whiser

Creat de whiser, Martie 15, 2012, 10:38:36 PM

« precedentul - următorul »

whiser

Tot ce veti cere cu credinta,prin rugaciune,veti primi.

jonny_it

Citat din: whiser din Mai 03, 2012, 12:45:41 PM
Si un video :D

Stupi Multietajati la Salcam

La 1 metru de salcami, fain asa  :) .. bine ca nu ai urcat stupii intr-un salcam  :rotfl:

In loc de lazi poti folosi niste grinzi din lemn - 10 - 15 cm diametru. Sunt mult mai practice in pastoral si mai putin probabil sa fie rasturnati stupii. Iar in momentul cand ai pus al 3-lea corp este la inaltimea potrivita. .. o idee  :hi:

whiser


La 1 metru de salcami, fain asa  :) .. bine ca nu ai urcat stupii intr-un salcam :rotfl:


Nu e bine cum sunt asezati???
Tot ce veti cere cu credinta,prin rugaciune,veti primi.

jonny_it


whiser

Ok m-am linistit,iar la albinele ce au venit acasa le-am pus o ladita langa ele cu o bucata de fagure artificial,am scuturat ce am putut acolo si le-am stopit pe toate cu sirop cu ceapa, sper sa intre sa le duc la locul lor, sau ma chinui degeaba???
Tot ce veti cere cu credinta,prin rugaciune,veti primi.

jonny_it

Citat din: whiser din Mai 03, 2012, 04:39:09 PM
Ok m-am linistit,iar la albinele ce au venit acasa le-am pus o ladita langa ele cu o bucata de fagure artificial,am scuturat ce am putut acolo si le-am stopit pe toate cu sirop cu ceapa, sper sa intre sa le duc la locul lor, sau ma chinui degeaba???

Exista probabilitatea ca dupa ce le duci sa se intoarca iar  :)
Daca ai botci/o matca la rezerva poti face si altceva: un nucleu; mai bagi o rama cu puiet si ai o matca de rezerva.

.. o idee  :)

bee_lover


whiser

Tot ce veti cere cu credinta,prin rugaciune,veti primi.

whiser

Citat din: jonny_it din Mai 03, 2012, 04:44:10 PM
Citat din: whiser din Mai 03, 2012, 04:39:09 PM
Ok m-am linistit,iar la albinele ce au venit acasa le-am pus o ladita langa ele cu o bucata de fagure artificial,am scuturat ce am putut acolo si le-am stopit pe toate cu sirop cu ceapa, sper sa intre sa le duc la locul lor, sau ma chinui degeaba???

Exista probabilitatea ca dupa ce le duci sa se intoarca iar  :)
Daca ai botci/o matca la rezerva poti face si altceva: un nucleu; mai bagi o rama cu puiet si ai o matca de rezerva.

.. o idee  :)

Ms, o sa caut sa vad  daca gasesc vre-o botca
Tot ce veti cere cu credinta,prin rugaciune,veti primi.

madnes_marius

prima ladita trebuia sa o pui mai in spate... in felul cum ai asezat tu la 3 stupi, culegatoarele cand o sa vina incarcate o sa cada in ladita...

whiser

Salutare,azi am pus al 3 corp si in el am pus 2 rame cladite mai vechi,2 rame crescute pe jumatate luate din corpul 2 iar in locul lor am pus alte rame cu foite, si restu 5 toate foite ,cules este, de crescut au crescut foarte frumos,acum asteptam sa curga mierea :hippo:
Tot ce veti cere cu credinta,prin rugaciune,veti primi.

whiser

Salutare,azi am fost sa vad ce fac fetitele si sa vad daca au urcat in magazie.Spre dezamagirea mea nu au urcat,ma gandesc ca au sa urce de acum incolo pentru ca amandoua caturi erau pline cu puiet si miere,sau gresesc? :hi:
Tot ce veti cere cu credinta,prin rugaciune,veti primi.

whiser

Salutare,m-am decis sa ma apuc sa imi cresc niste matci  inainte de a imi face roii,asa ca am facut o rama portbotci si peste cateva zile facem transvazarea :D sper sa imi si reuseasca
Tot ce veti cere cu credinta,prin rugaciune,veti primi.

whiser

Uitati si un purcelus dragalas  :hi:
Rocky purcelusul vietnamez
Tot ce veti cere cu credinta,prin rugaciune,veti primi.

ion patrut

sa nu-mi zici ca-i al tau  =D>