cum topiti ceara?

Creat de bee_lover, Martie 29, 2007, 08:22:36 PM

« precedentul - următorul »

bee_lover

o mica intrebare... dupa topire oala aceea se mai poate folosi adica curata sau trebuie sacrificata pentru topire?

neculai.luca

Ramane definitiv pentru albinarit, oricum n-a fost noua!
bucură-te de ce ai, nu fi nefericit pentru ce nu ai (dar nu fi leneş!)

PricopArthur

Citat din: neculai.lucaOala are ~40 litri, eu pun cam 20 de faguri odata la fiert dar nu deodata ci pe masura ce se topesc in apa care clocoteste, tot treptat adaug si apa, de regula fierbinte dintr-un vas care fierbe alaturi pe soba. Cand tot amestecul ajunge la fierbere pun repede sita, invart la agitator (altfel gazele degajate risca sa ridice toata compozitia si sa dea afara din oala - pericol de aprindere pe plita !) . Mentionez ca nu umplu oala complet ci las gol cam 10 cm pentru rezerva de crestere a volumului - toate aceste detalii se observa pe parcurs dar incerc sa va previn pe cat se poate ).Tot pe plita incinsa am alaturi o galeata emailata de 10 litri unsa pe interior cu ulei sau untura - nu se mai lipeste ceara de pereti cand se raceste -si cu un polonic culeg ceara topita ce se ridica deasupra sitei si o pun in galeata. Precizez inca odata ca rotesc mereu agitatorul pe care il urc si cobor pe toata cursa (oala ) , altfel se creaza presiune pe sita, se obtureza plasa si creste volumul .Va asigur ca nu e complicat deloc si iese tot-tot-tot din faguri !Trebuie doar rabdare si foc continuu cam 2 ore la o sarja. Bineinteles, supraveghere continua ! Pe masura ce scade lichidul colectat , adaug apa fierbinte pana cand ce recoltez umple galeata de 10 litri. "Bostina" ramasa o arunc , nu mai contine pic de ceara. Mai precizez ca ceara rezultata la prima fierbere o mai fierb odata dar fara sita, atunci o strecor prin alta sita la golirea in galeata.
Simplu si eficient. Sa moara bostinarii de ciuda!
Multumim mult pentru inovatie.
Miere multă şi inimă curată!

bucovineanu

Am spus si in alta postare ca romanii sunt inventivi. Este o realizare care merita toate aprecierile.Felicitari d-le Neculai Luca.

balasbebe

Vreau doar sa arat si oala mea, la fel de asemanatoare, doar pentru idei.
Eu las un foc foarte mic. Daca se forteaza ceara, intra in bostina, si nu se mai poate recupera. In rest nimic nou. La metoda mea, ramane direct filtrata, fara o fierbere ulterioara. Oricat de curata ar fi ceara, cand o predai, tot se face un scazamant.

neculai.luca

Marius, era bine daca postai aici pozele cu cazanul de topit ceara, sa se poata compara si eventual imbunatati metodele.
Eu apreciez cateva avantaje ale cazanului tau fata de oala mea si anume:
1.Volum mult mai mare- daca am calculat bine ~240 litri fata de 40.

2.Palnia de adaugat apa ( pe care din pacate nu ne-ai prins-o in poza ! ).
3.Si cel mai important- teava de scurgere continua a cerii.
Felicitari pentru realizare !
Iti sugerez sa te gandesti la eventualele imbunatatiri :
1.Poate gasesti o solutie de apasare a sitei fara acele scanduri.
2.Cred ca randamentul ar creste mult daca ai pune o sita ceva mai deasa si completata cu un agitator.
bucură-te de ce ai, nu fi nefericit pentru ce nu ai (dar nu fi leneş!)

neculai.luca

Iata oala mea la lucru, bineinteles, cu productivitate mult mai mica , dar cu avantajul ca pot lucra si iarna.
bucură-te de ce ai, nu fi nefericit pentru ce nu ai (dar nu fi leneş!)

gore

Am mai prezentat topitorul meu, este solar si ceara se scurge in tava. Este super, ceara curata si munca putina.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

gore

alta,
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

gore

alta,
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

gore

ultima.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

D006

Aseara am scos si eu ceara cu apa pt prima data.
Dar am pus faguri spalati bine intr-o panza si am legat-o si pus in oala cu o caramida la fiert.
Am nevoie de ceara pt ceruit ramele noi.
Voi prezenta la rame ce si cum.

PricopArthur

Citat din: goreAm mai prezentat topitorul meu, este solar si ceara se scurge in tava. Este super, ceara curata si munca putina.
Intr-adevar, mai simplu decat cel clasic. Eu am doar o sita in partea de jos a tablei inclinate pe care se aseaza ceara.
Miere multă şi inimă curată!

PricopArthur

Topitorul meu.
Miere multă şi inimă curată!

PricopArthur

Si o parte din ceara din rosatura din iarna.
Miere multă şi inimă curată!