caut manager de proiect accesarea masurilor 112 si 141.

Creat de pngflorin, Martie 29, 2011, 12:42:16 PM

« precedentul - următorul »

pngflorin

Ma intereseaza contra cost elaborarea documentatiei aferente pt accesarea masurilor 112 si 141.

cateva elemente personale :

1.Pot acesa aceste masuri chiar daca am cod unic de inregistrare APIA, ca urmare a faptului ca detin 3,48 ha vita de vie si am primit subventii?
2.Pot acesa 112 si apoi 141?
3.Daca eu nu pot sa acesez sotia mea poate sa faca documentatia pe nume ei ?
4.Pot obtine hartie de vatra de la primarie din zona defavorizata.
5.Despre ce tarife discutam si ce includ astfel de servicii ?
6.Am 40 familii de albine, insa pot sa ajung lejer la 60-70 daca proiectul o cere.

Punga Florin,Odobesti, Vrancea, 0729104998
[email protected]


D006


Kov iulian

Si eu caut o firma sau pe cineva care face proiecte pt masura 121 sau 123, pt ca vreau sa imi fac o constructie unde sa extrag mierea, pt ca acum extrag pe cimp in cort si din cite am inteles peste putin timp nu se va mai permite extragerea mieri pe cimp ci doar in laborator de extractie, echipat pt asta cu apa curenta etc. Am scris pina acum la 3 firme, una dintre ele fiind PIO nu stiu cum,dar nu am primit nici un raspuns pina acum, Anul ce vine, in primavara sau in toamna vreau sa depun actele pt asta, dar vreau sa ma pregatesc din timp sa nu mai alerg atunci dupa hirti.

D006

Citat din: Kovaci iulian din Martie 29, 2011, 04:50:11 PM
Si eu caut o firma sau pe cineva care face proiecte pt masura 121 sau 123, pt ca vreau sa imi fac o constructie unde sa extrag mierea, pt ca acum extrag pe cimp in cort si din cite am inteles peste putin timp nu se va mai permite extragerea mieri pe cimp ci doar in laborator de extractie, echipat pt asta cu apa curenta etc. Am scris pina acum la 3 firme, una dintre ele fiind PIO nu stiu cum,dar nu am primit nici un raspuns pina acum, Anul ce vine, in primavara sau in toamna vreau sa depun actele pt asta, dar vreau sa ma pregatesc din timp sa nu mai alerg atunci dupa hirti.

BAIAT CATE FAMILII AI ?

pngflorin

Mi s-a respins dosarul in anul 2010 pentru ca aveam cod unic de inregistrare APIA.m-AM DESCURAJAT SI AM LASAT-O BALTA.

Mi-am revenit.................

ASA CA O IAU DE LA CAPAT.

Stie cineva daca sa scos sau nu aceasta conditie sa nu fii inreg la APIA????

Kov iulian

#5
Citat din: dragos2006 din Martie 29, 2011, 11:30:06 PM
Citat din: Kovaci iulian din Martie 29, 2011, 04:50:11 PM
Si eu caut o firma sau pe cineva care face proiecte pt masura 121 sau 123, pt ca vreau sa imi fac o constructie unde sa extrag mierea, pt ca acum extrag pe cimp in cort si din cite am inteles peste putin timp nu se va mai permite extragerea mieri pe cimp ci doar in laborator de extractie, echipat pt asta cu apa curenta etc. Am scris pina acum la 3 firme, una dintre ele fiind PIO nu stiu cum,dar nu am primit nici un raspuns pina acum, Anul ce vine, in primavara sau in toamna vreau sa depun actele pt asta, dar vreau sa ma pregatesc din timp sa nu mai alerg atunci dupa hirti.

BAIAT CATE FAMILII AI ?
Am 7 ani de experienta in apicultura,   In proiectul pt 141 am 26 , am accesat deja 141 si daca tot am intrat in hora vreau sa joc pina la capat, vreau sa iau toti bani care se pot lua, sursele mele de venit sunt diverse si legale, nu traiesc numai din apicultura , deci pot veni cu jumate din bani necesari din cite stiu trebuie sa vin cu minim 2500 de euro . Nu vreau sa imi construiesc o ditamai fabrica ci numai o constructie mai mica, o camera cu gresie,faianta .(mina de lucru e gratis la mine, toata familia mea inclusiv eu suntem constructori, instalatori,electricieni etc)

Kov iulian

#6
Citat din: Kovaci iulian din Martie 29, 2011, 04:50:11 PM
Si eu caut o firma sau pe cineva care face proiecte pt masura 121 sau 123, pt ca vreau sa imi fac o constructie unde sa extrag mierea, pt ca acum extrag pe cimp in cort si din cite am inteles peste putin timp nu se va mai permite extragerea mieri pe cimp ci doar in laborator de extractie, echipat pt asta cu apa curenta etc. Am scris pina acum la 3 firme, una dintre ele fiind PIO nu stiu cum,dar nu am primit nici un raspuns pina acum, Anul ce vine, in primavara sau in toamna vreau sa depun actele pt asta, dar vreau sa ma pregatesc din timp sa nu mai alerg atunci dupa hirti.
In sfirsit am gasit o firma care a raspuns la emailurile mele si care se ocupa cu realizarea de proiecte si consultanta pt fonduri UE nerambursabile , dinsi si-au exprimat dorinta de a ne intilni personal si a discuta in amanut tot ce vreau sa fac , sper sa nu se supere administratori( daca se supara il voi sterge ) daca voi pune aici un link  http://www.consultinvestment.ro/   nu am nici un beneficiu sa le fac reclama , nu am neamuri acolo . M-am gindit poate e de folos cuiva , de aici care cauta asa ceva , eu de vreo 2 saptamini tot caut am scris la nenumarate firme si astia au fost singuri care mi-au raspuns .  intrind pe situl lor am gasit si o lista cu firme care au apelat la ei pt consultanta   http://www.consultinvestment.ro/index.php?link=portofoliu      ma interesat asta deoarece am vrut sa vad cit de cunoscuti sunt pe piata , nu am vrut sa apelez la o firma care isi desfasoara activitatea intr-un apartament (de teama unei tepe ), voi incerca sa ajung pe la ei si va voi spune mai multe daca se merita sau nu .

blue66

             salutare,
      Atentie la firmele de consultanta.Un prieten care a vrut sa acceseze una din masuri a fost contactat de o firma din bucuresti,a dat avansul (cca 5.000 ron) si documente care i-au fost cerute.Nu s-a interesat de seriozitate si a constatat ca firma era condusa de initiatorul unui joc piramidal tip caritas in trecut, si timp de 6 luni nu l-a mai contactat.Culmea tupeului ,dupa aceasta perioada, individul l-a contactat, ca dosarul este in lucru si mai are nevoie de inca 5000 lei (a trimis chiar si chitanta taiata prin sofer) .Si ce credeti ca i-a prezentat -formulare luate din masura respectiva .Asa ca trbuie interesat inainte sa dai banii.
      Si acum ca o parere personala ,cel mai dificil este de facut proiectul constructiei respective,ca celelalte exista ca modele, din care te poti inspira sau chiar copia.Eu o sa incerc sa-mi fac singur si acest proiect asa cum am facut si cu mas 141 (la care am avut aportul unui amic cu un model de proiect).

Kov iulian

Prin zona mea e un nene cumsecade care face proiecte pt constructi mai ieftin fata de pretul pieti . Cit despre partea cu platitul nu voi da nici un ban inainte sa ma interesez , voi face sapaturi inainte sa ma arunc cu capu inainte , iar proiectul am de gind sa il depun la anu in primavara sau in toamna , voi mai stringe bani pina atunci , voi stringe hirtii . La consultanta cind am facut 141 , am platit 250 de lei inainte si restul pina la 500 in momentul cind am depus proiectul , stiti cumva se practica la fel si la alte masuri ? sau macar sa se faca un contract in care sa platesc o parte din suma iar in momentul cind mi-sa aprobat proiectul restul de bani asa mi se pare corect sa isi asume raspunderea si riscul pt corectitudinea proiectului , chiar daca pt asta ar trebui sa platesc mai mult la final fata de pretul pieti .

D006


ilalexandru

Iulian, nu am nimic cu tine, insa tu aici pe cine vrei sa pacalesti? Iti zic ca nu o sa-ti iasa nimic din ceea ce vrei tu a face in momentul de fata. Cu 2500 euro..partea ta din proiect....care zici tu ca vrei sa-l faci, ridici singur camaruta respectiva. Eu anul trecut am facut o baie...complet utilita si m-a dus la vreo 3000 de euro. La camera ta pt extractie...nu ai nevoie de 3000. FAci cemera de extractie si tu tot pe camp o sa extragi...daca faci pastoral. Asa ca...gandeste-te la alta idee de proiect. Si ap...daca iai iti dau banii, tu trebuie sa-i justifici prin facturi, contracte, etc. NU merge faza ca tu si toata familia ta  sunteti meseriasi in ale constructiilor...aia vror firma specializata, cu licitatie, etc.
NU stiu cum de a-ti platit pt 141...eu stiam ca totul este gratis. Consultanta recuperandu-si banii pe alta cale...Eu am facut si 112 si 141...personal, plecand de la niste modele date de cineva din Consultanta. Persoana respectiva a pus doar stampila si a semnat...nu stiam atunci ca le pot depune facute de mine individual. Deci, cine vrea, poate sa se descurce si singur.   

Kov iulian

#11
Ei bine la noi in ialomita sa cerut 500 de lei pt proiect , mi-au dat si chitante  .Stiam ca 141 il poti face si singur dar traim in Romania asa ca m-am gindit ca voi avea mai mari sanse sa il fac cu cei de la consultanta. Si am avut dreptate , chiar daca un proiect e la fel sau mai bun ca cel pe care il face consultanta , va trece mai usor cel facut de consultanta.Va intrebati de ce ? pt ca traim in Romania. :wink2: :wink2: :wink2: :wink2:  Vreau sa fac camera de extractie ca sa prind pamint de a primarie , se dau locuri de casa pt tineri conditia e sa construiesc intr-un an, daca fac constructia asta prind locul de casa, iar casa o voi face mai incolo in timp .                                                                                                                                                 Iar partea cu extrasul in cimp nu e obligatorie, deoarece toti stupi mei vor fi verticali, vin cu catul cu rame goale de acasa, il scot pe cel plin si il las pe cel gol deasupra.Cele pline le aduc acasa si le extrag. Asa se va cere sa se procedeze in curind .

milu56

Excelent aceasta practica cu magazii de schimb mi se pare cea mai buna.

Kov iulian

O stire interesanta, anul asta proiectele pt masura 141 se vor face gratis, guvernul va aloca o suma de bani pt asta.( oricum nu mai sunt credibili, in 2009 nu s-au cerut bani ,mi-am planificat toate am strins hirti , in 2010 surpriza se plateste pt proiect 500 lei , nu e vorba de bani ca 500 de lei nu e chiar asa o suma mare , e vorba de principiu cum mai poti fi credibil cind te sucesti de la an la an ?)

pharaonu75

Pai in 2010 au intentionat sa stranga ceva mai multi bani la buget si din aceasta cauza au bagat taxa!
Credeau ca vor strange sume imense! =))
Cand au vazut insa ca au ramas cu fonduri europene neaccesate, ca au pierdut banii si ca i-au tras aia de urechi pentru ca nu folosesc bani europeni dar se imprumuta la FMI, au inlaturat din nou taxa, in speranta ca in acest fel se vor face mai multe dosare si se vor absorbi mai multe fonduri!

Si aici nu este vorba doar de apicultura, ci de orice domeniu in care se pot accesa fonduri europene.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube