cand punem turta

Creat de dragos2006, Ianuarie 04, 2010, 08:53:28 PM

« precedentul - următorul »

D006

Si rama cu miere tot un fel de turta este ... 
  Prefer zahar pudra cu miere si Protofil dar de cand  a aparut  Apifonda cumpar gata preparat.

bucovineanu

Daca aveau ramele pline in toamna poti sta linistit. Pana acum nu au consumat prea mult. Poate se incalzeste si fac zbor de curatire si atunci poti deschide stupii si te vei convinge ca au mancare. Zaharul kandi il iau mai greu.

D006

Fiecare varianta are avantaje si dezavantaje , spre exemplu mierea : nu  uzeaza albina dar recontamineaza familia cu nosema apis.
turtele energetice si cu un cules de polen la alun fac minuni.
  Eu am o vorba , oricine ierneaza o familie burdusita cu miere si albine dar numai meseriasii scot o familie mica si fara mancare in primavara si fac record la salcam !
  Degeaba ai in martie familiile lui peste prajit  daca in debutul salcamului intra in frigurile roitului.
    Consider ca mierea o fac pentru comercializare  si nu pentru a o risipi inutil in stup.

bucovineanu

Raportat la consumul de mancare pe kg de albine o familie slaba consuma mai mult decat o familie puternica. Daca e sa facem o comparatie cu oamenii un organism slabit e atacat mult mai usor de boli decat un organism sanatos. Acest lucru e valabil si la familia de albine care in intregul ei este un organism. Afirmatia ca albinele pot fi obisnuite cu mancare putina imi aduce aminte de gluma cu tziganul care a dat in fiecare zi tot mai putina mancare la cal. In cele din urma calul nu mai manca deloc si dupa cateva zile a murit. Tiganului nu ii parea rau ca a murit, ii parea rau ca a murit gata invatat sa traiasca fara mancare.

D006

Apare urmatoarea situatie: a doua jumatate a lui februarie 7 zile cu ger de  -10 grade.Familiile deja au puiet,iar mincarea in jurul puietului e putina.Din cauza frigului nu se pot deplasa pe alte rame sa aduca mancare.  Albinele stau pe puiet sa-l incalzeasca .Atunci mor familiile daca nu au o turta deasupra! :nod:

bucovineanu

Referitor la turte si la risipa, eu spun ca mai mare risipa facem daca dam turte in loc de miere.Pretul Apifonda este apropiat de cel al mierii vanduta en gross. Albinele vor cara si depozita turta pe rame dar o vor consuma daca nu au miere. Daca au miere o vor consuma pe aceasta, iar  zaharul cristalizat din turte il vor scoate pe urdinis in primavara. Daca nu au rezerve si vor trai numai cu turta, vor supravietui pana in primavara, dar nu putem astepta sa avem mare recolta de la asemenea familii.

bucovineanu

Da, in cazul amintit de lav este utila turta. Dar de obicei pana la acea data albinele fac un zbor de curatire si se poate da si sirop 2\1.

D006

Frate bucovineanu stai putin ori Apifonda ori zahar cristalizat ? e o mare diferenta intre ele.
  Eu incep sa pun cate o turta pe rame si la sfarsitul lui ianuarie ma uit care familie a consumat-o .  Mai ales ca in zona mea in jur de 15 ianuarie incepe ponta la matca.
  Un kg. miere de salcam = 3 kg.  Apifonda.
  La 15 februarie daca vremea permite incep stimulare cu sirop din zahar invertit in cantitati mici.

bucovineanu

Nu cred ca din cei care au mai multi stupi ierneaza cineva pe miere de salcam. In zona mea nici nu exista astfel de miere. Si in zona mea la familiile puternice in functie de vreme cam tot atunci incepe ponta. Eu mi-am spus parerea si am aratat cum procedez. Fiecare procedeaza cum crede ca e mai bine pentru el si pentru albine.

valter

Doamne cate prostii spune-ti unii.
Barrrrrrrrrrr!
Mi-e frig si stau in ce.lula mea.
I-mi imprumuta si mie cineva o punga sa vad cum se fabrica?
pa.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

bucovineanu

Nu rezulta clar care spune prostii.

D006

Cel mai simplu calcul:
5 rame x 3kg miere rama =15kg miere=stau linistit pana la 1aprilie.

D006

Din cele 15 kg. 10 le vindem si la 200 de familii  inseamna un venit de 15000 lei . FAmiliile au nevoie doar de 3 kg. Apifonda adica 2800 lei si 3 de zahar  2000 lei , iti ramane profit net  10.000 lei , e ceva nu ?
  Apropo de 1 aprilie , eu atunci vreau sa recoltez primul polen ! daca nu tin familiile in forta nu fac productie plus ca la mai vreau sa le dau pe toate in doua.

bucovineanu

Asa ziceai si anul trecut ca la rapita le dublezi numarul si vinzi roiurile. Nu ne-ai spus daca ai reusit ce ti-ai propus.

D006

Cresterea a fost doar de 80% , daca totul merge conform planului  anul acesta  cel putin 100% .  Dar in anul ce a trecut am invatat ca este bine sa-mi tin gura si sa nu mai dau totul din casa .