Sima Marian

Creat de marian sima, Februarie 09, 2010, 05:41:37 PM

« precedentul - următorul »

marian sima

Salutari.Ma numesc Sima Marian sint din Com OINACU Jud Giurgiu am 36 de ani sint casatorit si am doi copii o fata de 12 ani si un baetel de un an si patru luni ,studii liceu profil prelucrator prin aschiere ,diplome de apicultor de radio-telefonist ,contabil preocupari ,lucrez in constructi cu fratele meu si inca un prieten (luam lucrari in particular nu sintem angajati),legumicultura cultiv morcov si pastrinac cultura mare floarea soarelui,si bineinteles si apicultura care din nefericire in ultimi ani am neglijato .inceputul apoiculturi l-am avut cu prinderea unui roi anul urmator am cumparat un vagon mai darapanat pe care l-am transformat ,am facut cutiile si in primavara am cumparat 26 de familii urmatori doi ani am facut pastoral am inmultit familiile undeva la peste 60 asta a mers bine pina cind mierea era la angro 67 000-70000 pe urma sa dat drumul la chineji si ajunsese 44000 nu mi-a mai convenit acest pret si intr-un fel le-am abandonat la ora actuala am intrat cu 28 familii in iarna dar unul care era linga ciine a murit ,puteti spune ca este un dezastru dar eu ma consider norocos alti apicultori care sau apucat odata cu mine de albine nu mai au si altul in virsta care avea 140 de familii tot la fel intr-o iarna a gasit cutiile goale fara albina ,nu am inteles de ce i-au murit omul facea tratamente la timp eu nu am mai facut tratamente in ultimi ani nici macar de paraziti nu am mai bagat foite pentru faguri decit am schimbat matcile in primavara am mult de treaba la ele o sa discutam si le luam pe rind .  :hi:

marian sima

Stupi mei.

marian sima

xz

marian sima

xz

marian sima

xz

marian sima

xz

marian sima

xz

marian sima

xz

marian sima

Matrita presa ,vreau sa torn o presa pentru foite,presa vreau sa o fac de aluminiu ,treue sa mai astept sa se mai incalzeasca putin vremea pentru a putea sa o torn .

marian sima

La una dintre parti trebue sa ii mai fac un chenar.

marian sima

cutie orizontal20 rame  pentru vagon .Lucrez acum si la 10 cutii de vertical.

marian sima

Avem multe de discutat dar cum am spus ,sa le luam pe rind ,vb mai pe seara :hi:

trantorash

Bine ati venit ! Va asteptam cu noutati.
Faceti pastoral ?
Numai bine ! :hi:

orbanstefan64

multa sanatate dvs familiei precum si familiilor dvs!!!!!!!!!!

marian sima

Salutari.Pastoral a-m facut in prezent nu mai fac si nici anul acesta nu am sa fac ,am in zona de toate mai putin tei,pastoral se merita facut dupa ce dreci de un anumit nr de familii anul acesta merg pe inmultit mai cumpar citeva familii pentru a ajunge la 30 si din 30 vreau sa fac 100 ,asta prin largirea familiei de albine foarte mult prin stimulat puternic pentru a ajunge la capacitate maxima.