Imbinari pereti laterali corpuri

Creat de silvius, Ianuarie 14, 2014, 01:56:08 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Crapa daca se pune prea mult intaritor. Daca se pune cantitatea optima si se incearca desprinderea bucatilor lipite vor crapa pe langa imbinare. Am gasit o bucata scurta de scandura care a stat peste iarna in zapada si noroi si lipitura nu a cedat.

sorinma

Este adezivul suprem pt lemn (urelitul) la care am avut acces pana acum ,e mai mult decat ai nevoie pt stupi  :P
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

kamy

Io pana anul trecut am lucrat cu lamela si falt falt, anul trecut am lucrat fara falt!
Cei care inca mai folositi falturile si lamela,o sa va povestesc din experimentele mele!
Prima data prin anii 88-92 am folosit lamela de pfl,nu functioneaza,nu se dilata la fel la umezeala,pfl-ul se dilata mai mult si poate sa crape lemnul,am schimbat trecand pe lamela de brad,dar e bine fiind scandura de 20 mm,lamela sa fie pusa in cei 10 mm care raman in interiorul lazii,adica faceti canalu cam incepand la 10-11 mm dinspre fata exterioara,ca sa nu apara pe cantul lazii slabind astfel lada!

silvius

Citat din: kamy din Ianuarie 15, 2014, 06:16:43 AM
Io pana anul trecut am lucrat cu lamela si falt falt, anul trecut am lucrat fara falt!


Acum cu lucrezi?
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

cristian bh

Citat din: sorinma din Ianuarie 14, 2014, 09:34:07 PM
Este adezivul suprem pt lemn (urelitul) la care am avut acces pana acum ,e mai mult decat ai nevoie pt stupi  :P
Ai lipit si altceva in afara de brad? :)
Sa nu fi aflat firmele cu profil de prelucrarea lemnului, atelierele  mai mici si mai mari de el?
Atata timp cat ,utilizarea lui presupune o stiinta exacta,adica masuratori la miligram eu sunt sigur ca e utilizat in anumite procese tehnologice din fabrici, ex......... lipirea furnirului de lemn pe placi de pal cu prese cu platane calde etc.
Fiecare adeziv are specificatii date de producator cu privire la,.......rezistenta,elasticitate etc,etc,etc,..la ce si cum trebuie folosit,
deci la nivel de MAKE MYSELF,d3 este adezivul la indemana oricui, utilizat simplu,cu rezultate garantate.
Pt cine lucreaza dupa ureche exista  ))/ ))/
:) :hi: :hi: :hi:

vranceanul

Adezivul urelit NU este pt. furnir, se foloseste pt. tamplaria de binale uneori si la mobila. Cantitatea de intaritor nu este exagerat de fixa, mai putin se intareste mai incet (lipitura slaba), mai mult ,repede si devine casant. Corect cum scrie in prospect. Se prepara numai in cantitati mici. Am lucrat mult timp cu el, in anii 73-80.
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

sorinma

Dupa cum am spus am lipit doar repere mici , dar ce am lipit...lipit a fost , si drept  e doar brad.
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

kamy

Apoi spui drept c-am prabalit si io fara lamele si ma multameste numa p'0 parte!
Adezivii ureoformaldehidici nu sant pentru lazi de albine ca finca sant casanti nu rezista la dilatare si contractare si daca din cauza umezelii lazile. Se cam umfla si urelitul fiind casant se rupe o sa le lipesti cu scuipat sau ,,sprei oltenesc,, peste urelit nu mai licheste nika!
Conform studiului materialelor invatate in cele cateva clase peste cele ale trenului,la scortari cam asta spune ca urelitul e pentru interior si spatii protejate!
Pentru piesele cu nabadai care se intind si se destind la umezeala sant recomandati adezivii polivinilici frati dulci cu aracetele,fiind un adeziv care la apa devine elastic,da asta pana la un loc,dup'aia i se rupe guma-n nadragi!

cristian bh

#23
Citat din: vranceanul din Ianuarie 15, 2014, 02:11:54 PM
Adezivul urelit NU este pt. furnir, se foloseste pt. tamplaria de binale uneori si la mobila. Cantitatea de intaritor nu este exagerat de fixa, mai putin se intareste mai incet (lipitura slaba), mai mult ,repede si devine casant. Corect cum scrie in prospect. Se prepara numai in cantitati mici. Am lucrat mult timp cu el, in anii 73-80.
Ma rog ,eu am dat un exemplu datorita faptului ca si eu am folosit urelit prin anii97.....2002 si il gaseam la cei ce lucrau la fabrica de mobila din Stei numita local ,binale, fabrica ce a fost in cele din urma rasa de pe fata pamantului pt a fi in locul ei astazi una din fabricile Miculestilor,EUROPEAN FOODpe baza de e,e,e,e,e,plus alte cele .
Si se gasea la bidon de tabla in cantitate mai mare decat iti trebuia si am presupus asta datorita faptului ca pt binale se mai folosea acel clei de oase de care nu am mai auzit
vorbinduse de multa vreme or la acea vreme palul era furniruit cu furnir de lemn nu ca cel de azi cu hartie si banuiesc ca se folosea un adeziv pt asta si cum pe piata de marfuri se gasea orice era si in fabrica ,io unu nu am auzit de altceva la vremea aia
Ma unsesi la suflet ,mai KAMY dupa ce cetii ce zisesi ca io ma chinui cu limba asta romana si tu o zici pe limba mea,vad ca tu le stii pa tate  ^:)^

bucovineanu

Binalele incleiate cu aracet care sunt la exterior cedeaza in timp. O usa incleieta cu urelit rezista foarte mult timp fara sa cedeze nici o imbinare. Totul e sa fie pus intaritorul in cantitate corecta.

cristian bh

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 15, 2014, 10:48:57 PM
Binalele incleiate cu aracet care sunt la exterior cedeaza in timp. O usa incleieta cu urelit rezista foarte mult timp fara sa cedeze nici o imbinare. Totul e sa fie pus intaritorul in cantitate corecta.
Tat respectul de la mine,aici la subiectul asta musai sa ma bag,ca la albine ascult fara cracnire ce-mi spun cei ca matale  ^:)^da cand vine vorba de tot ceea ce inseamna profile stratificate ,imbinari in lungime in dinti,usi,geamuri,panouri apoi de-o vreme incoace se foloseste d3 si d4,adesiv polivinilic pe baza de apa si nu cedeaza nici la interior nici la exterior.
Io unu nu cunosc pe nimeni din cei ce lucreaza in domeniu sa mai foloseasca urelitul.
Si cu cleiul de oase s-o incleiat usi pe vremuri si o tinut destul :hi:

bucovineanu

Cu aracet e mult mai comod de lucrat si de aceea e folosit de cei mai multi. Totusi mai sunt inca meseriasi mai in varsta, care cunosc puterea de incleierea urelitului si care inca nu au renuntat la el. E drept ca nici nu prea se gaseste usor.

cristian bh

A nu se confunda aracetul de lemn ce se gaseste la toate magazinele de materiale de constructie alaturi de cel pt zugraveli cu adezivul industrial polivinilic d2 d3 d4 ce se cumpara de la firme specializate si ambalat de la 4 kg in sus.
Exista cateva marci care ambaleaza si la 0.75 dar costa dublu per kg fata de cat costa ambalat la 20kg ex.
Am si acuma ceva mobila facuta mai demult incleiata atat cu urelit si dupa aia cu aracet kober si ambele au crapat pe lipitura da in schimb lucrez la greu cu acesti adezivi de multi ani si nu sunt probleme cu el.
O perioada chiar eram pe punctul de a renunta la a lucra cu lemn tocmai din cauza ca am avut probleme din cauza incleierii,ltrecand pe pal melaminat.
ADEZIVUL POLIVINILIC INDUSTRIAL  a rezolvat problema. :hi: :hi: :hi:
   

bucovineanu

E adevarat ca in ultima vreme a aparut aracet din import cu putere mai mare de lipire. Dar la exterior am vazut ca tot cedeaza in timp.

elvis

aracet d3/d4 gasiti la firma wurth romania. am lucrat in trecut la ei e scump ca dracu dar e bun. am vandut la multi care fac usi de exterior stratificat etc si nici unu nu s-a plans si sunt ani de zile de atunci....
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein