PAVILION APICOL MODULAR-Proiect de dezvoltare

Creat de cartus80, August 06, 2010, 10:33:37 PM

« precedentul - următorul »

Eugen B

Toate pavilioanele au avantaje si dezavantaje. Trebuie sa sti doar care te ajuta pe tine cel mai mult.

MOTANUL

Cum asigur aerisirea intr-o zi extrem de torida si cum fac sa am lumina naturala in pavilion??

Am mers pe varianta Romikele cu mici ajustari - dar nu am acolo nimic despre acoperis (in sensul ca pot sa pun un acoperis in 2 ape cu tabla dar raman fara lumina).

Varianta asta cu acoperis pe balamale ma incanta - dar nu stiu tehnic cum este realizata:


http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?action=dlattach;topic=2826.0;attach=167444;image

Pt. circullatia aeruluui las niste panouri mari neinchise sa circule aerul (tot ca la cel din poza).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele

Eu îți recomand varianta din poza de mai jos.


MOTANUL

Asta parca e facut pt. mine; Dar se preteaza pt. o tara mai civilizata decat avem noi. Genul de tara in care oamenii isi lasa cheile in contact fara nici o grija... Si usa deschisa la casa.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

romikele

Mă refeream la acoperiș... nu la ușă.  :P

bio

Citat din: romikele din Mai 03, 2015, 12:01:58 AM
Mă refeream la acoperiș... nu la ușă.  :P

La primul meu pavilion facusem un sistem de incuietori foarte sofisticat .... numai ca hotii care "m-au vizitat" nu au avut rabdare cu el si efectiv au spart materialul din care era confectionata usa si au intrat in pavilion .

Usa era din rama de cornier imbracata cu pal... parca asa ii spunea celui care a fost inainte de OSB . O zi am muncit sa repar striciunile produse... ce s-a furat nu mai conta .

Pentru a nu mai avea asemenea situatii sa  mai pierd timp cu reparat la usile sparte, am lasat un sistem de incuiere a usilor "simbolic" . Astfel vin "vizitiatotii"... intra in pavilion dar am grija sa nu mai aiba ce lua si apoi pleaca si a doua zi un capat de sirma am "incuiat" iar pavilionul .

MOTANUL

Eu vreau sa fac acoperisul in 2 ape (simbollic asa - h 20 de cm pe coama) - dar as vrea sa pun ceva sa am lumina;

Ori sa pun un policarbonat si sa fie tot fix. Ori sa pun un soi de balama (ca o trapa) pe care sa o deschid sa se faca lumina; Ar putea functiona si ca o evacuare de aer cald.

Care ar fi avantajele si dezavantajele la cele doua?
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

pharaonu75

Policarbonatul creeaza efect de sera. Te coci in pavilion!
Edy_mh a folosit asa ceva si a renuntat, pentru ca in pavilion era mult mai cald decat afara!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Sebik

Am o intrebare pentru cei care au pavilioane apicole modulare. Extrasul mierii, lucrul cu caturile in cei verticali sau in cei orizontali, cum o faceti? Ma gandesc sa-mi fac si eu unul cu posibilitatea de a trage lada de lucru pe coluar in momentul extractiei sau a altor interventii. In acest caz ce se intampla cu albina care era obisnuita sa intre in acel stup si acum stupul e mai in spate cu 50 de cm  sa spunem?

romikele

Ca sa scapi de griji, poti face burdufuri ca la acordeon, intre peretele pavilionului si stup.  :wink2:

Sebik

Nu, vorbesc serios, cu burduf se vor strivi multe albine la introducerea la loc a lazii! Alta chestie, pentru acoperis ce recomandati ca varianta ieftina! Mi s-a propus tabla zincata, policarbonatul se poate ca in timp sa sufere si nu mai spun grindina de anul trecut care la noi in SM a facut prapad.

romikele

Depinde cum ai pavilonul, daca decuparea e doar cat urdinisul, ar fi o problema, dar se rezolva cu niste distantiere.
Lada nu o impingi la maxim din prima, dupa ce se linistesc albinele o poti da la loc.
Daca ai trapa sus, o tii deschisa, si albinele vor iesi pe acolo.

Legat de acoperis... eu l-am facut din scandura acoperita cu tabla galvanizata.
E mai rezistent asa, chiar daca atingi crengi mai groase din copacii de pe traseu.

Sebik

Vreau sa-l fac deschis, doar scheletul si acoperisul din tabla eventual rigidizata un pic prin cute, picioarele pe surub patrat gen vinci si in rest nu prea multe....eventual ma gandesc la un sistem de platforma suplimentara rabatabila pe spate pt extractie.....cu un schelet cu plasa....

Fifi

Buna ziua, imi cer scuze eu am intrat anul a cesta pe acest site si am vazut ca a fost provocat domnul Romikele pentru ceva schite si calcule. Mai are cine acele schite si calcule? Puteti va rog sa mi le dati si mie?
Sunt incepator va rog sa dati cu sfaturi si nu cu pietre.