Ulex europaeus

Creat de stefan1, Septembrie 16, 2012, 01:11:21 AM

« precedentul - următorul »

stefan1

  Ulex europaeus
  E un arbust ce creste pana la 2 m inaltime, originar din Vestul Europei, in special din zonele de coasta, dar s-a raspandit in mai multe tari, din Portugalia pana in Germania, Polonia, Ucraina. A fost impamantenita si in Lumea Noua si in Australia sau Noua Zeelanda. Acolo este o planta invaziva cu mare putere de raspandire, de fapt face parte din cele mai periculoase 100 de plante invazive.
  Prefera climaturi mai uscate si soluri mai nisipoase sau calcaroase. Se gaseste si in paduri luminoase si e o specie pionier dupa incendii de teren sau in locuri erodate.E o leguminoasa care atrage azotul in sol dar si alte substante utile.
  Infloreste in conditiile noastre intre aprilie si iulie (dar in 'tari calde' din februarie) si este polenizata de insecte si in special de albine. florile galbene si puternic mirositoare ofera mult polen si uneori nectar, iar inflorirea e de lunga durata. Kiwi bee cred ca ne poate da mai multe amanunte.
Tulpinile, frunzele si fructele sunt toxice pentru om, dar pot fi mancate de animale. Francezii o utilizeaza in hrana vacilor, dar dupa ce o zdrobesc intre niste valtzuri ca sa ii distruga tepii (de 10-20 mm) care pot ranii vitele.
  Planta contine multe uleiuri eterice si din aceasta cauza e usor inflamabila si predispune la incendii. Arde si in stare verde si chiar poate fi utilizata la aprinderea focului. In plus ramurile umbrite se usuca astfel ca spre sol sunt ramuri uscate care favorizeaza focul. In zonele sarace se pot folosi plantele pentru incalzire, avand o putere calorica asemanatoare cu a carbunelui.
  Are si alte utilizari inclusiv in medicina.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Kiwi Bee

Da Stefan este planta mea preferata aici in NZ. Noi ii spunem doar gorse(citeste gorz). Am mai scris despre ea putin aici pe forum.
Chiar azi eram la albine si am alunecat pe o scindura ....si sub mine era gorz. Pot sa spun ca are tepi multe. Tepii cresc pina la vreo 30mm si cum se vede si a doua poza sint foarte multe.
Spre norocul albinelor arbustul are si flosi foarte multe. Animalele nu o viziteaza din cauza tepilor iar fermierii incerca sa se scape de ea ....cu ierbicide. Parca anul acesta a venit ceva lege noua la noi de fermierii nu mai pot spraya cind vor ei gorzul dar nu stiu cine iar controla. Chiar saptamina trecuta am auzit de un apicultor care nu stie ce sa intimplat cu stupii lui de are albine morate sub stup si in fata stupului dar familiile par sanatoase. O explicatie ar fi ca vreun fermier din zona lui a stropit gorzul care acum(de o luna deja) este in floare.
La noi infloreste de ori pe an si acum are doar polen mai mult dar la a doua floare va fi si nectar. Nu le am cu datele polen/ha sau nectar/ha dar cum am mai scris este planta mea preferata. Noi nu avem culturi de rapita, floarea soarelui cum aveti voi si nici paduri de tei sau salcim. Avem paduri cu plante mixte si in unele domina manuka iar in altele "gum tree" sau "tea tree"(nu le stiu denumirile stiintifice). Asta este si motivul pt care aici nu se fac productii mari de miere/stup.
Pe dealurile si vaile unde gorzul sia facut loc si nimeni nu o distruge acolo este loc bun pt albine.
In NZ nu am auzit ca cineva sa o foloseasca in orice domeniu(cum scrie Stefan despre francezi) ba mai degraba tara asta fiind o tara de fermieri/agricultori/crescatori de animale distrugerea gorzului este ceva normal. Nimic nu este mai pretios decit locul pt animale. Cu cit ai loc mai mult cu atit poti pune mai multe animale.
Gorzul ar creste mai oriunde daca ar fi lasat. apicultorii pe la noi "se bat" pt locatii cu manuka caci mierea de manuka este scumpa dar eu prefer sa stau mai departe de altii inconjurat de gorz. In general am observat prin zonele mele ca accesul este greoi(adica nui usor sa plasezi stupi in zonele cu gorz) deci multi probabil ca prefera sa stea la distanta.
Eu asa stiu sa provine din UK si cred ca sar prinde si in RO. Eu nu sint profilat pe colectare de polen dar cred ca ar da destul de mult polen.

stefan1

  Multumesc de precizari! Am gresit acolo, trebuia "tepi de 10-20 mm" (nu cm). Nu mai pot intra sa corectez.
  Nu am inteles cu inflorirea de doua ori. Cand infloreste a doua oara?
  Anumite surse spune ca nu ofera nectar, doar polen, dar in cantitati mari. Ex ar fi un 'marker' al mierii din Spania. Adica multe sorturi de miere din Spania au in spectrul polinic polen de Ulex. (Se stie ca analiza polinica da indicatii despre locul de provenienta a mierii.)
  Cred ca s-ar preta la colectarea de polen.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Kiwi Bee

Mai prin Stefan. Nu tin minte cind inflorste a doua oara. Tot am zis cami notez astea dar nu am notat prea multe plante. Intreadevar polenul este mult. Intotdeuna am avut cuibul plin de pastura.
Eu asa stiu ca este originala din UK si cred ca si in RO sar prinde. Animalele/pasarile stau departe de ea din cauza tepilor asa ca nu are altceva decit sa se raspindeasca in binele albinelor pt care reprezinta o mina de aur.

stefan1

  Nu-i nici o problema ca nu stii acea data a celei de-a doua infloriri. Cand infloreste ne spui. Curios este ca in carti nu an gasit ca infloreste de doua ori.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Kiwi Bee

Am tot uitat sa mai postez aici cu toate ca de mai multe saptamini tot planific.

De la sfirsitul lui ianuarie "gorzul" a inceput sa infloreasca. Aceasta a doua inflorire este mai mica deoarece lipseste "apa".
Prima inflorire , cea din august , este mare si puternica deoarece toata iarna este ploaie si planta are la dispozitie apa suficienta din sol.
De mai precizat ar fi ca de vreo 2 luni nu a mai plouat deloc. De cind locuiesc in NZ nu am vazut asa ceva. Avem o seceta de necrezut in NZ. Dar chiar aici asa secata?
Intre timp la australieni(unele zone) au niste inundatii de sta apa pina la jumatatea casei - daca ne gindim la crocodilii si serpii veninosi pe care-i au........ sa te fereasca....

Asa ca momentan nici un sfert dintrun arbusht nu este inflorit. Crengile mai noi si mai "fragede/subtiri" au flori. Crengile mai vechi si mai groase sint uscate, cu toate ca astea sint mai aproape de sol.

Aurel

Citat din: Kiwi Bee din Septembrie 16, 2012, 01:28:25 PM
Da Stefan este planta mea preferata aici in NZ. Noi ii spunem doar gorse(citeste gorz). Am mai scris despre ea putin aici pe forum.
Chiar azi eram la albine si am alunecat pe o scindura ....si sub mine era gorz. Pot sa spun ca are tepi multe. Tepii cresc pina la vreo 30mm si cum se vede si a doua poza sint foarte multe.
Spre norocul albinelor arbustul are si flosi foarte multe. Animalele nu o viziteaza din cauza tepilor iar fermierii incerca sa se scape de ea ....cu ierbicide. Parca anul acesta a venit ceva lege noua la noi de fermierii nu mai pot spraya cind vor ei gorzul dar nu stiu cine iar controla. Chiar saptamina trecuta am auzit de un apicultor care nu stie ce sa intimplat cu stupii lui de are albine morate sub stup si in fata stupului dar familiile par sanatoase. O explicatie ar fi ca vreun fermier din zona lui a stropit gorzul care acum(de o luna deja) este in floare.
La noi infloreste de ori pe an si acum are doar polen mai mult dar la a doua floare va fi si nectar. Nu le am cu datele polen/ha sau nectar/ha dar cum am mai scris este planta mea preferata. Noi nu avem culturi de rapita, floarea soarelui cum aveti voi si nici paduri de tei sau salcim. Avem paduri cu plante mixte si in unele domina manuka iar in altele "gum tree" sau "tea tree"(nu le stiu denumirile stiintifice). Asta este si motivul pt care aici nu se fac productii mari de miere/stup.
Pe dealurile si vaile unde gorzul sia facut loc si nimeni nu o distruge acolo este loc bun pt albine.
In NZ nu am auzit ca cineva sa o foloseasca in orice domeniu(cum scrie Stefan despre francezi) ba mai degraba tara asta fiind o tara de fermieri/agricultori/crescatori de animale distrugerea gorzului este ceva normal. Nimic nu este mai pretios decit locul pt animale. Cu cit ai loc mai mult cu atit poti pune mai multe animale.
Gorzul ar creste mai oriunde daca ar fi lasat. apicultorii pe la noi "se bat" pt locatii cu manuka caci mierea de manuka este scumpa dar eu prefer sa stau mai departe de altii inconjurat de gorz. In general am observat prin zonele mele ca accesul este greoi(adica nui usor sa plasezi stupi in zonele cu gorz) deci multi probabil ca prefera sa stea la distanta.
Eu asa stiu sa provine din UK si cred ca sar prinde si in RO. Eu nu sint profilat pe colectare de polen dar cred ca ar da destul de mult polen.
Salutari Kiwi Bee!
   M-ar interesa modul de inmultire a acestei plante .In Romania are cineva aceasta planta?Se poate face rost de ea?
               Multumesc!

Kiwi Bee

In NZ este inca tot considerat o planta invaziva fara folos.... deci cine poate il taie(nu stiu cum este exact cu legea asta noua care ar proteja cumva gorseul). Taranul din NZ are nevoie de loc pt oi(avem doar 40 de milioane).  :D
Aici sa inmultit in totdeuna cu ajutorul vintului. Posibil ca vreo firma din RO care vinde tot felul de seminte poate furniza si seminte de gorse. Eu zic cai bun dea lungul gardurilor

Aurel

    Da, multumesc Kiwi Bee pentru promptitudine in a-mi raspunde.  Am inteles ca nu ar fi o tehnologie sofisticata pentru a cultiva  aceasta planta. Ramine problema semintelor,de acea ma adresez tituror de pe forum cu intrebarea: Are cineva cunosinta de unde se pot procura aceste seminte?
       Multumesc anticipat!

Kiwi Bee

Intre timp am mai fost inrgebat de semintze de ors salbatic/gorz si am csautat putzin aici prin NZ sa vad cine vinde astfel de semintze.

Nu am gasit nici o firma de specialitate sa comercializeze astfel de semintze ca mai apoi sa dau de un site guvernamental unde se dau informatzii referitoare la gorz.
In NZ este considerata o buruiana invaziva si trebuie controlata/tzinuta in friu. Astfel se specifica unde si cum trebuie distrusa(de ex. pe teritoriu agricol, dea lungul cailor ferate si al drumurilor).
Tot asa se specifica clar ca este interzis raspidirea sau comercializarea/vinzarea semintzelor.

Cei interesatzi sa incerce platarea acestei plante le recomand sa caute surse din Europa.

Kiwi Bee


gelu

...cateva poze ,,la cald,, de ieri...cu planta laudata...intr.adevar aici infloreste de doua ori, este foarte invaziva asa ca aveti grija ce va doriti, animalele fug de ea dar ofera locatie splendida pentru vulpi, care abunda in zona Dublinului... :D...

mccalin

In zona dealurilor Zarandului, la Taut-Nadas, jud.Arad creste ceva asemanator. Localnicii o numesc "iepurina". Intr-adevar este invaziva. Greu scapi de acest arbust. Poate este alta planta!? Infloreste inaintea salcamului. La primavara fac poze si comparam cu cele de pe net. Nu cunosc denumirea stiintifica.

gelu

....azi am primit pliculetul cu 800 seminte de ulex europaeus, a venit pe numele sotiei intrucat am platit cu visacardul ei....m.a costat 14 euro...plus un euro cand trimit plic la ,,beneficiarii,, de acasa...deci se gasesc seminte... :D :bzz: :bzz: :bzz: :hi:

happy

Ceva instructiuni de germinare aveti la ele.O sa primesc si eu 100 seminte si ar fi bune orice informatii! :smile:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!