vopsire stupi

Creat de Stangaci, Aprilie 17, 2012, 01:48:28 PM

« precedentul - următorul »

Stangaci

Hristos a Inviat! o intrebare pentru dvs!! pot sa vopsesc stupii cu albinele in ei? le omoara mirosul ? :thanks:

bucovineanu

Se pot vopsi si cu albine in ei. Problema e daca sunt si ele de acord. :smile:

Marius-ursulakhe

"A devarat ca a inviat".Lateralele si spatele incerca peste zi iar fata seara dupa ce nu mai zboarea.Poate ar fi mai bine sa le inchizi iar cu problema cu intoxicatul daca folosesti vopsea pe baza de apa eu zic ca nu are nici o problema cel putin ai mei cand ii vopsesc nici nu miroase a vopsea. Eu folosesc vopsea de la tifel speciala pt stupi,cel putin eu asa stiu

ion patrut

un raspuns demn de luat in seama. Dar vopseaua pe baza de apa nu se spala la ploaie? intreb pentru ca nu stiu

cristi ciuc

Poate că ar fi mai indicat să fie vopsiţi stupii fără albine că după aia este posibil să postezi şi la topicul "alergie la înţepăturile albinelor" :rotfl: :rotfl: :rotfl:

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: ion patrut din Aprilie 17, 2012, 06:48:22 PM
un raspuns demn de luat in seama. Dar vopseaua pe baza de apa nu se spala la ploaie? intreb pentru ca nu stiu
Hristos  a Inviat !!! si eu folosesc vopseaua lavabila de exterior cu forte bune rezultate uitati si un subiect mai vechi...
http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=4713.msg95979#msg95979
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

Marius-ursulakhe

pt vopselele de la tifel nu iti trebuie mai mult de 10 min si aproape este uscata in totalitate cel putin sa nu fie asa multa umiditate in aer cum e acum, iar cu vopseaua lavabila am si eu o intrebare:nu se cojeste in timp??? "KTA-foreverApi - Ski" intreb si eu pt singurul fapt ca stiu ca nu este pt lemn ci pt zugraveli :hi:

dorindafi

Citat din: Stangaci din Aprilie 17, 2012, 01:48:28 PM
Hristos a Inviat! o intrebare pentru dvs!! pot sa vopsesc stupii cu albinele in ei? le omoara mirosul ? :thanks:
da , se pot vopsi seara dar sa fie totushi cald afara ca peste noapte sa se usuce vopseaua
cat despre miros nu au nimic deoarece vopseaua e afara nu in stup  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: ursulakhe din Aprilie 17, 2012, 08:06:13 PM
pt vopselele de la tifel nu iti trebuie mai mult de 10 min si aproape este uscata in totalitate cel putin sa nu fie asa multa umiditate in aer cum e acum, iar cu vopseaua lavabila am si eu o intrebare:nu se cojeste in timp??? "KTA-foreverApi - Ski" intreb si eu pt singurul fapt ca stiu ca nu este pt lemn ci pt zugraveli :hi:
salutare! se cojeste un strat in timp exact ca si vopseaua pe baza de ulei, eu am dat doua straturi nediluate:primul stat a fost alb,culoarea de baza iar in al doilea am folosit colorant( nu fac reclama dar am folosit stiky de exterior si sunt multumit) Pace ! %%-
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

Marius-ursulakhe

Sa stii ca e o idee foarte buna daca zici ca tine cineva mi-a mai zis sa fac asa dar nu imi venea sa cred ca va tine lavabila pe lemn.Este un lucru foarte bun cand poti convesa cu cineva care are cu totul si cu totul o alta idee.PACE tuturor si multa sanatate ca e mai buna decat toate :D

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: ursulakhe din Aprilie 18, 2012, 06:41:03 AM
Sa stii ca e o idee foarte buna daca zici ca tine cineva mi-a mai zis sa fac asa dar nu imi venea sa cred ca va tine lavabila pe lemn.Este un lucru foarte bun cand poti convesa cu cineva care are cu totul si cu totul o alta idee.PACE tuturor si multa sanatate ca e mai buna decat toate :D
Multumim la fel si apropo, uite-te pe sun photo la mine si ai sa vezi si suportii pt stupi, pe care i-am dat cu var din ala pasta si tine de pe un sezon pe altul si pe lemn si pe bordurile de beton,insa de lavabil sunt foarte multumit, pace ! %%-
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

Florin_Dan

Adevarat a inviat. Daca nu ai lazi de schimb, inchide-le dimineata si desfa aerisirile, in ideea ca vopsesti cu vopsea pe baza de apa. aceasta vopsea se usca repede si nu este nevoie sa le ti toata ziua  inchise.
Azi mi-am facut cadou 10 kg de vopsea pe baza de apa, si le voi vopsi cele noi, pe urma mut albinele in cele noi dupa care le reconditionez pe cele vechi. Aceasta metoda este cea mai recomandata. :hi:

ion patrut


Stangaci

multumesc frumos de raspunsuri!! numai bine. :)
:thanks: