cultura de facelia

Creat de maximus, Iunie 28, 2009, 09:52:56 PM

« precedentul - următorul »

maximus

albina cu pricina este intre doua varste,nu e nici tanara dar nici foarte batrana.undeva in jur de 32-35 de zile,mai are maxim vreo 10 de trait.parerea mea

D006

maximus, cand am facut pozele m-am gandit la tine si colectoarele tale

D006

Din pacate anul acesta nu au mai incaput pe lista (1400 rame, 100 caturi, 50 socluri,capace si podisoare )
Samanta am cumparat-o de la d-l Sandu.

D006

Superbe fotografii !  acum am aflat de unde aduc albinele polen albastru !

maximus

nu pot sa cred ca nu ai avut macar curiozitatea sa faci unul singur,si cu lanul de facelia in nas :nebun:
    nu am avut ocazia sa vad un sertar plin cu polen albastru,dar la anu imi voi satisface aceasta curiozitate.
    cat a durat floarea,si ce ai facut cu planta dupa uscare?

D006

Poate ai dreptate, dar anul acesta a fost unul ... foarte plin. Pe langa productie si o crestere de la 95 la 140.
Nu , nu am scuze, trebuia sa fac macar unul de proba.
Facelia este inca inflorita. Asa arata pe 27.06.2009

maximus

eu am 2500 de m patrati pe care actual este lucerna.intentionez sa seman in primavara facelia,dar nu am idee ce pot face dupa ce se usuca.am inteles ca lasata pe sol il ingrasa foarte bine .roii pe care ii voi face in warre se vor dezvolta aici.
   dupa cate am inteles,infloreste la 2 luni de la semanare si tine cam o luna.
    cum se face semanarea manuala pe randuri?daca aruncam cu mana fara sa facem randuri nu merge?

D006

Eu am facut mici santuri cu sapa la distanta de 25-30 cm dupa care am presarat samanta.
In anumite regiuni am aruncat si eu cu mana apoi am dat cu grebla, dar rezultatul este inferior.
Cat despre Warre ce rame vei folosi? Crestere libera sau pe suport de ceara cu constructie normala a ramei ?

stefan1

Albina la care ma refeream imi pare cu perisori mai lungi decat rasa Carnica, ceea ce duce fie spre rase arhaice fie rasa neagra germana.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

maximus

crestere libera,bine-nteles.cu FA am ME la care nu renunt,nu ar avea rost sa am si populari la fel.
   
   popularii imi par interesanti prin simplitatea lor,dar voi incerca sa adaptez niste tehnici prin care sa nu trag miere din rame in care a fost puiet,si sa aduc familia la dezvoltare optima,adica sa o scot putin din ritmul ei biologic.in plus,faptul ca isi fac singure fagurii e mai mult decat benefic,voi studia comparativ cu ME diferite scheme de tratament.

centrifuga

Citat din: maximuseu am 2500 de m patrati pe care actual este lucerna.intentionez sa seman in primavara facelia,dar nu am idee ce pot face dupa ce se usuca.am inteles ca lasata pe sol il ingrasa foarte bine .roii pe care ii voi face in warre se vor dezvolta aici.
   dupa cate am inteles,infloreste la 2 luni de la semanare si tine cam o luna.
    cum se face semanarea manuala pe randuri?daca aruncam cu mana fara sa facem randuri nu merge?
Cred ca fiind f.mica samanta ar trebui amestecata cu nisip?!

sfantul spiridon

daca nu mai semanam facelia si aruncam seminte sa zicem prin fanete, iese ceva....daca o lasam si nu luam semintele se autoinsamanteaza?
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

D006

Facelia am avut pusa. Saminta de la domnul Sandu.Am semanato ca pe lucerna dar cel m ai bine merge pe rinduri pentru ca iese prea deasa. Trebuie sa recunosc ca nu m ai am avut flori cu inflorescente ca facelia. Nu rezista la ger. Nu este pretentioasa la sol.Daca este posibilitatea de a o uda secretia de nectar este abundenta. Este cercetata toata ziua.Dupa trecere incorporata in sol adica arata  este un puternic ingrasamint.M ai are rolul de a reface solul si al filtra de impuritati.Un prieten a pus si la ghivece crezind ca obtine seminte dar nu rezista are radacina adinca.La ghiveci rezista iarna dupa rasarire chiar daca camera nu este incalzita .

crombra

Citat din: sfantul spiridondaca nu mai semanam facelia si aruncam seminte sa zicem prin fanete, iese ceva....daca o lasam si nu luam semintele se autoinsamanteaza?
In principiu poti sa o arunci pe unde vrei. In America este considerata planta invaziva(creste spontan si se autoinsamanteaza). Ideea este sa fie totusi un loc unde sa fie ceva petece de pamant. Am sa fac cateva poze maine cu facelia rasarita acum o saptamana la mine la bloc pe o terasa unde am scuturat un sac in care aveam ceva seminte. Daca nu recoltezi samanta ,se scutura si rasare la prima ploaie. In fata blocului am cateva rigole pentru flori si la primavara voi semana facelia. Sa se bucure si albinele din oras.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

sfantul spiridon

pai e bine, inseamna ca dupa ce mi-o trimiteti am pe unde o planta :rotfl:
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro