stupi poliuretan iernare

Creat de floricu, Octombrie 24, 2015, 10:53:44 PM

« precedentul - următorul »

floricu

ma gandesc ca daca am stupi pe 5-6 rame nu au putere sa isi mentina temperatura daca scot tavita de tot ....

floricu

era cam mare condensul acum dar am avut si folie pusa deasupra si tavitele inchise . si vara se lasa la fel tavita deschisa de tot ? eu lasam tavita deschisa decat la transport in pastoral .

Cipi

ti-am zis ca tavita se foloseste doar cand faci tratament si atunci cand temperatura trece de -15 grade, in rest tavita sta in magazie.

floricu

si cand matca incepe ponta in primavara tot deschisa las tavita ?

dan sebastian

Nu. Atunci o ții introdusă. Poți să o scoți iar după ce se încălzește, dup 20 aprilie.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

floricu

am verificat stupi la inceput de ianuarie si era condens in stupi de poliuretan,chiar foarte mare, era apa pe folie si pe pereti stupului, am avut folie deasupra si fundul gol dar in stupi tot s-a format condens . alta metoda de iernat nu este la stupii din poliuretan? a iernat cineva tip horn ?

mmacreanu

Citat din: floricu din Ianuarie 18, 2016, 06:35:20 PM
am verificat stupi la inceput de ianuarie si era condens in stupi de poliuretan,chiar foarte mare, era apa pe folie si pe pereti stupului, am avut folie deasupra si fundul gol dar in stupi tot s-a format condens . alta metoda de iernat nu este la stupii din poliuretan? a iernat cineva tip horn ?

Eu bag suberul cand  se anunta temperaturi sub -10 grade pe termen lung, am eliminat folia si am lasat doar hranitorul peste care am pus ceva textil care mai absoarbe umiditatea din cuib, condens apare si se vede pentru ca nu intra in pereti. Daca nu ai hranitor, foloseste o folie anticondens care permite umiditatii sa treaca prin ea si deasupra un ziar, folia direct peste rame nu o recomand!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

floricu

Am scos folia ,am pus podisorul (podisorul are gaura in mijloc pentru ca iam scos sita aia de plastic) peste podisor am pus material textil sa acopar gaura si am bagat tavita jos de tot. Nu stiu daca am facut bine dar o sa vad peste ceva timp :),daca nu gasesc o varianta sa scap de condens o sa torn niste benzina peste ei si le dau foc.

mmacreanu

Citat din: floricu din Ianuarie 18, 2016, 07:49:56 PM
Am scos folia ,am pus podisorul (podisorul are gaura in mijloc pentru ca iam scos sita aia de plastic) peste podisor am pus material textil sa acopar gaura si am bagat tavita jos de tot. Nu stiu daca am facut bine dar o sa vad peste ceva timp :),daca nu gasesc o varianta sa scap de condens o sa torn niste benzina peste ei si le dau foc.

tot o sa ai condens la cum ai procedat, nu baga suberul decat atunci cand ai temperaturi negative mari ... condens o sa vezi in toti stupii, nu conteaza materialul. Eu am observat condens mult la familiile mici, cele mari ( iernate pe 7 rame) cred ca bea apa :)
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

floricu

am lasat si cu fundul gol cativa sa fac diferenta ,am stupi pe 5-6 rame la iernat, nu am specificat condensul era numai dupa diafragma ,pe perete si pe folie era fleasca dar dupa diafragma, in cuib nu era condens ,cel putin nu se vedea pe folie  .Sa fie normal asa? Eu m-am speriat am vazut ca vin temperaturi de - 15 grade si am zis ca ingheata albinele cu condensul ala ...

mmacreanu

Citat din: floricu din Ianuarie 18, 2016, 08:39:19 PM
am lasat si cu fundul gol cativa sa fac diferenta ,am stupi pe 5-6 rame la iernat, nu am specificat condensul era numai dupa diafragma ,pe perete si pe folie era fleasca dar dupa diafragma, in cuib nu era condens ,cel putin nu se vedea pe folie  .Sa fie normal asa? Eu m-am speriat am vazut ca vin temperaturi de - 15 grade si am zis ca ingheata albinele cu condensul ala ...

e un lucru normal, caldura facuta de ghem se expandeaza in spatiul ala gol si apare condensul, la lemn nu il vezi pentru ca intra in el, vezi doar mucegaiul!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.