Se poate trai exclusiv din apicultura ?

Creat de dragos2006, Iulie 18, 2009, 07:42:08 PM

« precedentul - următorul »

andrei_georgian

Citat din: yulian din August 25, 2017, 07:14:06 AM
Citat din: andrei_georgian din August 24, 2017, 02:47:12 PM
...la o medie de 60 kg/ familie inseamna sa ai culesuri pe cand la noi de unde..? rapita si floarea soarelui iti depopuleaza familiile, masive de TEI, SALCAM abia mai gasesti si pe alea este batalie...

Povesti de la cei care nu sunt profesionisti. Eu la un nivel de hobby, apicultor de 6 ani, cu stupii la distanta fac minim 35kg/an - anul asta 46kg. Cum sa nu se poata mai mult cand faci doar lucrul asta?? Cauti locuri cand esti profi, mergi cu familii puternice...nu te vaiti!
Spor!
Cand depinzi de mai multi factori poti fi profesonist pana in maduva oaselor si sa ai familii sa-ti bubuie lazile, nici eu nu fac apicultura de ieri, de azi, am 10 ani in urma....sa-ti dau un exemplu, anul trecut cules salcam vreme nefavorabila, n-au adunat nimic a plouat intr-una, tei la fel a plouat si vreme rece, foarte putin au adunat la poliflora, floarea soarelui mi-a depopulat familiile, anul acesta salcam I-II foarte frig si ceva ploaie, nici macar pentru ele n-au adunat, am bagat sirop familiile fiind puternice  mureau de foame, la tei a fost floare dar nu a secretat nimic probabil afectat de frigul din primavara, la floarea soarelui iarasi depopulare, deci per total 2 ani  pierduti, nu zic ca nu se poate face nimic din apicultura, si eu am facut si a fost bine cu ceva ani in urma dar se pare ca pe timp ce trece este din ce in ce mai rau... :sad: se fac si bani din apicultura dar ca sa iti asiguri lunar un salariu decent sa poti trai impreuna cu familia fara probleme doar din apicultura e foarte greu in ziua de azi si in coditiile actuale
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

D006

Citat din: yulian din August 25, 2017, 07:14:06 AM
Povesti de la cei care nu sunt profesionisti. Eu la un nivel de hobby, apicultor de 6 ani, cu stupii la distanta fac minim 35kg/an - anul asta 46kg.
Cate tone de miere ai facut anul acesta ? dar ceara ?

Closcutz

A scris pe undeva parca 1,4 tone de la 60 de familii. Sau asta a fost doar la floarea soarelui....

yulian

#228
1.4 t de miere din 32 familii de productie si 35kg ceara, inca nu m-am bagat in ramele pe care le scot toamna din care astept inca minim 10 kg. Am mai facut approx. 50kg de polen, si am vandut approx. 20 borcane de capaceala de salcam cu 35 lei.
Repet, nu sunt profesionist, fac apicultura la distanta - stupii au stat pana acum cam 3 luni in jud TM unde am avut cules de: rapita, salcam, floare si acum ceva poliflora. Am mai facut miere poliflora si tei.
Vechime - 6 ani. Angajat 8 ore/zi - 8-16. Munca la stupi...in timpul liber.
Sistem folosit 10R+2xMag 1/2. Anul viitor vreau sa trec la mag 3/4 ca sunt prea des luat prin surpindere cu mag de 1/2.
Multumit? Primesc o diploma??

Rame puiet+miere proaspata - miercuri 23.08.2017

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

Care ar fi randamentul daca in loc de 20 de stupi ar avea 200?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Closcutz

E diferenta foarte mare intre a ingriji 20 si a ingriji 200! Poate nu are nici spatiu, nici dotari, timp si pricepere sa administreze 200! Asta e valabil pt multi care viseaza sa investeasca in apicultura...

filip

Citat din: Closcutz din August 27, 2017, 04:58:12 PM
E diferenta foarte mare intre a ingriji 20 si a ingriji 200! Poate nu are nici spatiu, nici dotari, timp si pricepere sa administreze 200! Asta e valabil pt multi care viseaza sa investeasca in apicultura...
Conteaza mult si ce incarcatura suporta zona,poti face aceiasi productie cu 20 ori cu 200 avand costuri diferite.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

dan sebastian

Am vorbit cu Dl. Doru ieri. Apicultura e tot hoby si la dansul. Lucreaza intr-o fabrica.
L-am rugat sa intre intr-un live. Era cu probleme datorita uraganuli de grad 4. Abea ancorase stupii pt a trece cu bine vanturile.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.