Urechelnite

Creat de CRISTIAN71, Ianuarie 14, 2011, 03:35:11 PM

« precedentul - următorul »

CRISTIAN71

Nu stiu daca la voi aceste ,,tiritoare " isi fac vregventa prezenta cu precadere in capacul stupului primavara si vara.
La mine in fiecare an am asa ceva . Marturisesc ca sunt foarte deranjante in stationar mai ales spre sfirsitul primaverii cind cred dupa mine ca aceste vietatii ating apogeul din punct al indivizilor.
As vrea sa stiu cum pot scapa de ele fara a afecta albinele ? Aici ma refer la un tratament sau altceva .

pharaonu75

O metoda gasita pe http://stuparit.3x.ro/teo/d.htm#start

"Este o insectă omnivoră căreia îi convine căldura şi umiditatea din interiorul stupilor. Noaptea pătrunde în stupi consumând miere, păstură şi chiar puietul (atunci când atacă în masă). Împotriva lor se foloseşte un aluat compus din fosfură de zinc şi făină (1 pahar cu făină de grâu + 1 pahar cu mălai + 2 linguri de zahăr tos + fosfură adăugată în porţii mici până ce aluatul devine puţin cenuşiu) cu care se unge marginea fundurilor stupilor şi laturile de contact al capacului cu stupii. Efectul acestui preparat durează 1 an. O altă măsură este aşezarea peste podişoare a unor cârpe care, fiind folosite de urechelniţe pentru cuib, în timpul zilei se scutură în foc."

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

varianta cea mai buna este de prins individual.
la masculi se taie (rupe) cracul stang de la clestele din spate iar la femele, piciorul drept din fata
ea va merge mai incet, si el cand vrea sa o ... nu poata sa o prinda cu clestele... si deci, nexam pui...
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

CRISTIAN71

Mai Florine ce sa zic , ai dat un raspuns in doi peri.  :nono: La cita treaba am stau sa-i urmaresc cu lupa si sa fac deosebirea intre un mascul si o femela ? Tu ce crezi ? Nu vrei sa pun un afis in care sa specific ca incalcarea propietatii se pedepseste prin moarte ? :rotfl:
Pai cind se incalzeste am treaba multa cu gaterul , cu atelierul de mobila si prin scurtele interventii ce urechelnita gasesc normal ca omor. Daca vrei sa-mi dai un raspuns pertinent ascult prin citit , astfel tot ce ai scris eu consider caterinca .
Ar fi interesant si voi ceilalti cum a-ti reusit sa le indepartati !

pharaonu75

@Cristian71 - se vede ca nu il cunosti pe Florin! :rotfl:
Nu ai cum sa te superi pe el, oricat te-ai stradui! :nod:
A facut o gluma in stilul sau caracteristic, iar tu l-ai luat in serios! :stop_the_war:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

CRISTIAN71

Asa este nu-l cunosc , insa stiu si eu de gluma , de aceea i-am raspuns si eu tot cu aceeasi moneda in prima parte a postarii mele .
Chiar pot face deosebirea intre o gluma si o treaba serioasa !

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: CRISTIAN71 din Ianuarie 15, 2011, 06:34:26 PM
Asa este nu-l cunosc , insa stiu si eu de gluma , de aceea i-am raspuns si eu tot cu aceeasi moneda in prima parte a postarii mele .
Chiar pot face deosebirea intre o gluma si o treaba serioasa !

:bzz: :bzz: :bzz:
mai cristi, e o veche zicala:
un lucru ce nu se rezolva de la sine in 24 de ore, nu merita sa te mai apuci de el

eu o aplic la urechelnite

nu am gasit urechelnite moarte in stup, deci albinele le accepta
ce prind eu prin hranitor, le arat de aproape, de foarte aproape, amprenta manusii mele apicole

bine ca nu te-ai suparat, ca altfel... :yellowcard:
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333