Imbinari pereti laterali corpuri

Creat de silvius, Ianuarie 14, 2014, 01:56:08 PM

« precedentul - următorul »

silvius

Daca am scandura de 22 si fac un canal pe mijlocul scandurii de 6 mm sa ramana cate 8 mm pe ambele laturi slabesc mult rezistenta panourilor?
Ar fi mai bina sa fac un canal de 2 mm sa ramana cate 10 pe o parte si alta?
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

silvius

Canal in care pun o fasie de lemn lata de 6 sau 2 mm si imbin scandurile pentru formarea panourilor.
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

sorinma

Eu nu folosesc tipul asta de imbinare,nu cred ca se slabeste doar poate e mai greu sa faci canalu si fasia de 2mm,cauta o dimensiune sa  faci canalu  din o singura trecere cu o panza sau freza
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

silvius

Ce fel de imbinari folosesti pentru lemn, respectiv pentru panouri
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

sorinma

Eu le imbin fara falt, fara adaus de material.Le trag sa fie drepte si le tin in presa cu aracet 12 ore .Nu am patit sa se dezlipeasca .La proba s-a crapat scandura pe langa lipitura dar lipitura nu a cedat.
Aracet bun sa folosesti
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

marius_vfp

dupa parerea mea cel mai indicat ar fi lamba uluc,
deobicei le fat in falt dar atentie la falt scandura de sus sa fie scobita pe interior ,astfel apa care se prelinge pe perete sa cada in afara cutiei.
daca inaltimea corpului este de circa 34 35 cm(eu le fac cu fund fix pus in interior in frezare peretele lateral se scurge pana jos astfel apa nu intra intre fund si corp)  una din scanduri va fi de aprox 20 si alta de 15cm , pe partile opuse cutiei se pun la fel aceleasi dimensiuni de ex , cea lata jos cea ingusta sus  celelalte parti intorci scandurile cea mica jos cea lata sus , ele vor veni intercalate la coturi si riscul de a se smulge e mult mai mic.

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

silvius

Citat din: sorinma din Ianuarie 14, 2014, 02:34:03 PM
Eu le imbin fara falt, fara adaus de material.Le trag sa fie drepte si le tin in presa cu aracet 12 ore .Nu am patit sa se dezlipeasca .La proba s-a crapat scandura pe langa lipitura dar lipitura nu a cedat.
Aracet bun sa folosesti

Spune-mi te rog ce fel de aracet folosesti si de unde il cumperi?
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

sorinma

In primul rand sa fie aracet de lemn si nu de constructii,sa nu fie in ghetat sau folosit la temperaturi mici,bagate in presa si stranse bine.
Nu am un loc preferat de unde cumpar,unii zic de aracet D3 ,eu am cumparat de la Lidl am gasit redus...
D3 se zice ca e rezistent la umezeala...
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

marius_vfp

http://almoshop.ro/index.php/amenajari-interioare/adezivi/aracet-pt-lemn-kober-1kg.html

eu din asta am folosit , sa fie pentru lemn , nu constructii , amorse , etc.
dupa o saptamana am vrut sa desfac un stup fiindca am gresit masura trebuia frezat mai mare unde vin ramele , sa rupt faltul si aracetul nu a cedat.

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

bucovineanu

Cel mai rezistent este urelitul, care rezista excelent la umezeala. Important ca intaritorul sa fie pus in proportia optima. Daca se pune prea mult, crapa usor.

sorinma

Care este proportia?Cand am folosit am pus tot la ochii...dar a fost "beton"  :hi:
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

bucovineanu

Intaritorul se pune in cantitate mica. Egreu de stabilit un procent exact. Dupa ce lucrezi cu el apreciezi bine cat trebuie adaugat. Eu fac o solutie saturata dizolvand intaritorul in apa. Se amesteca mult mai bine astfel cele doua componente, obtinandu-se un adeziv omogen. Se prepara numai cat avem nevoie in acel moment.

sorinma

O sa incerc si eu cu apa. Am folosit destul de rar si putin doar cand am avut de lipit lucruri mici si trebuiau lipite zdravan,am avut impresia ca e scurt timpu de lucru dupa preparare
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

cristian bh

S-o discutat pe tema asta de n ori si se tot reia ,
o fi el urelitul asta bun dar atata timp cat  trebuie preparata o anumita reteta,in functie de cantitatea necesara pe moment scurt,tin minte ca puneam si niste apa ,faina alba si intaritor si la lemn de esenta tare dupa un timp panourile crapau fiindca acest adeziv este casant.
E posibil sa mai fie folosit in industria mobilei dar din ceea ce cunosc la ora actuala pt lemn stratificat si panouri din lemn masiv,se utilizeaza d3 si d4 pt  a fi siguri de rezultat.
pt aceasta nu e necesar nici falt nici canal cu sipca ,o simpla presare la o temperatura de peste 12 gr.e suficient
Despre centrare alt subiect,in functie de.......