Zgomot langa stupina

Creat de Shiva, Februarie 20, 2014, 03:10:11 PM

« precedentul - următorul »

Shiva

Anul trecut s-a construit in vecinatate autostrada. Asa ca terenul unde avem albinele e marginit de autostrada la sud si de drumul vechi, acum inaltat pe piloni la vest (~200-300 m departare de limita terenului).
Stupii sunt orientati spre est  dar in zona lor, desi autostrada are panouri fonice in zona aia, zgomotul e de 70-80 de decibeli. E clar ca trebuie sa facem o perdea de arbori/arbusti in partea sudica a terenului pt. a reduce zgomotul si poluarea dar pana se inalta acest gard verde, zgomotul ar putea fi un pericol pt. supravietuirea albinelor?
Joy, frustration, excitement, madness, aha's, headaches ... codito ergo sum!

Fiecare are un spirit care poate fi slefuit, un corp care poate fi antrenat si o cale pe care sa o urmeze ...

oroles

Citat din: Shiva din Februarie 20, 2014, 03:10:11 PM
Anul trecut s-a construit in vecinatate autostrada. Asa ca terenul unde avem albinele e marginit de autostrada la sud si de drumul vechi, acum inaltat pe piloni la vest (~200-300 m departare de limita terenului).
Stupii sunt orientati spre est  dar in zona lor, desi autostrada are panouri fonice in zona aia, zgomotul e de 70-80 de decibeli. E clar ca trebuie sa facem o perdea de arbori/arbusti in partea sudica a terenului pt. a reduce zgomotul si poluarea dar pana se inalta acest gard verde, zgomotul ar putea fi un pericol pt. supravietuirea albinelor?

Valorile masurate ale sunetelor sunt destul de mari pentru albine. Se apreciaza ca limita de toleranta pentru oameni 70 decibeli, iar pentru albine mai mica. Din punct de vedere legal, galagia facuta de trafic nu poate fi reclamata.

Ideea unui gard viu e foarte buna, numai ca ar trebui sa te gandesti ca nu numai sunetul le afecteaza pe albine, ci si vibratiile. Manualele dau o distanta de 200-300 m de la o sosea intens circulata ca fiind sigura pentru cresterea albinelor. Pentru reducerea vibratiilor, poti pune pe sub picioarele la stupi sau sub stupi, bucati de cauciuc. Pana la cresterea gardului viu, pentru a reduce sunetul, poti inveli peretii stupilor in cofraje de oua. Unda sonora este absorbita de circumvolutiunile cofrajului de oua.

Pentru a te lamuri, ai putea evalua cantitatea de miere consumata de albine in iarna asta, comparand cu perioadele cand nu trecea autostrada prin acel loc.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Shiva

Cofrajele de oua  nu vor mari temperatura in cuib in timpul verii?
Joy, frustration, excitement, madness, aha's, headaches ... codito ergo sum!

Fiecare are un spirit care poate fi slefuit, un corp care poate fi antrenat si o cale pe care sa o urmeze ...

Bistriteanul

Citat din: Shiva din Februarie 20, 2014, 03:37:52 PM
Cofrajele de oua  nu vor mari temperatura in cuib in timpul verii?

Nu. Poate daca sunt vopsite in negru sau in incazul in care ard.

Daca te gandesti ca izoleaza, atunci fa o comparatie la cat de rece este vara intr-o casa cu peretii grosi, sau bine izolati, fata de una cu pereti subtiri.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

Shiva

Am povestit duminica cu un apicultor cu experienta. Mi-a zis ca albina nu are urechi si nu sunetul o deranjeaza ci vibratiile. Ce mi-a mai ramas in cap din fizica de liceu e ca sunetul reprezinta tot o vibratie dar trebuie sa restudiez anatomia albinelor.
Joy, frustration, excitement, madness, aha's, headaches ... codito ergo sum!

Fiecare are un spirit care poate fi slefuit, un corp care poate fi antrenat si o cale pe care sa o urmeze ...

oroles

Citat din: Shiva din Februarie 24, 2014, 02:10:02 PM
Am povestit duminica cu un apicultor cu experienta. Mi-a zis ca albina nu are urechi si nu sunetul o deranjeaza ci vibratiile. Ce mi-a mai ramas in cap din fizica de liceu e ca sunetul reprezinta tot o vibratie dar trebuie sa restudiez anatomia albinelor.

=)) Da, sunetul e tot vibratie! E adevarat ca senzatia de zgomot, asa cum este ea perceputa de albine nu este perceputa si de om. Sunt perceptii diferite. Si culoarea este vazuta diferit de oameni fata de albine. Interesant este ca obiectele din jurul nostru nu au culori. Culoarea nu este o proprietate intrinseca a culorilor. Culoarea nu este decat o iluzie. Fiecare vietate are anumite tipuri de celule in ochi, care sunt "vinovate" de modul in care vedem un obiect. Daca obiectele ar avea culoare, atunci si oamenii si animalele le-ar vedea la fel. Sa nu mai zicem de daltonisti care nu percep rosul si verdele. E argumentul suprem ca nu exista culori, ci numai interpretari ale noastre. La fel sta treaba si cu sunetul. Un lucru interesant este ca orice sunet scos pe gura provoaca vibratii insesizabile ale obiectelor din jur. De exemplu, astazi nu mai e necesar sa implantezi microfoane cuiva intr-o camera pentru a-l asculta. E suficient sa ii pui o fascicula laser unuia pe geam. Geamul vibreaza cand vorbesti, facand si laserul sa vibreze. Vibratiile laserului sunt decodate la celalalt capat si astfel suntem ascultati. In celebrul dosar "Caltabosul" negocierile s-au tinut intr-un bar aflat la subsol. Cei implicati in dosar (Decebal Traian Remes & co.) mizau ca subsolul nu are geamuri si nu pot fi ascultati. :)

Make A Laser Listener!

Candva am vazut un dispozitiv primitiv de inregistrare a vocii. Era un cilindru de ceara (ca sa pastram discutia tot in lumea albinelor). O membrana din ceva elastic (cauciuc probabil) vibra cand cineva vorbea in dreptul ei. Dincolo de membrana, se atasase un cui care, in functie de vibratiile membranei lasa urme in cilindru. Daca sunetul era mai pronuntat, urmele erau mai adanci, si invers. Apoi, cu ajutorul unui alt dispozitiv cu cui si al unei goarne ca cea de gramofon, sunetul era decodat. Stiu ca am vazut la un muzeu, dar nu mai stiu exact unde. Dispozitivul cred ca apartinea lui Vasile Alecsandri.

In concluzie, 1. chiar daca albinele nu au ureche, nu inseamna ca nu pot percepe sunetul; 2. vibratiile afecteaza albinele. Sunetul, fiind vibratii afecteaza si el albinele!

Edison Museum Wax Cylinder Recording Session (HD)
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani