vreau sa inmultesc stupi

Creat de marian_valcea, Aprilie 25, 2013, 08:31:30 PM

« precedentul - următorul »

sfantul spiridon

Citat din: vyktor din Mai 02, 2013, 01:10:19 PM
Citat din: marius_vfp din Aprilie 27, 2013, 09:31:04 AM
Citat din: vyktor din Aprilie 26, 2013, 10:16:20 PM
....prima matca, care iese.....scuzati cacofonia...

nu vad care ar fi cacofonia?
Pentru dl. invatator:
"Noțiunea de cacofonie (numită uneori și disonanță) se folosește în lingvistică și în muzică pentru a denumi orice fel de asociații neplăcute de sunete.
CACOFONIA este sonoritatea supărătoare a unor silabe alăturate, de multe  ori cu tentă vulgară. Utilizarea virgulei între cele două silabe nu este  eficientă, aşadar nu este recomandabilă, pentru că sunetele respective rămân  alăturate în continuare".
cacofonia este reprezentata si de repetarea sunetelor finale
ex: mergem la laborator
casa sa este mare
virgula de acolo nu este intre subiect si predicat
care este un pronume relativ care introduce o subordonata atributiva si are rol de subiect in a doua propozitie
scuzati cacofonia = propozitie incidenta
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

oroles

Citat din: marius_vfp din Mai 04, 2013, 06:36:30 PM
Citat din: oroles din Mai 04, 2013, 05:53:11 PM



Aaa...si luasem inainte de a umbla in stupina un Claritine. Doctorita a spus ca nu are nici un efect daca il iau cu cel putin 2 ore inainte. Cica ar fi fost bine sa il iau cel putin 40 de zile. Asa ca cine spune de Claritine cu 2 ore inainte nu stie ce vorbeste (am gasit informatia pe forum). Desi de data asta m-a umflat mai tare ca data trecuta, ma asteptam sa fie mai rau. La mine se manifesta la o zi distanta. Azi ma inteapa si maine ma umflu.

Imi pare rau pentru copilul tau. Stiu ce inseamna alergia la polen. Am un prieten care face primavara ca foalele la afumator din cauza polenului. Apropo, cauza unor intepaturi a fost si epuizarea combustibilului din afumator. Am folosit rumegus, iasca si ciocalai. Cred ca rumegusul a fost in exces si a consumat si iasca si ciocalaii.  Nu stiu ce sa spun despre antihistaminice. Pe mine nu ma ajuta deloc. Prima data cand am lucrat cu albine m-au intepat 3 (una de falca, si doua de mana). S-a inrosit foarte putin. Acum la fiecare intepatura se umfla ca si cum s-ar infecta pielea, ceea ce nu e bine. Imi trece doar cu oxacilina. Doctorita a zis ca este vorba de o sensibilizare si nu o alergie. De aceea a zis sa iau numai un Aerius pe zi si antibiotice la greu. O sa revin cu rezultatele divizarii dupa metoda asta.

din nefericire , unul din cei 2 baieti ai mei e foarte alergic la polen(polenul din aer) , anul trecut a stat de 2 ori internat cate o saptamana bagat la perfuzii , si are doar 2 ani . acum 2 zile am fugit iar la spital ,odata cu inflorirea pomilor fructiferi au aparut iar problemele , dar ,dar dupa o pauza de mai bine de 5 luni fara polen in aer pe perioada rece nu iam mai administrat aerius , dupa prima doza de aerius sa simtit efectul in mai putin de 30 minute , claritin nu ii dau , cel mai bun mi se pare predinsonul , dar atentie mare la predinson ,mancarea nu trebuie sa contina pic de sare , corpul va retine apa si se va umfla .

referitor la metoda , de mai scuturi ramele daca mufi familia cu matca , oricum albina batrana se va duce la vechea locatie. bagi 5 rame cu puiet diferite stadii cu albina acoperitoare plus rame cu mancare  si gata .

spor.
spor
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Citat din: sfantul spiridon din Mai 04, 2013, 06:53:31 PM
Citat din: vyktor din Mai 02, 2013, 01:10:19 PM
Citat din: marius_vfp din Aprilie 27, 2013, 09:31:04 AM
Citat din: vyktor din Aprilie 26, 2013, 10:16:20 PM
....prima matca, care iese.....scuzati cacofonia...

nu vad care ar fi cacofonia?
Pentru dl. invatator:
"Noțiunea de cacofonie (numită uneori și disonanță) se folosește în lingvistică și în muzică pentru a denumi orice fel de asociații neplăcute de sunete.
CACOFONIA este sonoritatea supărătoare a unor silabe alăturate, de multe  ori cu tentă vulgară. Utilizarea virgulei între cele două silabe nu este  eficientă, aşadar nu este recomandabilă, pentru că sunetele respective rămân  alăturate în continuare".
cacofonia este reprezentata si de repetarea sunetelor finale
ex: mergem la laborator
casa sa este mare
virgula de acolo nu este intre subiect si predicat
care este un pronume relativ care introduce o subordonata atributiva si are rol de subiect in a doua propozitie
scuzati cacofonia = propozitie incidenta
Nu ma pricep asa de bine la chestii de gramatica. In situatia in care cuvantul "care" introduce o sub. atributiva virgula nu se pune dupa care? Intreb si eu ca omul... Sper sa nu va suparati! Poate aveti mai multa expertiza!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

pistol28

Citat din: oroles din Mai 04, 2013, 07:14:27 PM
Citat din: marius_vfp din Mai 04, 2013, 06:36:30 PM
Citat din: oroles din Mai 04, 2013, 05:53:11 PM

..........................................................................................
din nefericire , unul din cei 2 baieti ai mei e foarte alergic la polen(polenul din aer) , ...................................................

Cui pe cui se scoate  / proverb popular.

Alergia = reactia exagerata  a organismului la un stimul extern.


Se mananca 3 sau 4 ganule de polen proaspat si daca nu apare mancarime pe gat (alergia) se creste treptat la o lingurita pe zi.

SANATATE

Deparazitarea (giardia, oxiuri, tenia ............ pot crea o stare de iritare a sistemului imunitar, care se infurie (alergie) ori de cate ori apare ceva care il considera intrus.)
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

sfantul spiridon

Citat din: oroles din Mai 04, 2013, 07:21:08 PM
Citat din: sfantul spiridon din Mai 04, 2013, 06:53:31 PM
Citat din: vyktor din Mai 02, 2013, 01:10:19 PM
Citat din: marius_vfp din Aprilie 27, 2013, 09:31:04 AM
Citat din: vyktor din Aprilie 26, 2013, 10:16:20 PM
....prima matca, care iese.....scuzati cacofonia...

nu vad care ar fi cacofonia?
Pentru dl. invatator:
"Noțiunea de cacofonie (numită uneori și disonanță) se folosește în lingvistică și în muzică pentru a denumi orice fel de asociații neplăcute de sunete.
CACOFONIA este sonoritatea supărătoare a unor silabe alăturate, de multe  ori cu tentă vulgară. Utilizarea virgulei între cele două silabe nu este  eficientă, aşadar nu este recomandabilă, pentru că sunetele respective rămân  alăturate în continuare".
cacofonia este reprezentata si de repetarea sunetelor finale
ex: mergem la laborator
casa sa este mare
virgula de acolo nu este intre subiect si predicat
care este un pronume relativ care introduce o subordonata atributiva si are rol de subiect in a doua propozitie
scuzati cacofonia = propozitie incidenta
Nu ma pricep asa de bine la chestii de gramatica. In situatia in care cuvantul "care" introduce o sub. atributiva virgula nu se pune dupa care? Intreb si eu ca omul... Sper sa nu va suparati! Poate aveti mai multa expertiza!
virgula nu are ce cauta acolo
si virgula si pronumele "care" ce indeplineste rolul de conjunctie fac acelasi lucru, introduc o noua propozitie
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

marius_vfp

domnu spiridon scuzati greseala nu m-am uitat pe tot textul ci doar pe acel fragment ,
corect subiectul si predicatul erau la ceva distanta .

prima matca, care iese.....scuzati cacofonia....le va distruge pe celelalte

parerea mea e ca acolo cacofonie nu este .

PS. propun sa trecem la inmultirea familiilor de albine ca vine perioada .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

sfantul spiridon

eu am gresit si mai si
am spus undeva monstra in loc de mostra
asa ca......inmultire sa fie
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

oroles

Citat din: pistol28 din Mai 04, 2013, 08:34:44 PM
Citat din: oroles din Mai 04, 2013, 07:14:27 PM
Citat din: marius_vfp din Mai 04, 2013, 06:36:30 PM
Citat din: oroles din Mai 04, 2013, 05:53:11 PM

..........................................................................................
din nefericire , unul din cei 2 baieti ai mei e foarte alergic la polen(polenul din aer) , ...................................................

Cui pe cui se scoate  / proverb popular.




La mine se pare ca problema e alta. Din ce am inteles nu sunt alergic deloc la veninul de albine. Dovada sunt intepaturile din trecut cand nici nu mi se inrosea prea tare. Se pare ca a)

Alergia = reactia exagerata  a organismului la un stimul extern.


Se mananca 3 sau 4 ganule de polen proaspat si daca nu apare mancarime pe gat (alergia) se creste treptat la o lingurita pe zi.

SANATATE

Deparazitarea (giardia, oxiuri, tenia ............ pot crea o stare de iritare a sistemului imunitar, care se infurie (alergie) ori de cate ori apare ceva care il considera intrus.)

Se pare ca nu am nici cea mai mica alergie la veninul albinelor. Problema e ca insectele astea nu au acele sterile si de cate ori ma inteapa imi provoaca o infectie a pielii. Lucrul acesta arata ca am sistemul imunitar la pamant. De aceea antihistaminicile nu aveau niciun efect. Boala se numeste celulita infectioasa si e provocata de streptococii ce ajung sub piele cu acul albinelor. Tot din cauza asta mi se umfla la mai bine de o zi distanta si nu trece decat cu antibiotice. Imi mai provoaca si febra. Sper sa rezolv problema sistemului meu imunitar.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani