10 (10.000 mg/100g)
  D (Calciferol)    0,04 (40 mg/100g)
  Inozitol    3 (3.000mg/100g)
  PP (Niacină)    7 (7.000mg/100g)
 
  Altele (enzime, antibiotice naturale, acizi organici, hormoni vegetali masculini, uleiuri esenţiale, răşini, pigmenţi vegetali, etc.)    3 - 5 %

  Substanţe cu structura neelucidată    0,5 %

  Faţă de miere sau de păstură, polenul are un pH alcalin.


  Graţie acestei compoziţii complexe, polenul este un valoros supliment alimentar natural, precum şi un produs apicol valoros în dietetică şi terapeutică.
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

pharaonu75

#19
Polenul proaspat
Se ia direct din colectorul de polen asezat la urdinis,  cu o lingurita de plastic ( lemn sau os ),  doza necesara penru bolnavi si se sfarama,  apoi se consuma ca atare sau cu putina apa.Nu se poate pastra activ decat cel mult 1-2 ore ( intr-un vas inchis ermetic,  la frigider ).  Polenul proaspat are o actiune mult mai puternica decat cel conservat( se pierde 50-90 % din actiunea terapeutica ). 
Polenul proaspat da REZULTATE EXCEPTIONALE in boli nervoase de tip astenic,  insuficiente endocrine si sexuale( ejaculare precoce si frigiditate ),  in maladiile ulceroase gastrice sau duodenale,  in unele colite,  in boli hepatice,  boli renale,  in hipertrofia benigna de prostata,  in excesul de foliculina (CARE NU ESTE INSOTIT DE OBEZITATE)
Contraindicatii: alergie la polen ( des intalnita ),  obezitate,  excesul de hormoni masculini.
Dozare:  1 pana la maxim 3 lingurite pe zi,  pe cale bucala,  timp de o saptamana ,  maximum 4 saptamani. 
Atentie: supradozarea poate duce la efecte adverse!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cipriene

cu toate ca este atat de complex, polenul este absorbit de organism doar cca 10-15 %. din pacata sucurile gastrice nu pot dizolva in totalitate particulele de polen. :bzz: :bzz: :bzz:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

Kiwi Bee

Mar interesa daca adaugarea polenului in micare calda(ex. o tocanitza) isi face efectul sau temperatura mincarii distruge marea parte a vitaminelor, mineralelor, etc. Ma refer la acelasi lucru ca si in cazul mierii pasteurizate cind temperatura ridicata distruge majoritatea enzimelor din miere si ramine doar o miere dulce cu efect terapeutic .... zero sau aproape zero.

cipriene

asa ceva nu am auzit pana acum. cum sa mananci mancare gatita cu polen? :uimit: si de ce-ai faceo? oricum temperatura ridicata nu dizolva polenul
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

Kiwi Bee

As dori sa ascund polenul macinat in mincare caci copiii mei nu vor sal manince nici in ruptul capului. Asa as dori sa le adminstrez polen prin mincare ca si un supliment.In micare gatita nu sar simti chiar asa de tare gustul polenului. Calitatile polenului sint prea bune ca sa nu profitam de ele.

Un fost sef deal meu aici in NZ imi povestea de un prieten deal lui care crestea languste in bazine mici in gradina lui de 1ha.Mai exact sub forma de franciza.Tu ai locul si bazinele. Primesti langustele mici.Primesti si mincarea speciala cu care le cresti si instructiuni cum sa le hranesti etc.Dupa o perioada de timp "X" langustele teoretic trebuie sa ajunga la o marime prestabilita de firma mama care le preia de la tine si primesti niste bani sa nu mori de foame.Aceasta persoana despre care mi sa povestit a administrat polen pt un grup de languste ca si experiment.Nu am detalii cum si cit polen lea administrat(seful meu nu stia sami spuna).Cert este ca acele languste au ajuns sa fie de patru ori mai mari decit cele care nu au primit polen.

cipriene

da, interesant. incearca sa dai copiilor in dulciuri, fara tratament termic. ma gandesc ca dulciurile au mare trecere la copii. multa bafta  =D>
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

pharaonu75

Foarte bine se pot administra in prajiturile de casa care contin si crema (eclere, foi, rulouri)!
Dupa prepararea si racirea cremei, se amesteca polenul cu aceasta si se pune in prajutiri.

             
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cipriene

pacatele mele, ce poze sunt astea? :yes: :yes: :yes:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

gheco

Citat din: pharaonu75 din Decembrie 18, 2011, 10:47:45 AM
Foarte bine se pot administra in prajiturile de casa care contin si crema (eclere, foi, rulouri)!
Dupa prepararea si racirea cremei, se amesteca polenul cu aceasta si se pune in prajutiri.

             

A vazut si FlorinI aceste poze?
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

pharaonu75

Citat din: gheco din Decembrie 18, 2011, 07:19:18 PM
...
A vazut si FlorinI aceste poze?
Nu cred... este pe drum, in excursie la Faroger, cu escala la Sighisoara!
Dar nu aveti grija, le va vedea... si sa vedeti injuraturi ce-mi iau...
Asa-mi trebuie daca am vrut sa exemplific!
:rotfl: =)) :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Puteam sa pun pozele astea, insa primele mi s-au parut mai sugestive!
Nu-i asa Florine??? =)) =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube