vizita la stupina

Creat de valentin27, Decembrie 28, 2011, 09:27:02 PM

« precedentul - următorul »

Mihai Sergiu

    Ieri am facut si eu o vizita la cei 5 roi ai mei, le-am fost data acuma o luna apifonda preventiv , azi cand ma uit la ei nici urma de asa ceva a disparut toata. Nush poate gresesc dar mie mi se pare ca sunt mai multe albine ca si data trecuta si le-am mai pus inca o portie de apifonda la fiecare. Am curatat urdinisul cu o sarma, cam un pumn de albine moarte la fiecare si am vazut si 2 larve moarte cine stie... inseamna ca a inceput matca de prin ianuarie sigur ponta. Sper sa fie bine si sa ies cu toti 5 bine la primavara. Numai bine la toata lumea!
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

johnysibiu

Daca intr-adevar ai larve moarte da-le ca-i foamea pe ele.

cristi ciuc

În toată ţara se anunţă pentru ziua de luni o vreme frumoasă, cu temperaturi relativ ridicate faţă de ziua de astăzi şi cea de marţi.
Astăzi fac o vizită la stupi şi cred că la vreo 3, care au un zgomot intens mai ridicat, trebuie să intervin, fie nu au mâncare, fie încălzesc puietul (aceştia au fund AV şi le-am retras nylonul şi închis sibărul, lăsându-i numai cu ziare). Dar, cum au aerisiri mari în capac, cred că aceasta este problema (circulă aerul, pentru că nici sibărele nu obturează total curentul de aer).
Ieri prea multe albine au ieşit din stupi şi au murit în zăpada imensă din jur.

johnysibiu

Pune mana pe lopata si  arunca niste paie in jurul stupilor sau mai bine niste prelate.

TraianCH

posibil  sa  fi murit din cauza  paduchilor..ati  fc.  tratamentele  corect/la  timp?
Singurul lucru imperfect in natura este rasa umana!

johnysibiu

N-are treaba cu prefectura.De paduchi sa-i caute dupa prima revizie. Acum turta, paie si infofoleala . Puietul racit este aruncat afara !

cristi ciuc

Citat din: TraianCH din Februarie 19, 2012, 12:39:30 PM
posibil  sa  fi murit din cauza  paduchilor..ati  fc.  tratamentele  corect/la  timp?
Am făcut tratamentele corect TRAIAN şi nu cred că asta este cauza.
Noi cei care iubim albinele (începătorii) suntem tentaţi să maximizăm pierderile şi aşa am văzut eu situaţia la momentul respectiv: "prea multe albine".
Citat din: johnysibiu din Februarie 19, 2012, 11:39:28 AM
Pune mana pe lopata si  arunca niste paie in jurul stupilor sau mai bine niste prelate.
JOHNY  ai un stil aparte, mobilizator, dar sunt tentat să cred că n-ai auzit până acum de Ciuc, deşi ne desparte un deget de meridian. Nu poţi să te lupţi cu zăpada din întreg Masivul Călimani. Desigur că mă refer acum la o arie extinsă, dar, pe când, în alţi ani apicultorii din zonă se confruntau cu atari situaţii, în alte zone confraţii noştri parcurgeau etape normale.
Şi eu privesc acum cu multă compătimire şi iau la cunoştinţă despre stări de fapt din zona Buzăului. Este dureros pentru oricare dintre noi să vedem cum apicultorii se chinuie să-şi scoată stupii din zăpadă.
Mie nu-mi creează disconfort lopata, iar prelatele o să le am în vedere. :thanks:

johnysibiu

Ideea era urmatoare cele care ies acum la zbor au doua scopuri: unele simt ca se intalnesc cu termenul de expirare si prefera sa-l caute afara iar altele vor sa se curete.Cele care se duc la intalnire nu le opri, cele care vor sa se curate dupa ce arunca balastul simt nevoia sa se odihnesca putin.Daca nu se pot curata cativa metri patrati de vatra macar aseaza paie sau niste prelate.Impreuna cu suprafata stupilor existenti o sa ai o arie de odihna acceptabila.

Mihai Sergiu


   Albine vad ca se intinde usor usor catre spatele urdinisului mai multa sau poate mai rasfirata din cauza temp mai ridicate insa am vazut ca is tare agresive cel putin unde am ridicat podisorul au inceput sa isi i-a zboru direct catre mine
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

johnysibiu

"Nu te baga la oi can' ploua". Si stuparitul este tot un fel de oierit. Ce te mananca sa le scarpini acum? Toata iarna si-au tinut temperatura in ghem la 8-9 gr C iar acum daca au puiet trebuie sa tina temperatura ridicata si constanta la 36 gr C deci orice pierdere de caldura este fatala.Nu umbla la ele decat scurt, sa le zvarli turta si atunci cu foarte putin fum.Pentru economia de timp/pierderea de caldura este bine sa fii doua persoane.

Mai bine curata vatra si pregatestele oglinda stupului, verifica urdinisele sa nu fie infundata si asigura multa liniste.Atentie la pitigoi !