cum topiti ceara?

Creat de bee_lover, Martie 29, 2007, 08:22:36 PM

« precedentul - următorul »

bee_lover

cateva metode de a topi ceara?

balasbebe

Cel mai bine, este sa luati legatura cu cei care se ocupa de topit ceara  din  Jud Bistrita , com. Caianu. Acestia dau la fagure cladit, o foaie de fagure artificial, iar capacele le vand la clienti, iar cu banii cumpar  faguri artificiali la pretul de 24 ron kg.

D006

La inceput ma chinuiam cu topitor solar cu topitor cu aburi,cu ceara fiarta intr-un sac si apoi stoarsa...Acum pun tot ce am de topit intr-un cazan mare,fierb bine si dau totul prin strecuratoare in vasul unde vreau sa dau forma cerii.Bostina o pastrez pentru bostinar care vine in fiecare primavara.Consider o pierdere de timp storsul ultimului strop de ceara.De atatia ani iau pe bostina faguri la schimb.Nu am intrebat niciodata de pret.Daca cineva a luat bani pe bostina rog sa spuna cam cat este kg. Mentionez ca bostinarul este din Bistrita.Daca-l intalniti intrebati-l cand vine la Vaslui si salutati-l din partea clientilor lui de la Vaslui.
         miere multa iarna usoara si de ce nu...ceara multa

D006

intr-un ceaun mare pun la fiert apa plus fagurii reformati,aproximativ 80 -100de faguri...am o presa mare,ca cele folosite in viticultura cu deosebirea ca totul este intr-un cazan mare ,si iau la strins ...presa aceasta o incalzesc cu un  arzator mai voinic legat la o butelie..
rastorn parte din fiertura din ceaun unde a fiert, in cazan si string cam la jumatate apoi rastorn si ce a mai ramas si iau la strins...rastorn in 2 reprize deoarece nu incape totul odata ...
cazanul unde este presa este incalzit bine...fierbe...si in timp ce fierbe mai string 2-3 spire la surub...mai fumez o tigara ...mai string 2-3 spire....si tot asa cam o ora ..Apoi opresc focul la cazanul cu presa dau drumul, la ceara cu apa care a fiert , ca are la baza un orificiu de golire prelungit cu o teava de 40 cm si toata zeama care se scurge o las sa se linisteasca pina a doua zi cind scot cascavalul..
Bostina care ramine nu prea o mai ia nimeni ca se rupe usor cu mina ..deci  ramine  ceara putina in ea ...au trecut de citeva ori bostinarii de la bistrita  pe la mine dar de vreo 2 ani nu au mai trecut...Trecea cineva cu o dacie 1307 albastru metalizat tatal si fiul si altcineva cu un brek cu remorcuta dupa ....dar cind vad bostina pleca  ...
toate aceste operatii le execut cand afara temperatura este de cel putin 25-27 grade

D006

am incercat si eu cateva metode in timp...acum am o inventie personala....un cazan din tabla de unu..aprox 35 cm diametru si 50 cm inaltzime...pe diametrul interior al cazanului am confectionat un cerc din tabla tot de unu (mm), prins in plan perpendicular cu doua manere lungi de 50 cm...pe cerc am facut o cupola din plasa metalica (se foloseste ca sita pt nisip in constructzii)...
il folosesc pe un aragaz cu doua arzatoare...prinde numai bine ambele diametrul cazanului....pun cam 15-20l apa apoi il umplu cu faguri vechi in timpul fierberii....cand s'au topit, bag ushor plasa pana la fundu' cazanului...ceara rezultata o mai fierb odata  (cca 4-5 kg odata)si o torn intr'o galeata de 10 l putzin conica...fatza de ce am vazut ca aduc altzii la ACA , e o frumusetze.....daca vreti va dau dimensiunile exacte...in plus folosesc cazanul la fierberea ramelor...dezinfectzie....pun doar 5-6 l apa si cand clocoteste bag ramele...intra 7-8 rame pe cant...acopar cu un capac si las vreo cinci minute...apoi repet pana termin ramele ...totul la aragaz...in atelier

pngflorin

Balasbebe a scris :
Cel mai bine, este sa luati legatura cu cei care se ocupa de topit ceara  din  Jud Bistrita , com. Caianu. Acestia dau la fagure cladit, o foaie de fagure artificial, iar capacele le vand la clienti, iar cu banii cumpar  faguri artificiali la pretul de 24 ron kg.
Sa inteleg ca la un fagure, dupa ce sa extras mierea, cei din Bistrita, dau o foaie noua ?   :nono:

stefan1

d-l Lupu' ,
Din ce material ai cazanul si sita? Fierul, cuprul, aluminiul nu sunt indicate, intra in reactie cu ceara, ii schimba culoarea si o dagradeaza.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

balasbebe

da dau o foaie la un fagure, cladit. Ei se deplaseaza la stupar, ei decupeaza fagurele, tu numai asisti. Sunt profesionisti. Nu strica nimic, si culeg fiecare bucatica. Rad atat de bine fagurii, incat, nu ai mult de muncit in urma lor.
  Mare atentie!
  Acestia iau tot felul de faguri. Pot sa fie si faguri infestati cu loca. Este bine sa alegeti prelucrarea fagurilor, pe un teren neutru si nu in stupina. Se stie ca loca se transmite si prin uneltele pe care le folosesc. Sa nu va faca mai mult rau decat bine.
   Am auzit multe povesti, dar o sa le postez in alta parte, cand am timp.

PricopArthur

Bine v-am gasit! Eu folosesc topitorul solar. Adica tata , care a facut o arta din calupurile de ceara. Pentru mine este usor.
Miere multă şi inimă curată!

Gruies

Am vazut la cineva un topitor solar de  20 de rame stas,este practic un stup orizontal cu pereti si capac din pereti de sticla dubli,fundul e o tava de tabla prevazuta cu sita si o teava de scurs ceara.Simplu si eficient,intr-o zi caniculara puteti topi  pina la 50 de faguri.gruies

balasbebe

Cred ca acest dispozitiv, din lada, topeste fagurii mai noi. pentru cei vechi cu camasuiala multa(imbacsiti cu invelisul nimfelor) fagurii trebuie tinuti la inmuiat in apa de ploaie trei zile. Inainte de a-i pune, se for sfarama cat se poate de bine. Daca este posibil, se va schimba apa, zilnic. Ceara obtinuta prin fierbera fagurilor va fi mai curata.
   De regula se topesc fagurii la foc mic, ca sa nu  se imprime in camasuiala, ceara. Focul este deci foarte important.  Eu folosesc o oala mare, iar la mijoc am fixat o sita. Jos pun fagurii, oala o umplu cu apa, iar ceara care se topeste se ridica la suprafata. Din cand in cand scot ceara cu un polonic, pana  cand la suprafata ramane doar apa, iar jos se depun resturile(bostina).
  Poate ca ar fi mai bine daca as avea o presa, dar la apartament, eu consider ca are un randanment satisfacator.

D006

pt a avea un randament mai mare la extractia cerii din faguri...fagurii,adica camasuiala trebuie sa fie uda...
camasuiala uscata retine o parte din ceara topita...daca este uda nu mai absoarbe ceara...
este f bun cazanul dl-ui lupu dar sa nu mai bage ramele in apa care fierbe ...este f bine daca lasa ca aburii sa loveasca fagurii<camsuiala in prima faza se uda cu aburii apoi crescind densitatea si temperatura la aburilor topeste ceara care se va surge in apa ...in sita va ramine bostina pe care daca o va da la o presa incalzita poate obtine si peste 180 grame pe fagure pus la topit...

D006

sa nu uitam ca in presa sa punem un strat de paie un strat de miscela-asa ii zic eu la fiertura de fagure cu apa...pina se umple presa un strat miscela un strat paie dar nu mai groase straturile de max 3 cm...
  deasemenea pt randament crescut nu trebuie sa lucram decit cind temperatura depaseste 30 de grade iar presa sa fie incalzita...

Alecs

Citat din: biopt a avea un randament mai mare la extractia cerii din faguri...fagurii,adica camasuiala trebuie sa fie uda...
camasuiala uscata retine o parte din ceara topita...daca este uda nu mai absoarbe ceara...
este f bun cazanul dl-ui lupu dar sa nu mai bage ramele in apa care fierbe ...este f bine daca lasa ca aburii sa loveasca fagurii<camsuiala in prima faza se uda cu aburii apoi crescind densitatea si temperatura la aburilor topeste ceara care se va surge in apa ...in sita va ramine bostina pe care daca o va da la o presa incalzita poate obtine si peste 180 grame pe fagure pus la topit...
Dl bio are perfecta dreptate. As mai adauga :
         - maruntirea fagurilor pentru a usura dizolvarea resturilor de miere, polen,excremente,etc
         spalarea lor pana apa devine curata
       - Inmuierea fagurilor, 2-3 zile in apa de ploaie ( ceea ce spunea dl. bio mai sus dar alta metoda )
       - topirea in apa fierbinte , urmata de separarea prin decantare sau strecurare ( atentie - fagurii nu se fierb deoarece odata cu ceara se vor topi si alte substante neceroase care vor diminua calitatea cerii)
        - recomandat pt. fierbere apa cu duritate mica ( apa de ploaie , dela topirea zapezii, sau de rau )
        - racirea " fierturii tre sa fie cat mai lenta. Este bine ca vasul in care s-a strtecurat ceara topita sa fie izolat cu carpe, paturi etc.
        Alecs                                                                  12 10 2007

PricopArthur

Dle Lupu, ideea cazanului dv e buna. Eu ma gandeam la ea si cu un agitator in masa de faguri. In acest fel, se intorc camasutele , iar ceara din ele este eliberata. Problema mea este ca nu am pus-o in practica si o cam infoiasem. Dar ea este aplicabila chiar si intr-o oala de 30 - 40 l.
    Va multumesc. M-ati afcut sa reconsider problema. :nod:
Miere multă şi inimă curată!