Vremea si albinele?

Creat de oroles, Iunie 19, 2013, 08:22:44 AM

« precedentul - următorul »

oroles

Buna ziua!
As dori sa intreb si eu in ce masura vremea influenteaza activitatea albinelor?
Cand am umblat ultima oara mi s-a parut ca in stupi am mai putina miere decat penultima oara! Mi s-a parut sau poate fi adevarat? In aceste doua saptamani dintre controale am mai observat ca numarul trantorilor s-a micsorat (Sa mi se parut oare?). Tot in aceste doua saptamani a plouat mai ceva ca in Anglia, mai exact zi de zi. De cladit fagurii artificiali pe care i-am introdus penultima oara nu au cladit. Vremea a fost noroasa. La salcam nu au prins decat jumatate din zile. Credeti ca vor avea timp sa stranga miere cat sa le ajunga pe iarna, deoarece imi fac griji in aceasta privinta?! Nu as vrea sa fac completari cu zahar...

Stupii sunt intr-o zona de deal si ar avea de cules...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

  Sigur ca vremea influenteaza foarte mult activitatea albinelor. Nu numai ca la multe specii ploaia spala nectarul din flori, dar numarul orelor de cules se reduce. Ploile rapide fac albinele sa intrerupa culesul si sa vina in graba la stup fara nectar, deci facand curse in gol, care se cunosc la cantar. Sa nu mai vorbesc de ploaia care poate surprinde albine in camp sau pe drum si sa le innece. La acest aspect albina italiana este mai sensibila.
  Inca mai sunt cateva culesuri pana in toamna si nu trebuie de acum sa-ti faci probleme de rezervele pentru iarna. In august inspectezi rezervele avute si completezi daca este cazul. Sa nu mai vorbesc ca pot sa mai fie culesuri de mana in august sau chiar in septembrie, caz in care trebuie facuta recoltare si alimentare pentru iarna cu miere buna (daca ai faguri de rezerva cu astfel de miere) sau sa faci hraniri de completare.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

Citat din: stefan1 din Iunie 20, 2013, 01:48:07 AM
  Sigur ca vremea influenteaza foarte mult activitatea albinelor. Nu numai ca la multe specii ploaia spala nectarul din flori, dar numarul orelor de cules se reduce. Ploile rapide fac albinele sa intrerupa culesul si sa vina in graba la stup fara nectar, deci facand curse in gol, care se cunosc la cantar. Sa nu mai vorbesc de ploaia care poate surprinde albine in camp sau pe drum si sa le innece. La acest aspect albina italiana este mai sensibila.
  Inca mai sunt cateva culesuri pana in toamna si nu trebuie de acum sa-ti faci probleme de rezervele pentru iarna. In august inspectezi rezervele avute si completezi daca este cazul. Sa nu mai vorbesc ca pot sa mai fie culesuri de mana in august sau chiar in septembrie, caz in care trebuie facuta recoltare si alimentare pentru iarna cu miere buna (daca ai faguri de rezerva cu astfel de miere) sau sa faci hraniri de completare.
Multumesc frumos pentru raspuns domnule stefan1. Saptamana aceasta doua zile iarasi a ploaut (vorbesc de ploi spontane si excesive cantitativ). Sa speram ca se vor aprecia pana in toamna. Din ce am mai citit prin carti nici caldura nu ar fi propice pentru unele specii de plante, acestea reducand producerea de nectar pe canicula.  Din pacate nu am faguri la rezerva.
Am vazut ca au cladit si mai putin decat la penultimul control cand le-am bagat FA. Foarte multi din fagurii cu care voi intra in iarna vor fi noi (de culoare alba, deci). Exte ok? Am vazut in niste filmulete ca la aranjarea cuibului acestia sunt trasi la margine.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Corcodușul e în floare,
Dar nici o albină n-are,
Că e frig, măi frățioare,
De îngheți între picioare!!!

Dar de Paștile ce vine,
Cică v-a fi cald și bine!

pharaonu75

Albina nu e pe floare
Fiindca-i prag de sarbatoare!

De polen si de nectar,
Acum nu are habar
Si pentru ca nu mai ploua,
Pleaca dupa miel si oua,
Dupa cozonac si vin,
Sa chefuiasca putin! :P :P :P



Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele


bismark

   Banuiesc ca se pregatesc si ele de pasti cu un trintor proaspat si gras la protap.Eu le-am vazut dind tircoale pe la lapte, ca miere au, mai-ea au, polen proasapat au,mama ce cozonac o sa iasa.Le-am urat un sincer Paste fericit si m-au gratulat cu un bizzz fericit.Dupa cum am vazut nu prea dau pe la leustean,inseamna ca nu maninca ciorba de miel. =)) =)).Urez tuturor stuparilor si mie, un PASTE FERICIT impreuna cu familia si copii.Cu mult respect :cu plăcere: :bzz: ^:)^ : sampanie: %%- @};-
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

apionesti

Citat din: pharaonu75 din Aprilie 10, 2015, 11:54:27 AM
Albina nu e pe floare
Fiindca-i prag de sarbatoare!

Si in prag de sarbatoare,
Albina e tot pe floare!
Trudind ca sa faca miere,
Chiar si-n prag de Inviere!

Sarbatori cu liniste si bucurie!
Poporul roman are mai multi tradatori in interior decat dusmani in exterior...