Stup muribund

Creat de balasbebe, Aprilie 27, 2011, 09:22:41 PM

« precedentul - următorul »

balasbebe

Azi am trecut pe la un stupar. La o familie, erau aproape toate albinele muribunde pe fundul stupului. Ramele cu puiet erau fara albine, si i-am propus sa le arda. Sa faca analizele nu stiu daca avea rost. Nu este prima data cand laboratorul nu-si poate da seama de incident. Era vorba doar de una, si urma si a doua in dearece erau in lada dubla. Este exclus sa intre la ele deoarece are caine de paza.

Am scos puietul capacit si am gasit doar 2 paduchi, nu era infestata colonia. Matca a depus oua compact, si dupa albinele cazute se vedea ca era bine echilibrat stupul.

Eu dupa cum mi-am dat seama nu putea sa fie decat nosemoza de vina, sau daca a intrat undeva si a baut apa oravita.
Eu nu mi-am dat seama prea mult si as dori un sfat.
Va multumesc anticipat.

pharaonu75

Este cumva posibil sa fie de la pomii stropiti de prin vecini?
Daca este asa, de ce nu erau afectati si ceilalti stupi?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mape 48-petru manea

daca era de la nosemoza fam. ar fi slabit treptat pana la disparitie .Nu putea fi ortavita decat direct la urdinis pentru ca daca ar fi fost stropiri sau apa otravita undeva anume ,trebuia sa moara si la alte familii .Trebuie urmarita situatia si in final analize de laborator

balasbebe

Am discutat si cum un stupar tot in apropiere. El are mai multe familii, face polen, vecinul are o livada de 2 ha, a fost stropita, dar nu a gasit ceva deosebit.
La noi pomii nu mai au flori, din cauza vantului. Sincer nu stiu. Acolo sunt foarte multi stupari, cu cel putin 7 stupine destul de mari. Voi lua legatura cu ei pe rand.

balasbebe

Cat despre laborator am scis ca nu am o parere prea buna. A ajuns un stupar cu situatia pana la Bucuresti, si tot aia a fost.
Matca era in stup, dar nu inteleg situatia.

mape 48-petru manea

Domnule balas spunea-ti ca urmeaza si a doua ,adica a inceput si a doua sa moara ?

balasbebe

In stupul dublu erau doua familii. Ceea din dreapta mai avea pe rame doar albinele proaspat ecluzionate, adica cele tinere. Stupul din stanga, avea si el albine moarte pe fundul stupului nu multe dar erau destule, adica era mortalitate destul de ridicata. Ne-am uitat si la altii din jur dar deocamdata era bine.

Chiar azi am vrut sa recomand sa nu se mai foloseasca protofil sa nu afecteze mierea. Eu de maine voi continua sa dau, macar preventiv.

D006

 Intoxicatie acuta cu substanta necunoscuta.

mape 48-petru manea

doi stupi in aceeasi lada deci vecini ,etanseitatea nu este perfecta ,daca dau cu spray la un urdinis martalitate mai mare unde dau si mai mica
la fam.vecina.
criminalul prieten cu cainele de paza
este numai o varianta

balasbebe

Citat din: dragos2006 din Aprilie 27, 2011, 10:34:17 PM
Intoxicatie acuta cu substanta necunoscuta.
Eu am asistat la multe manifestari muribunde ale albinelor. Acel stupar nu are vecini, apropiati ca distanta si nici ceva deosebit de aparat cu cainele.
  Asa cum zici Dragos sper sa fie varianta ta. Eu am ceva distanta fata de acel stupar dar este doar de cateva sute de metri. Acum culesul este foarte slab, si voi da un sirop 2 apa si unul de zahar pana vad ce se intampla. La trei sute de metri de locul cu pricina este o stupina mare cu proiect pe 120 de familii. Sunt curios ce este si acolo.

balasbebe


Am discutat cu un medic veterinar si stupar. Mi-a placut raspunsul dansului. Fara analize sa nu dam cu presupusu. Pentru mine a fost o buna lectie, si voi fi mai atent in viitor.

justy

ceva asemanator am patit si eu.

am gasit astazi o familie intr-un stup pe 20 rame orizontal, care era foarte dezvoltat, cu aceleasi simptome. multa albina moarta pe fundul stupului. cand ridicam ramele se vedeau si pe rama albine moarte de toate varstele, care apoi cadeau.

ce credeti ca este?