Stup atacat masiv de gaselnita

Creat de livyuc, Septembrie 27, 2010, 05:30:36 PM

« precedentul - următorul »

livyuc

Zilele  trecute am facut tratamentul cu varachet si am avut surpriza la deschiderea unui stup sa gasesc fluturi si in interior pe fundul stupului dupa diafragma viermi si faguri macinati.Am facut tratamentul si acum ma intreb ce trebuie sa fac pentru a scapa de "intrusi' cu atat mai mult ca stupul este slabut si eu incepator.

D006

Muta albinele in alta cutie si intareste familia cu puiet de la alta familie.
Gaselnita sa dezvoltat tocmai ca e o familie slaba.

livyuc

Am doar doi stupi orizontali si unul vertical (spatiul si timpul disponibil sunt factori ce determina sa raman la acestia) .Lazi goale nu am si daca scot de la ceilalti rame cu puiet cred ca-i slabesc prea mult in prag de iarna.
O sa incerc wekendul urmator, daca ajung la tara si vremea permite sa curat macar bine lada cu pricina si sa verific ramele.
Multumesc pentru raspuns.

tassevasi

  Adapteaza , fa-ti  o cutie din carton si pune ramele din cutia cu fluturi , flambeaza cu o lampa bine cutia cu pricina ,deasemeni fundul ,podisor, capac ,sa nu mai fie oua ,intareste-l asa cum a spus Andrei .
Sper sa reusesti .
   Numai bine .  tassevasi :hi:

D006


Kiwi Bee

Daca ai o astfel de invazie nu stai inca o saptamina sau mai stiu eu.Actionezi imediat.Cureti tot ce se poate.Razuiesti, decupezi fagurii acolo unde tebuie.
Salveaza ramele pe care le poti cu puiet, miere, etc si albinele binenteles si unificale cu o alta familie.Avind mai multe modele de stupi poate vei intimpina greutati.
Daca ai faguri super atacati ii dai la reforma imediat(fierbi apa intro oala mare si pui fagurii in oala mentinind apa fierbinte.Cind totul pare bine topit strecori treaba printrun tricou ALB.Atentie: ai nevoie de lichid.Rezidurile ramin pe tricou.Lichidul, adica apa si ceara le torni in cutii de inghetata.Dupa 1 ora ceara sa intarit la suprafata apei.Pastrezi ceara undeva unde nu tio ataca NIMENI.)
Cind vei avea mai multi stupi vei folosi o metoda mai comerciala dar la 3 stupi e bine si asa.

Eu nu am avut asa o invazie la nici un stup, dar la cutii fara albine am avut.
Numi venea sa cred ceea ce am vazut.Eu am aruncat fagurii la gunoi salvind tot materialul lemnos dar gaurit ici-colo de cocoanele de gaselnita.Ulterior mia parut rau ca nu am topit fagurii.Tot materialul lemnos lam folosit in sezonul urmator.
Gindestete la o varianta/plan ca toti stupii sai ai de un singur model altfel te vei chinui fara sa ai folos.

livyuc

Timpul nu mi-a permis sa multumesc pentru raspunsuri ,dar nici sa ajung la stupi.
Maine ajung la tara si vad situatia lor.Am ramas la ideea de a incerca cumva sa mut ramele cu albine eventual in cele doua caturi suprapuse al etajatului(lungimea ramelor este identica) si sa incerc cumva sa igenizez bine lada si cat se poate din ramele populate.
Numai bine !

Popescu Gheorghe

Poti folosi acid acetic glacial contra gaselnitei ,chiar si  tratamentul fagurilor dar fara albina,( pana dezinfectezi lada,albinele se tin pe alti faguri intr-o alta lada),daca ai nevoie de faguri si pe ei ai hrana,daca nu renunta la ei.

livyuc

Sanbata am reusit sa deschid stupul, ramele cu albine le-am stocat provizoriu in magazia stupului vertical si am flambat lada cuajutorul unei lampe cu gaz(anterior am scos toata mizeria de pe fundul stupului).Apoi am introdus ramele cu albine pe care nu am vazut urme de gaselnita ,plus o rama cu miere si una cu puiet capacit din stupul vertical(stup puternic).Ramele mai vechi le-am pus la "afumat".Sper ca le-am fost de folos.
Numai bine si va urez sa nu patiti ca mine !

stefan1

  La clima noastra, un stup normal se poate apara de molii. Asta nu inseamna ca nu se poate gasi 1-2 larve de molii in locurile din stup unde albinele nu au acces, asta mai cu seama daca unele cote de constructie la lazi sau rame nu s-au respectat.
  Livyuc, eu cred ca ai avut in stup fie prea multi faguri fie prea putine albine. Adica ai avut faguri neacoperiti bine de albine, unde moliile s-au putut dezvolta. Restrange stupul cat mai bine. Fagurii atacati dar recuperabili baga-i doua-trei zile in congelator, daca ai posibilitatea, si elimini din ei toate moliile si ouale. Cei cu miere insa nu-i indicat sa-i bagi in congelator.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

livyuc

Asa este,albine putine,rame multe.Acum este rezolvata problema ,am lasat doar ramele pentru iernare ,ramele scoase vor sta la rece pana in primavara.
Sa auzim de bine !

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: livyuc din Octombrie 04, 2010, 05:39:08 PM
Asa este,albine putine,rame multe.Acum este rezolvata problema ,am lasat doar ramele pentru iernare ,ramele scoase vor sta la rece pana in primavara.
Sa auzim de bine !

eu iti propun sa incerci cu sulf
adica sa pui ramele pe care nu le folosesti intr-un stup inchis ermetic, si le bagi la sulf
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

D006

Eu cred ca in primavara ar aparea acid sulfuric in celule.
In aer liber la lumina gaselnita nu se dezvolta.

livyuc

Tratamentul cu sulf este executat deja la toate ramele ce le-am scoase in lada.

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: AndreiRN din Octombrie 04, 2010, 10:57:15 PM
Eu cred ca in primavara ar aparea acid sulfuric in celule.
In aer liber la lumina gaselnita nu se dezvolta.

nu apare nici un acid, nu exista risc de toxicitate
inainte de utilizare primavara, se lasa la aerisit cca 24-48 ore
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333