iulian61

Creat de iulian61, Decembrie 10, 2012, 08:14:57 PM

« precedentul - următorul »

cipik

Cam asta va fii vremea peste tot in tara in iarna asta.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

iulian61

Astazi au aparut si primi fulgi de zapada,iarna a sosit si cu fiecare zi care trece ne apropiem tot mai mult de zilele cand vom pleca in pastotral si tot asa cu fiecare zi care trece suntem tot mai aproape............de?

pistol28

Iarna grea, omatul mare
Noi cu gandul tot la soare  :cool:


Revelion
Sarbatorim moartea unui AN,
Ne bucuram de linia  "FINIS " ))/
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

bucovineanu

Citat din: iulian61 din Noiembrie 26, 2013, 09:29:32 PM
Astazi au aparut si primi fulgi de zapada,iarna a sosit si cu fiecare zi care trece ne apropiem tot mai mult de zilele cand vom pleca in pastotral si tot asa cu fiecare zi care trece suntem tot mai aproape............de?
......plecarea in ultimul pastoral.......

iulian61

Salut!puteti sa-mi spuneti cat este apifonda prin zona dv?

Szaby


iulian61

am luat cu 105 lei si am gasit si cu 102lei

Aurelian A.

sper ca inca nu ai inceput cu apifonda la stupi.. :smile:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

iulian61

Salutare tuturor! as vrea sa stiu care este parerea voastra despre"roiul la pachet"-apifonda la sfarsitul lui Ianuarie inceputul lui Februarie.Astept sfaturi si pareri.

iulian61

Vara ne ocupam de:

iulian61

Si iarna in casa cu......

iulian61

Nu vrea nimeni sa-si exprime parerea desprea "Roiul la pachet"....

stefan1

Roii la pachet sunt o inventie a americanilor. Acolo au si o logica mai buna: tara se intinde pe suprafata foarte mare, are in sud zone cu clima foarte calda, incat familiile de albine se dezvolta timpuriu, in timp ce in zonele nordice ale tarii familiile se dezvolta mult mai tarziu. A aparut ideea de a folosi albine din zonele sudice in zonele mai reci, unde culesurile se succed unul dupa altul, iar familiile de multe ori nu ajung la dezvoltarea suficienta pentru a le valorifica. De asemenea pentru polenizari uneori este nevoie de albina suplimentara. S-au dezvoltat tehnologii de producere si de transport a acestor roi si utilizarea lor s-a extins. Roii la pachet acum se si exporta din tari mai sudice , cum ar fi Australia sau America Latina si ajung chiar in Orientul Mijlociu, in Asia sau in Canada. Despre unele zone din Canada am citit ca mai inainte unii stupari chiar au renuntat sa mai ierneze familiile de albine, castigand astfel mierea care ar fi fost mancata pe iarna, si primavara cumparau roi la pachet. Mai stiu ca o vreme acest lucru a fost interzis in Canada, pe motivul ca cu acesti roi se aduce paduchele Varroa in Canada. Pana la urma paduchele tot a patruns in Canada si acum nu cred ca ma este aceasta interdictie.
  Pe scara mai redusa metoda roilor la pachet este intalnita si in Europa, avand niste avantaje cum ar fi transportul mai facil decat al atupilor, posibilitatea mai usoara de a se trata acesti roi de Varooa sau alte boli etc. La noi in tara roii la pachet se folosesc destul de putin, dar ar putea sa fie o metoda de viitor, chiar pentru export de astfel de colonii. Totusi tarile sudice sunt mai favorizate pentru acest fel de apicultura.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

iulian61

In prag de sarbatori va doresc multa sanatate si noroc!

iulian61

Craciun fericit! Astazi am avut zbor de curatire