zbor de curatire

Creat de mirel-radu, Decembrie 23, 2013, 08:49:43 PM

« precedentul - următorul »

mmacreanu

eu, cand observ ca este timpul pentru zbor de curatire, deschid urdinusul la maxim pentru a usura munca albinelor, si in ce consta zborul si in cazul curateniei!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

oroles

Citat din: mmacreanu din Decembrie 28, 2013, 09:35:23 AM
eu, cand observ ca este timpul pentru zbor de curatire, deschid urdinusul la maxim pentru a usura munca albinelor, si in ce consta zborul si in cazul curateniei!
Principala functie a zborului de curatire este de  a da posibilitatea albinelor de  a se elibera de incarcatura rectala. Ca sa intelegi tu, albinele fac caca inafara stupului, ca in stup miroase si nu e bine. :D Apoi daca mai au timp sa scoata, in invalmaseala de la urdinis albina moarta de pe fundul stupului, e bine daca nu revine apicultoului rolul  de a indeparta albina moarta de pe fundul stupului, in primavara. Din pacate eu nu prea a timp sa le urmaresc cand ies la zborul de curatire, fiind departe de ele. Mi-am dat seama ca un stup avea facut zborul de curatire dupa albina moarta scoasa afara, pe placa de zbor. Cu o saptamana inainte nu era acolo.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mirel-radu

     Salut azi am fost sa mai vad ce face stupul meu cu probleme ,am constatat dezamagit ca e si mai rau ,urdinisul era plin cu albine moarte ,asa ca am luat repede o sarma, am indoit-o la un cap si am inceput sa scot si sa tot scot  mortaciuni.Am hotarat imediat sa scot capacul ,am dat totul la o parte si ce sa vad : mai existau si albinute cea ce nu mai speram.toate albinele erau ridicate deasupra turtei de serbet pe care o pusesem. era luata jumate.Am mutat ramele in partea goala a cutiei (toate 4 odata).  dedesuptul lor era un stat de albine moarte asa cum nu am mai vazut ,un miros inacrit si umezeala doar pe fund. cred e e vorba de nosemoza, tinand cont ca mai erau si pete de diaree .Dupa ce am curatat totul , am asezat ramele inapoi. miere avea suficienta. am mai luat o rama ca nu-si avea rostu' si am impachetat totul la loc .mai pot face ceva pentru moment? exista vreun tratement care se administreaza in perioada asta a anului ?
sunt succese care te injosesc si infrangeri care te inalta

mirel-radu

              Rama pe care am scoaso nu avea urme de diaree ,iar motivul cred ca e din cauza hranei de proasta calitate ,din cate am citit eu mierea de struguri nu trebuie lasata in stup iar eu nam stiut pana acum ,din pacate pentru albinute . Iar miere dasta cred ca am in toti stupi pentru ca la mine e mai mult zona viticola.
sunt succese care te injosesc si infrangeri care te inalta

SPYKAL

Citat din: mirel-radu din Ianuarie 05, 2014, 03:40:56 PM
              Rama pe care am scoaso nu avea urme de diaree ,iar motivul cred ca e din cauza hranei de proasta calitate ,din cate am citit eu mierea de struguri nu trebuie lasata in stup iar eu nam stiut pana acum ,din pacate pentru albinute . Iar miere dasta cred ca am in toti stupi pentru ca la mine e mai mult zona viticola.
Mierea din struguri si cea de mana provoaca diaree. De aceea nu este indicat sa se ierneze pe asa ceva. Ia incearca si tu sa mananci un chiorchine de strugure si dupa aceea sa bei o cana de apa. Oare care va fi rezultatul? Stima si respect!!!

oroles

Citat din: mirel-radu din Ianuarie 05, 2014, 03:40:56 PM
              Rama pe care am scoaso nu avea urme de diaree ,iar motivul cred ca e din cauza hranei de proasta calitate ,din cate am citit eu mierea de struguri nu trebuie lasata in stup iar eu nam stiut pana acum ,din pacate pentru albinute . Iar miere dasta cred ca am in toti stupi pentru ca la mine e mai mult zona viticola.
Ce suprafete de vie ai in zona?
Mai trebuie stiut ca albinele nu se apuca de cules nectar din struguri decat daca a plouat si bobitele de struguri au crapat. Viespile au un altfel de comportament. Inteapa strugurii si sug apoi seva. Albinele nu sunt atat de dotate sa faca asa ceva.
Te-am intrebat de suprafetele cu vie deoarece e nevoie de suprafete mari ca sa apara in stup miere de struguri.

