Albinutele mele

Creat de dragos2006, Iunie 23, 2009, 04:12:58 AM

« precedentul - următorul »

D006

aici am fost fortat sa ma extind

D006

roiul pe cere l-a luat tata a iesit la lucru

D006


D006

eu la facultate, anul 1

D006

schimbam o cutie deoarece roiul era prea mare si cerea spatiu

D006

am gasit un mic fagure

D006

Facultatea am terminat-o si am ajuns sa dau anunt ca vand stupii, deoarece nu ma mai pot ocupa de ei.imi este greu sa scriu acest text, dar in viata trebuie sa facem si o cariera. Asadar tot ce a inceput in copilarie ca o joaca cu un roi gasit intr-o scorbura s-a transformat intr-o mare pasiune si asa v-a ramane pentru mine. am ajuns in toti anii astia sa respect albina si munca ei dedicata grupului pentru care isi dau viata. am 22 de ani si la 12 ani am avut primul stup si mai ales primele frustrari legate de intepaturi, dar cu timpul intepaturile nu sunt nimic.toata epicultura am invatat-o de la un apicultor batran si din carti de specialitate. Poate va intrebati in penultima poza de ce stau decat in pantaloni si cu masca, pentru ca nu puteam sa ajung "ciupit"de o albinuta la facultate a 2-a zi. Daca aveti intrebari legate de cresterea albinelor va stau la dispozitie oricand. este un subiect de care mie imi face placere sa vorbesc cu persoane care stiu sa inteleaga.

andrei_salaj

place la mine....de ce te desparti de ele?sau e temporar.?

D006

Vor ramane cativa roi de care sa va ocupa tata. Eu cat am fost in facultate puteam sa merg mai des acasa, acum voi ramane in Bucuresti si ajung la cateva saptamani. Asadar, nu am alta alternativa.

stefan1

Pacat ca renunti la stupi! Mai cu seama ca din pozele aratate se vede ca ai o zona apicola bogata. Sunt destui stupari de sfarsit de saptamana. In plus vad ca povestesti frumos si mai puteai sa mai intervi pe forum.
Cat priveste pretul de vanzare, acum nu este o perioada obisnuita de vanzare. Si pretul nu poate fi cel din primavara, caci cineva care a cumparat atunci o familie deja si-a scos pretul dat pe ea.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

andrei_salaj

asa e.....eu zic sa le pregatesti de iernare si sa le vinzi la primavara daca tii cu tot dinadinsul..acum sunt ieftini.

Cristian IONITA

Citat din: misiVor ramane cativa roi de care sa va ocupa tata. Eu cat am fost in facultate puteam sa merg mai des acasa, acum voi ramane in Bucuresti si ajung la cateva saptamani. Asadar, nu am alta alternativa.
pana in 20 de stupi merg la cateva saptamani relativ usor, mai ales ca vad ca ai preponderent orizontali
In ce zona ai stupina? si la ce pret vrei sa vinzi? ca daca tot e sa renunti mai bine sa-i preia cineva de pe aici

D006

La 130 km distanta de Bucuresti, in Teleorman.

D006


D006

Solutia ta poate ar fi un partener local.
Un tanar dornic sa invete si sa lucreze cu tatal tau la albine in lipsa ta.
Ai putea sa dai cuiva un avant mare.