stupii mei

Creat de antiopa din ardeal, Iulie 06, 2014, 11:31:35 AM

« precedentul - următorul »

antiopa din ardeal

 Initial am avut probleme cu inundatile si stupii au fost amplasati ceva mai sus. Intre timp am completat nivelul solului astfel incat nu am mai mult de 60-70 cm de la sol pana la stupi. Dar cea mai mare problema cu tornada am avut-o cu cotetul porcilor cu o inaltime mai mare de 2 m fata de stupi, unde tiglele au fost zburate ca niste fulgi.
Si mi-am gasit ,, an de-nceput ireprosabil" pentru plecat in pastoral. Sa nu credeti ca productia mea a fost mai mica decat a celor care merg in pastoral pavilionar. Am avut productie mai mare dar si multe semne de intrebare. Cred ca in conditiile unui cules de stimulare la rapita, stupii mei erau mai dezvoltati si bine-nteles mai puternici. Am facut 2 transporturi fara sa trec muntii, in zona Copsa Mica 24+20 familii=44 familii:

antiopa din ardeal

  Dupa al II-lea transport au fost 44 familii:

antiopa din ardeal

 masinile aliniate aratau asa:

fiug1970

Frumos!!fa un scurtmetraj cu prezentare in diapozitive a fotografiilor pe un fond muzical si o sa fie fainosag !!

antiopa din ardeal

 Din pacate nu ma pricep la scurtmetraje.
Am plecat cu toti stupii pe masina si pe un slep spre a II-a locatie salcam ,,8" cum imi place sa-i spun

antiopa din ardeal

 Productia mea la salcam pe ambele locatii nu a depasit 10 kg/familie dar il consider un rezultat frumos tinand cont de conditiile acestui an. Aspecte din a II-a locatie:

antiopa din ardeal

 Extractia mierii o fac acasa Ramele cu miere le descarc tot paletizat:

Vyktor

Ai autorizatie ISCIR pentru macara?  :rotfl:
Daca te prind astia risti sa ti iei amenda =))

antiopa din ardeal

  E nevoie de hartie de la ISCIR? Sper sa fie o gluma.

Vyktor

Lasand gluma la o parte,  este o instalatie de ridicat,  pentru care in mod normal trebuie sa fii autorizat ISCIR.
Insa atata timp cat nu faci aceasta activitate decat in interes propriu imi este greu sa cred ca va veni cineva sa te intrebe de autorizare.
PS      Sa te plimbi cu masina care are si macara nu este nici o problema  , problema apare cand lucrezi cu acel utilaj. :hi:

antiopa din ardeal

 N-am mai fost demult pe-aici|
De azi dimineata, cu mici intreruperi de 2-4 ore am reusit sa fac o retrospectiva a anului 2015. Si cand am trecut la postare surpriza! Nu vrea.
Sa vedem daca asta merge|

antiopa din ardeal

 Am incercat sa pun ceva poze. Undeva gresesc, ma scoate afara si ma pune sa creez un subiect nou

antiopa din ardeal

 Incerc cu o singura poza, deja m-am plictisit sa repet ca daca reusesc imi cer scuze pentru calitate

romikele

Zau ca nu stiu la ce incerci... sper ca nu la cuptorul cu microunde  :rotfl:

Forumul n-are nici o problema, poate ai ceva islamisti in computer!  =))

antiopa din ardeal

 Cica la salcam si dealul ce se vede e plin de iarba. Dar stati linistiti, padurea e in spatele stupilor varsati care sunt ai mei.
Acum vad ca vrea cate o poza. Mai sti ca nu este vreun terorist in computer in afara de cel care sta in fata?
Incerc cu 2