Acum mare lucru nu mai poti face... Doar hraniri artificiale cu  turte cu miere buna, poate da Dumnezeu si mai scapa din ele.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mirel-radu

pe raza comunei Sahateni sunt cateva sute de hectare de vie ,. in spatele stupilor am si eu cam 600 de butuci struguri de masa, dintre care la otonel, tamaioasa si hamburg au secat boabele .( si eu ma bucuram ca-si face rezerve de miere  ) . acuma am strans cuibul si am pus din nou serbet cu protofil cumparat de la Apicola Buzau.
sunt succese care te injosesc si infrangeri care te inalta

bucovineanu

Chiar daca ierneaza pe miere de struguri, pana acum nu aveau motive sa ajunga in starea care sunt. Au zburat pana tarziu si nefiind temperaturi scazute consumul a fost mic. In plus am inteles ca celelalte familii, care au aceeasi miere ierneaza normal.

istodorescu vasile

mortalitatea excesiva la o singura familie, nu este datorita mierii de struguri. daca nu prezinta diaree pe ramele de cuib, atunci alta este cauza. totusi eu inclin sa cred ca datorita resturilor de ceara la urdinis, scoase in zilele calduroase, familia respectiva a avut puiet pina tirziu, si crescind puiet albinele se uzeaza si mor prematur. mai mult albinele iesite din puiet la date tirzii nu sint viabile, ele neavind timp sa-si mai formeze corp gras prin consumul de proteina, mor prematur . acea rosatura ar putea sa provina si de la un soarece care daca  ar fi patruns pentru o perioada explica si numarul de albine moarte, si resturile de ceara.daca mierea din ramele de iernat este de proasta calitate  provenita din sucuri de la fructe, in cazul in care va veni o perioada rece ,ceea ce este posibil, va afecta toate familiile, si vor aparea pete de diaree pe ramele de cuib ceea ce este foarte daunator pentru albine.

floricica

S-ar putea ca albinele sa fi murit din cauza paduchilor.Au mai patit si alti la fel.

stefan1

  O cauza posibila este infundarea urdinisului cu albine moarte (in cazul cand nu iernati in fundul gol). Atunci albinele se pot nelinisti, mai cu seama daca sunt temperaturi de zbor si fie fac diaree (dar acum e cam devreme pentru asta) fie nu se mai strang bine in ghem.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

edward_w92

Diaree la timpul asta nu este, mai ales cu zborul de curatire de care au dispus zilele astea. La mine au facut zbor de curatire, au scos albine moarte in fata urdinisului, clar e ca am stupi care imi ierneaza si pe 8 rame, unde fiind ghemul mai mare, mananca mai mult, automat si albina din coaja batrana se uzeaza, cauze multiple. Si chiar de incepem acum hraniri cu turte, cum am inceput eu la majoritatea, n-ar trebui sa ne facem probleme, zborul asta de curatire le-a usurat si pana la sfarsitul lui februarie poate sa nu mai zboare ca tot nu fac diaree, anul trecut din decembrie pana in martie la final, nu mi-a zburat o musca, si din decembrie am dat turte, abia in martie a aparut nosemoza.

mirel-radu

Salut azi am ascultat stupii si am descoperit ca am pierdut roiul meu preferat de anu asta (adica cel de care va povesteam mai sus  ) si primul pierdut din viata mea .Acum as vrea sa va intreb daca mai pot folosi ramele pe care a fost ,ca de mancare nu prea sa apropiat ,sau sa le ard.
sunt succese care te injosesc si infrangeri care te inalta

petru.atudorei

tot vad ca apar pierderi.. eu am 20 de stupi..am chiar si unul care are 2 intervale de albina.. dar ierneaza 2 in 1. Nu am nici o pierdere, nici anul trecut nu am avut. Dar nu am umblat la in ianuarie. cum au intrat in octombrei..asa s-au descurcat singuri. La momentul acesta se prezinta foarte bine.

Stau si ma intreb..cum e posibil sa pierzi albinele..daca..le faci tratament la timp si corect..si daca le lasi mancare.

In primul an...am iernat 2 roi pe 6 rame.. roi facuti in luna iulie spre sfarsit. Am fost nevoit sa le bag sirop din ceai cu zahar..si au iernat pe acel sirop.. dar au trecut iarna cu bine.  Cu toate ca a fost o iarna grea cu temperaturi cu - mereu.

Eugen B

Citat din: petru.atudorei din Februarie 08, 2014, 06:40:50 PM


Stau si ma intreb..cum e posibil sa pierzi albinele..daca..le faci tratament la timp si corect..si daca le lasi mancare.


Tu le faci la timp, vecinu nu faci cum trebe sau deloc.