vreau sa inmultesc stupi

Creat de marian_valcea, Aprilie 25, 2013, 08:31:30 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Citat din: Gheorghevici I din Aprilie 27, 2013, 07:10:52 AM
Sunt două variante: 1. - roiul care rămâne fără matcă își va trage o botcă de salvare  ( de obicei trage mai multe ), în cazul acesta pe lângă puietul căpăcit , la noul roi îți trebuie și puiet larvar (nu e nevoie să bagi o ramă - decupezi de pe un fagure cu puiet larvar tânăr o porțiune și o atașazi la o rama din noul roi.)
2. - Dai o matcă împerecheată la roiul fără matcă.
Cea mai bună variantă? - a doua.
Cred ca raspunsul asta ar trebui sa il citeasca si ursulakhe. Eu am zis ca puietul larvar are ce cauta in roiul nou format!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Marius-ursulakhe

oroles te rog incerca sa mai explici in detaliu metoda prin care vrei sa iti faci roii
Adica ce fel de matci vei avea (matci cumparate gata imperecheate)sau (matci de salvare )dupa metoda lui  Gheorghevici I intreb pt ca eu stiu ca matca este foarte buna calitativ atunci cand este crescuta in prezenta unei alte matci
oroles eu sincer sa fiu nu incerc sa fac misto dar marian_valcea nu a inteles nici acuma cum trebuie sa faca inmultirea stupilor

oroles

Citat din: ursulakhe din Aprilie 28, 2013, 07:58:16 AM
oroles te rog incerca sa mai explici in detaliu metoda prin care vrei sa iti faci roii
Adica ce fel de matci vei avea (matci cumparate gata imperecheate)sau (matci de salvare )dupa metoda lui  Gheorghevici I intreb pt ca eu stiu ca matca este foarte buna calitativ atunci cand este crescuta in prezenta unei alte matci
oroles eu sincer sa fiu nu incerc sa fac misto dar marian_valcea nu a inteles nici acuma cum trebuie sa faca inmultirea stupilor

E foarte dificil sa gasesti matci imperecheate pana la inceputul lui iunie. Doar daca are cineva vreuna de la rezerva de anul trecut. Eu ziceam de metoda cu botci de roire nu de salvare, pentru ca dupa cum reiese din posturile lui el are botci de roire. Asa e, o matca buna trebuie crescuta in compania unei alte matci, dar trebuie separata cu o gratie ca altfel le scapi si roiesc.

De fapt, intr-o carte de apicultura spunea ca exista zeci de metode de a face inmultirea. Autorii (niste englezi) spuneau ca singurul principiu ce trebuie respectat este separarea a oricaror doua categorii din cele 3 categorii de albine prezente intr-un stup: matca, tineretul si lucratoarele. Acum nu stiu cat de inceredere este metoda.

Cert este ca daca nu dai o matca unui roi nou format vei avea si o pauza in cules, ceea ce nu este normal. Totusi, pentru cei care au putini stupi cred ca merge si o metoda fara introducerea unei matci. Pe mine ma buseste rasul cand aud sintagma "matca selectionata". Nu exista asa ceva! Selectia la noi, de regula se face doar pe linie materna, nu si paterna. Nu poti controla cu cine se imperecheaza o matca. Putini sunt cei care insemineaza artificial matci ca sa spuna ca vand matci selectionate.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Marius-ursulakhe

oroles   iti dau dreptate cu selectia de matci  ^:)^
Dar m-am gandit in felul urmator :De ce sa nu incerc sa imi fac matci care sa aiba anumite instincte mai putin dezvoltate: --cum ar fi roirea
Am observat ca la roii naturali ii tii foarte greu in frau pana la salcam sa nu roiasca
Si de atunci am incercat sa lucrez dupa o metoda usoara simpla si care sa aiba cat mai bune rezultate

oroles

Citat din: ursulakhe din Aprilie 29, 2013, 07:29:13 AM
oroles   iti dau dreptate cu selectia de matci  ^:)^
Dar m-am gandit in felul urmator :De ce sa nu incerc sa imi fac matci care sa aiba anumite instincte mai putin dezvoltate: --cum ar fi roirea
Am observat ca la roii naturali ii tii foarte greu in frau pana la salcam sa nu roiasca
Si de atunci am incercat sa lucrez dupa o metoda usoara simpla si care sa aiba cat mai bune rezultate

Saptamana asta voi asista la formarea unor roiuri artificiale fara introducerea de matci la un apicultor experimentat. O sa va spun cum a decurs totul. E o metoda mai putin utilizata de apicultori (ca sa nu zic "dezavuata"!). Apicultorul are zeci de ani de experienta, fiind in  prag de pensionare. Tatal lui a fost tot apicultor iar bunicul lui la fel. O sa va explic la urma cum a decurs totul si o sa incerc sa va tin la curent cu toate detaliile. Am atasat pentru tine un extras dintr-un Manual de cresterea a albinelor redactat de Claire si Adrian Waring. Eu zic ca este foarte fain si surprinde tot ce trebuie unui apicultor incepator, asa cum sunt si eu.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

marian_valcea

Salut pana la urma am vorbit cu un coleg de-al lui tata de la servici care are 30 de stupi si am facut un roi cu 2 rame cu miere si pastura pe care le-am pus pe lateralul cuibului si 3 rame cu puiet capacit si 1 cu puiet capacit si larve din stupul cel mai aglomerat.Azi m-am uitat si roiul a capacit 3 botci care au fost mai frumoase si restul le-am rupt.Dar mai am o problema stupul din care am luat ramele cu puiet capacit si-a tras iarasi botci din ce cauza?

stefan1

  Spui ca stupul si-a facut iarasi botci. Asta inseamna ca avea botci si inainte. Daca avea trebuia sa le dai la roi, nu sa-l lasi sa-si faca el botce de salvare.
  Daca stupul-mama avea botce incepute, e posibil ca sa continue sa le cresca (o situatie similara cu 'finisorul' din crescatoria de matci, care are regina dar creste botcele odata incepute in starter). Va trebui sa-l iei la mana si sa distrugi botcele facute. Cred ca ai creat spatiu dupa ce ai luat fagurii pentru roi, ca buna parte din albinele roiului se vor intoarce in familia-mama.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

marian_valcea

Am distrus botcile dar dupa o zi pe alta apar altele cred ca nu se lasa pana nu roieste.Nu stiu ce sa fac pe la mine prin zona cred ca luni o sa infloreasca salcamul si nu vreau sa roiasca inainte de cules, eu o sa ii rup botcile in fiecare zi altceva ce as putea face?

mmacreanu

Un apicultor cu experienta mi-a spus: ai grija sa nu le lasi sa roiasca ... o familie in frigurile roitului, pierde mult din activitatile de cules!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Marius-ursulakhe

marian_valcea atata timp cat o sa ai intr-un roi artificial oua sau larve tot o sa distrugi pe botci pana dispare aceste larve si oua ,prostia este ca si distrug la rame cladite perfect
Eu anu trecut cu o astfel de problema pe care o ai tu am procedat astfel:1 am cautat matca sa vad in ce stadiu este(sa nu fie afectata lovita rut ceva picior ) daca tostul este ok
2 am luat o rama sau doua de puiet larvar (in functie de problema cat este de grava )si am dat la o familie mai slaba (fara albina aferenta de pe rame) familia la care am dat ramele trebuie sa aiba matca imperecheata
3 am bagat 1-2-3 rame cu foita de ceara la cladit si am administrat niste sirop 100ml-200ml o data la 2-3 zile timp de 2 sapt (eu in zona mea nu am salcam rapita floarea soarelui sau tei numai flora campului )
Si astfel au iesit foarte repede din frigurile roitului si au si cladit niste rame de toata frumusetea

sandupop

Citat din: ursulakhe din Aprilie 30, 2013, 11:15:36 PM
marian_valcea atata timp cat o sa ai intr-un roi artificial oua sau larve tot o sa distrugi pe botci pana dispare aceste larve si oua ,prostia este ca si distrug la rame cladite perfect
Eu anu trecut cu o astfel de problema pe care o ai tu am procedat astfel:1 am cautat matca sa vad in ce stadiu este(sa nu fie afectata lovita rut ceva picior ) daca tostul este ok
2 am luat o rama sau doua de puiet larvar (in functie de problema cat este de grava )si am dat la o familie mai slaba (fara albina aferenta de pe rame) familia la care am dat ramele trebuie sa aiba matca imperecheata
3 am bagat 1-2-3 rame cu foita de ceara la cladit si am administrat niste sirop 100ml-200ml o data la 2-3 zile timp de 2 sapt (eu in zona mea nu am salcam rapita floarea soarelui sau tei numai flora campului )
Si astfel au iesit foarte repede din frigurile roitului si au si cladit niste rame de toata frumusetea
De tinut minte!!! :thanks: :thanks:
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

Vyktor

Citat din: marius_vfp din Aprilie 27, 2013, 09:31:04 AM
Citat din: vyktor din Aprilie 26, 2013, 10:16:20 PM
....prima matca, care iese.....scuzati cacofonia...

nu vad care ar fi cacofonia?
Pentru dl. invatator:
"Noțiunea de cacofonie (numită uneori și disonanță) se folosește în lingvistică și în muzică pentru a denumi orice fel de asociații neplăcute de sunete.
CACOFONIA este sonoritatea supărătoare a unor silabe alăturate, de multe  ori cu tentă vulgară. Utilizarea virgulei între cele două silabe nu este  eficientă, aşadar nu este recomandabilă, pentru că sunetele respective rămân  alăturate în continuare".



marius_vfp

virgula inseamna o pauza in vorbire  asadar e buna,  uneori recomandata , problema grava e ca virgula de mai sus amintita e intre subiect si predicat asta ar fi cea mai mare greseala  ))/

in schimba cacofonia : "Amestec neplăcut de sunete orĭ de cuvinte, ca: să se suĭe sus și să strige. Muz. Sunete discordante. – Cacofonia nu trebuĭe să fie contra spirituluĭ limbiĭ. Așa, dacă zicĭ biserica catolică, tactica cavaleriiĭ nu e cacofonie, cum cred ignoranțiĭ. "

stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

oroles

Citat din: marius_vfp din Mai 03, 2013, 04:01:33 PM
virgula inseamna o pauza in vorbire  asadar e buna,  uneori recomandata , problema grava e ca virgula de mai sus amintita e intre subiect si predicat asta ar fi cea mai mare greseala  ))/

in schimba cacofonia : "Amestec neplăcut de sunete orĭ de cuvinte, ca: să se suĭe sus și să strige. Muz. Sunete discordante. – Cacofonia nu trebuĭe să fie contra spirituluĭ limbiĭ. Așa, dacă zicĭ biserica catolică, tactica cavaleriiĭ nu e cacofonie, cum cred ignoranțiĭ. "
Va felicit pentru preocuparile pentru limba romana!
marius_vfp are dreptate.

Ieri si miercuri am facut niste roiuri. Metoda am mai spus-o. Se scutura toata albina din stupul matca in stupii pe care urmezi sa ii faci. Am mai pus niste rame cu puiet si cu miere si pastura. Lucratoarea s-a intors in stupul mama in timp ce tineretul si matca a ramas in stupul nou format. Primii 8 i-am facut cu un apicultor experimentat. Apoi cu ai mei singur. Metoda mi se pare simpla. In stupii mei gasisem unul care era blocat cu miere si incepuse sa cladeasca 2 botci, asa ca i-am lasat o botca mai frumoasa si i-am mai adaugat rame goale. Nu am vazut daca botcile erau ouate, din cauza pozitiei in care erau cladite, dar se vedea pe fund ceva lucios ce semana a laptisor de matca. Fiecarui stup nou format i-am mai adaugat la capat rame cu faguri noi. Apicultorul asta batran imi spunea ca e bine sa le pui la un capat si la celalalt cate una deoarece nu stii in ce directie isi va construi albina cuibul. Eu am luat-o de buna informatia. La vechii stupi le-am lasat si puiet mai mult deoarece raman fara matca si am mai bagat si faguri cu foita artificiala.

Partea urata e ca m-au capsat circa 20 de albine. Aveam combinezonul, dar nu am manusi apicole ci niste manusi cauciucate pe care le-au ciuruit. Acum suport consecintele - o mana cat o paine, pastile, gheata. Am fost la doctor si mi-a zis ca nu e alergie ca e o sensibilitate. Aaa...si luasem inainte de a umbla in stupina un Claritine. Doctorita a spus ca nu are niciun efect daca il iau cu cel putin 2 ore inainte. Cica ar fi fost bine sa il iau cel putin 40 de zile. Asa ca cine spune de Claritine cu 2 ore inainte nu stie ce vorbeste (am gasit informatia pe forum). Desi de data asta m-a umflat mai tare ca data trecuta, ma asteptam sa fie mai rau. La mine se manifesta la o zi distanta. Azi ma inteapa si maine ma umflu.

Astept sa va dati cu parerea despre metoda!

Un Paste fericit!

PS:Mesaj scris cu mana cu problema!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

marius_vfp

Citat din: oroles din Mai 04, 2013, 05:53:11 PM



Aaa...si luasem inainte de a umbla in stupina un Claritine. Doctorita a spus ca nu are nici un efect daca il iau cu cel putin 2 ore inainte. Cica ar fi fost bine sa il iau cel putin 40 de zile. Asa ca cine spune de Claritine cu 2 ore inainte nu stie ce vorbeste (am gasit informatia pe forum). Desi de data asta m-a umflat mai tare ca data trecuta, ma asteptam sa fie mai rau. La mine se manifesta la o zi distanta. Azi ma inteapa si maine ma umflu.



din nefericire , unul din cei 2 baieti ai mei e foarte alergic la polen(polenul din aer) , anul trecut a stat de 2 ori internat cate o saptamana bagat la perfuzii , si are doar 2 ani . acum 2 zile am fugit iar la spital ,odata cu inflorirea pomilor fructiferi au aparut iar problemele , dar ,dar dupa o pauza de mai bine de 5 luni fara polen in aer pe perioada rece nu iam mai administrat aerius , dupa prima doza de aerius sa simtit efectul in mai putin de 30 minute , claritin nu ii dau , cel mai bun mi se pare predinsonul , dar atentie mare la predinson ,mancarea nu trebuie sa contina pic de sare , corpul va retine apa si se va umfla .

referitor la metoda , de mai scuturi ramele daca mufi familia cu matca , oricum albina batrana se va duce la vechea locatie. bagi 5 rame cu puiet diferite stadii cu albina acoperitoare plus rame cu mancare  si gata .

spor.
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva