Declaratia 392

Creat de dragos2006, Februarie 25, 2011, 04:10:38 PM

« precedentul - următorul »

D006

  Ati depus aceasta declaratie la fisc ? azi este ultima zi !

gore

Am depus-o de ieri. O prostie, numai pentru a ne prinde pe picior gresit si sa incaseze amenda la bugetul statului.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

D006

  Cand am fost ieri cu declaratia la fisc am intrat intai la biroul de relatii cu publicul sa cer cateva lamuriri dar cum este obiceiul romanesc acel domn platit din banii nostri nu stia nici macar cat stiam eu.
  Sa nu mai spun ca este conceputa gresit deoarece sunt neplatitori de TVA CU cifra de afaceri de peste 119000 lei...

OtoVirgil

Corect ii 392B
Subscriu ca-i prostie si bugetarii, unii, nu stiu de ea !
Distribuitor Faguri Apisrom ; www.ProduseleAlbinei.ro

filip

Surprize vor mai fi.Cati din taranii ce au accesat fonduri si au societati,au si cunostinte in domeniul fiscal?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

ilalexandru

NU trebuie depusa nici o declaratie 392. Pentru veniturile obtinute din vanzarea mierii se depune declaratia 200. Ce nu stiu eu insa, e daca pentru cei care vand polen, venin de albine, laptisor de matca trebuie depusa vreo alta declaratie. Eu am depus declaratia 200 si atat. Acum in Romania sunt multi functionari care habar nu au de nimic....spre norocul meu, la mine la fisc, lucreaza si o persoana care,la randul ei, are si niste stupi. Si stie cum stau treburile si ce trebuie facut la ei. Eu m-am dus la ghiseu si le-am spus ca sunt PFA pe apicultura. Imediat m-au directionat catre persoana care se ocupa cu declaratiile 200 si in 5 minute am scapat de tot. Acum daca sunt locuri in care vine unul, doi apicultori sa dea declaratiile si aia habar nu au cu ce se mananca apicultura....e jale

D006

  Ai hartie la mana ca pe apicultura nu trebuie depusa declaratia 392?
  Eu sunt satul de vorbe ! crede-ma ca pe astfel de vorbe am cheltuit o caruta de bani , doar hartiile stampilate si semnate au valoare , vorbele zboara !

ilalexandru

A-ti intrebat la fisc domnule Dragos? Eu am depus declaratia 200 si nu mi-au zis nimic.
Acum in declaratia 392 A scrie acolo "Datele de identificare a persoanei impozabile inregistrate in scopuri de TVA".
Apoi la declaratia 392 B scrie "Date de identificare a persoanei impozabile neinregistrate in scopuri de TVA.
Eu din cate stiu apicultura nu este impozabila. Deci nu ne incadram la nici una din cele doua tipuri de declaratii, prin urmare nu trebuie sa le depunem. Daca depunem 392B inseamna ca suntem impozabili si ca platim impozit. Deci nu ma duc sa depun nimic. Daca aflati altceva anuntati, dar eu asa vad cele doua declaratii

D006

  In principiu nici cotea nu va verifica aceste declaratii la neplatitorii de  TVA dar paza buna trece primejdia rea . Nedepunerea inseamna amenda , mai bine depusa chiar daca nu trebuia.

ilalexandru

Dar daca o depuneti inseamna ca platiti impozit. Eu asa o vad.

D006

  Declaratia  este pentru a se verifica daca agentii economici care au incasat TVA l-au si varsat la fisc. Nu are nici o legatura cu statutul societatii sau al pfa  daca plateste sau nu impozit. Sunt compartimente separate in cadrul fiscului.

  Tu declari ca ai cumparat cutare produs de la cutare firma iar cei de la fisc merg la firma care ti-a vandut marfa sa verifice daca  au varsat TVA-ul platit de tine  in trezorerie.

ilalexandru

Domnule Dragos acolo in declaratie se trece toata suma cheltuita pe achizitii, si nu fiecare achizitie in parte ca sa stie de unde si cum am cumparat eu. Luni, daca o sa am drum prin zona, o sa trec pe la fisc sa intreb. INsa eu joi am depus declaratia 200 si nu mi-au zis absolut nimic. Si cunosc cat de cat lumea pe acolo. Deci s-ar putea sa fie o alarma falsa