despre nosemoza

Creat de dragos2006, Decembrie 08, 2008, 04:14:50 PM

« precedentul - următorul »

D006

va  zic buna  ziua la  toti. Eu  sint  in  Spania  mai  exact  in  Madrid  si  vreau  sa stiti  ca sint bucuros  de  acest  forum .Dar sa stiti  ca  nosemoza  nu  se  manifesta  nu-mai  prin  diaree  ci m-ai  nou  s-a  descoperit o  alta  forma   de nosemoza  numita  nosemoza  ceraneia  bola  pe  care  si  stupii  mei  o  au.Acesta boala  apare  la  oparte  din stupi  S-au  la  toti  in  fiecare  an   si  se trateaza  cu  fumidil  B.Manifestari..1..nu  ai  diaree.2..O  depopulare  masiva  . adca  pe  zi ce  trece   stupul  e  tot  mai  gol.3  la  urdinis   pe  timp  de  vara  ai  urme  de  niste   firmituri  de ceara propolis  si  altele´´´´´´mizerii.Asa  ca  aveti  grija  cu  tratamentele.Iar  despre  schimbarea  de regine  indiferent  ca  sint  tinere  o  batrine  este  clar  ca  aveti  nosemoza..  este  ca  o  hepatita  ascunsa.LA  REVEDERE.... :hi:

bucovineanu

Mai intai iti uram bun venit pe forum.Suntem bucurosi sa avem pe forum un apicultor care isi desfasoara activitatea in alta tara. Asa putem afla si noi mai multe despre munca apicultorilor din afara. Stim ca Spania este unul din marii producatori de miere din Europa.
Dar sa revenim la nosemoza. Cum se pune diagnosticul? Ce analize trebuie facute? In afara de tratamentul cu fumidil, ce masuri mai trebuie luate?
Care este pretul mierii en gross in Spania?
Ce se mai aude despre ccd?
S-a semnalat prezenta gandacului mic de stup?
O sa mai punem intrebari, dar deocamdata asteptam raspunsuri la acestea si multumim anticipat.

D006

Acesta  boala  este  descoperita  de  un  veterinar  de  la  un  institut  de  cercetare  apicola  si  se  stie  foarte  putine  lucruri   dar  tratamenul  facut  bine  si  la  timp  da  rezultate  bune.  in spania  din  cauza  acestei  boli au  disparut  mii  de stupi....eu  cred    ca este  asemanatore  cu  disparitia  albinelor  din  america   ....pt..ca..tu  cind  deschizi  stupul  nu  gasesti  albinele  ni-ci  morte  ni-ci  vii..Pretul  la  miere   variaza forte  mult depinde  unde  il vinzi.ma  pot  interesa  si  am  sati spun...in  MADRID  INTRUN  MAGAZIN  SE  VIDE  MIEREA  DE  TEI  SI  SALCIM  LA..12E  KG  PE  CIND  LA  COP..  TI-O CUMPARA LA  1.66 E  KG  MIERE  POLIFLORA  DIN SPANIA

D006

Bine ai venit pe forum.
Spune-ne si noua cum este  pe acolo cu grupurile de producatori si cooperativele alea.
Incepe sa se bata toba si pe aici cu ele