Primii Stupi

Creat de Lukyan, Aprilie 10, 2018, 10:16:01 AM

« precedentul - următorul »

Lukyan

 Dupa doi ani de activitate ma apropii de a finaliza primii mei 10 stupi , cuib 1/1 cu caturi de 1/2 , funduri antivaroa , 10 rame, acum am familiile de  2 ani si rourile de anul trecut in stupii unui prieten orizontali, de nevoie deja am schibat unul ca trebuia sa-l unific am iesit din iarna fara matca , nustiu daca am facut bine dar am zis ca am fost nevoit , am sa ajung la ei sa vad care e treaba si daca am avut noroc , pt. acestea cei drept am avut ceva material care a stat la uscat vreo 10 ani , pt. urmatorii deja nu am material uscat si nu mai fac  am comandat la Oradea , dupa mai multe recomandari cuiburi si caturi , urmand capacele si fundurile sa le fac eu mai stau in dubii daca sa le fac tot cu funduri antivaroa sau pline.
Pe acest paman este loc pentru toata lumea , cu o singura conditie : SA NE RESPECTAM!

vdingo11

Ce vopsea ai folosit pentru stupi (nume exact) si daca i-ai dat cu ceva inainte de vopsire (ulei, grund, etc)

Lukyan

 Am facut chit din praf de slaif si aracet pt. gaurile mai mari iar pt. cele mici chit de cutit din comert , slefuit bn ,am dat cu 2 straturi de ulei silicativat , cel bleo este dat in doua straturi la pensula cu vopsea Email de la Styky ,iar celelalte am facut culorile din vopsea Danke alb, negru , bleo,  iar celal mustar din alb ,galbel si o picatura din negru, tot 2 straturi ,dupa fiecare mana de ulei si vopsea am dat cu smirghel de granulatie 40 doar sa dau porii  , intre staturi am asteptat cate 24 de ore. Sau uscat f bn si chiar sunt multumit cum au iesit , restul am sa le fac galbene pai , albe si am sa repet culorile pina la 10 bucati , am evitat culorile rosu si verde , am citit cate ceva de aceste culori ca nu ar fi suportate de albina .
Pe acest paman este loc pentru toata lumea , cu o singura conditie : SA NE RESPECTAM!

vdingo11

Multumesc pentru precizari si cateva intrebari:
1. Care este rolul acestui Ulei de in sicativat?
2. Vad ca au la dede.... Cam cat se consuma la o mana pentru corp si cat
3. se da numai pe exterior acest ulei de in?

Poti sa imi dai un link catre acel sticky albastra? Sa vad un pret.

Lukyan

 Din cate stiu eu acest ulei  este pt protectia lemnului inpotriva umezelei si pt ca lemnul sa nu absoarba prea multa vopsea , si l-am folosit  doar la exterior si vopseaua la fel.
La patru strupi  completi am folosit cca 1 litru la doua maini ,
Vopsea styky email de la Dedeman in jur de 48 lei 2,5 litri .
Un consum la vopsea dupa cele doua  straturi de ulei , o cutie de 0,75ml la doua straturi la doi stupi
Din pacate nu am avut posibilitatea sa fierb stupii in parafina cred ca este o metoda mult mai buna si mai folositoare ,  sau vopseaua pe baza de apa , eu le-am lasat afara aproape o sapatamana si inca mai au un usor  miros de vopsea , sper sa nu dauneze.
Pe acest paman este loc pentru toata lumea , cu o singura conditie : SA NE RESPECTAM!

vdingo11


stefan1

Citat din: Lukyan din Aprilie 10, 2018, 10:08:40 PM
...
Un consum la vopsea dupa cele doua  straturi de ulei , o cutie de 0,75ml la doua straturi la doi stupi
...

  Sigur Lukyan a vrut sa scrie 0,750 l.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Ionut Spătar

Am si eu o intrebare! Ce fel de vopsea ai folosit Lukyan? Pe baza de diluant sau pe baza de apa?

vdingo11

Citat din: Lukyan din Aprilie 10, 2018, 10:08:40 PM
eu le-am lasat afara aproape o sapatamana si inca mai au un usor  miros de vopsea , sper sa nu dauneze.
Cum spune ca au miros dupa o saptamana, clar pe baza de diluant, dar mai bine sa se pronunte Lukyan

Lukyan

Scz asa este 0,75 l , da pe baza de diluant.
Pe acest paman este loc pentru toata lumea , cu o singura conditie : SA NE RESPECTAM!

Ionut Spătar

Din cate am auzit ar fi cel mai bine o vopsea pe baza de apa...aia nici nu miroase ..acuma fiecare cu parerea lui

Ionut Spătar

Daca sunteti amabili! Stiti cumva de unde pot sa fac rost de parafina?

romikele

Citat din: Ionut Spătar din Aprilie 11, 2018, 12:22:02 PM
Daca sunteti amabili! Stiti cumva de unde pot sa fac rost de parafina?
Daca vrei sa bagi in ceara pentru faguri, nu stiu!

Daca vrei pentru parafinat stupii, incearca AICI   :smile:

Kov iulian

Citat din: romikele din Aprilie 11, 2018, 01:44:11 PM
Citat din: Ionut Spătar din Aprilie 11, 2018, 12:22:02 PM
Daca sunteti amabili! Stiti cumva de unde pot sa fac rost de parafina?
Daca vrei sa bagi in ceara pentru faguri, nu stiu!

Daca vrei pentru parafinat stupii, incearca AICI   :smile:

Nu inteleg pretul ala.
Costa 11 lei o placa de 5 KG sau costa 11 lei pe Kg  ?
Eu am cumparat cu vreo 6 lei pe kg dar cantitate mai mare.
Daca e 11 lei placa de 5 kg  cumpar si eu.

MirceaCalin

Citat din: Kov iulian din Aprilie 11, 2018, 10:14:24 PM
Nu inteleg pretul ala.
Costa 11 lei o placa de 5 KG sau costa 11 lei pe Kg  ?
Eu am cumparat cu vreo 6 lei pe kg dar cantitate mai mare.
Daca e 11 lei placa de 5 kg  cumpar si eu.

11 lei/kg; simulează o cumpărare şi vezi valoarea finală !