Incepator ,nou venit

Creat de stefanm, Octombrie 23, 2010, 07:48:06 PM

« precedentul - următorul »

cili

Bine ai venit ! Şi ... la mai mulţi !!!

gogucumopul

Buna ziua,

Va multumesc tuturor ptr primire si pentru sfaturile date.
O intrebare: Daca voi incepe cu 2 stupi multietajati credeti ca ar fi ok?

Multumesc anticipat
                         Stefan

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: gogucumopul din Aprilie 07, 2012, 10:50:37 AM
Buna ziua,

Va multumesc tuturor ptr primire si pentru sfaturile date.
O intrebare: Daca voi incepe cu 2 stupi multietajati credeti ca ar fi ok?

Multumesc anticipat
                         Stefan
Salutare! ca si incepator este bine sa lucrezi cu orizontali parerea mea,mai ales ca daca intarzii sa lucrezi in ei nu le dauneaza asa tare,iar la ME trebuie sa urmaresti mai atent familiile sa intervii la timp la sckimbat/adaugat corpuri,deci trebuie sa stii mult mai multe despre dezvoltarea famiiei, Pace! %%- :hi:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

stefanm

 Asa a fost inceputul...
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

stefanm

Ma confrunt cu o problema acum...
In ziua de Paste mi-a iesit un roi desi in urma cu 2 saptamani pusesem caturile (cu rame cladite),sparsesem ciuburile cu foita noua.A doua zi de Paste am fost nevoit sa controlez  mai sumar,prin sondaj (fiindca la stupina ajung doar la sfarsit de saptamana) si am mai gasit un stup cu botci gata de eclozare. Corpul este plin de puiet dar in cat nu au urcat Cine imi poate da un sfat pentru o actiune de urgenta? Poate domnul Bucovineanu daca citeste.. Multumesc  ^:)^ :beer: Am stupi de 10 rame si cat 1/2.
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

Aurelian A.

Fa un roi artificial si gata,,nu prea ai multe solutii :hi:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

stefanm

Pe asta l-am rezolvat :),l-am scuturat in fata stupului si am facut un Taranov de urgenta(nu mai facusem niciodata), inspirat tot de "Sf Internet",am facut 2 nuclee cu botci de roire si cate doua rame luate de la alti stupi si un roi nou cu matca batrana dar ma intreb de ce nu urca in cat si se apuca de roit?  Pe cat am pus folie ca asa am si iernat.Sa fie vremea de vina ? In Olt e frig si ploaie si se pare ca asa o sa fie si in continuare Ma asteptam ca vremea urata sa le inhibe cumva instictul de roit. Nu stiu cum sa fac sa intorc albina inapoi in stup ca sa nu-i slabesc..
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

Aurelian A.

e de vina si vremea,si daca nu au cules urca mai greu in cat,ieri le-am pus si eu magaziile la ai mei,sper sa nu patesc ca tine si sa se apuce roit,momentan nu aveau botci :hi:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

stefanm

Vad ca zice Busu la prognoza ca ar mai ploua 2-3 zile si atunci nu am decat ca sambata sa-i iau din nou la mana si sa mai scot 1-2 rame cu puiet si sa mai bag in niste roiuri pe care le-am facut pe 20 aprilie... Am mai patit acu 2ani asa..Mi-au roit toti , n-a ramas niciunu' ,nu am facut nici miere si am intrat si cu ele slabe in iarna.Am avut roiuri bagate si in cutii de pantofi  :) Ca de ,eu nu fac pastoral(am o zona melifera buna si nu am timp sa fac pastoral) le-am pus caturile ,am zis ca au spatiu suficient si am zis sa nu le mai deranjez si cand a plecat unu au inceput toti.N-as vrea sa mai repet experienta asta.. M-am simtit efectiv depasit de situatie...Dar si experientele astea fac parte din stuparit,nu... :)
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

orbanstefan64

Busu ii imbracat la ultima moda dar cu vremea ....


stefanm

Citat din: orbanstefan64 din Mai 03, 2016, 09:13:00 PM
Busu ii imbracat la ultima moda dar cu vremea ....


"Frumos ,elegant,cat de cat".... :) vezi youtube Mondenii
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

Kiwi Bee

Stefanm albinele sati fie sanatoase si pe restul le inveti din mers.

Si aici in NZ in ultimii ani tot mai multi au inceput sasi tina cuiburile pe o singura cutie(Langstroth 1/1 = cca. Dadant 3/4). Stupii care ies puternici din iarna trebuiesc imediat in primavara divizate sau cel putin se iau 2 rame cu puiet capacit si una cu pastura si se formeaza un roi(doar atita albina cit acopera acele rame ca sa nu scada populatia stupului de baza).
Chiar daca unii stupi nu ai iesit puternici din iarna si acelea se vor diviza/slabi cu 4-6 saptamini mai tirziu. Pikna atunci se incearca egalizarea tuturor familiilor si de curind incepe culesul.

Si eu am patit ca si tine intrun an si nu mai aveam unde sami pun roiuri astfel incit am vindut din efectiv ca sa am bani de cutii si rame noi.

Ca sa slabesti o familie puternica se poate face rocada in plina zi cu soare cu o alta familie mai slaba astfel intaresti stupul slab. Dar daca toti stupii ati sint puternici, niti ramine altceva decit sa slabesti familiile prin metoda descrisa mai sus(formezi un roisor din fiecare.... doar cutii si rame sa ai).

Daca nu ai cules sau vremea este nefavorabila si pt albine si pt plante(nu se va secreta nectar) albinele mai degraba vor roii caci sint multe in cuib. Nu are importanta daca ai pus gratia hanneman si catul pt ca ele au nevoie de mai mult spatiu IN CUIB. Prin faptul ca stupii tai au caturile de alta marime(inaltime) nu poti beneficia de posibilitatea sa scoti 1-2 rame cu puiet capacit sau cu miere daca este cazul si sa le pui sus in cat(albinele din acele rame vor ecloza iar mai tirziu se vor umple cu miere). Respectiv in cuib inlocuiesti acele rame cu rame noi si astfel nu mai ai cazuri de roit.

stefanm

[quote author=Kiwi Bee link=topic=3076.msg236079#msg236079 date=1462345608 Daca nu ai cules sau vremea este nefavorabila si pt albine si pt plante(nu se va secreta nectar) albinele mai degraba vor roii caci sint multe in cuib. Nu are importanta daca ai pus gratia hanneman si catul pt ca ele au nevoie de mai mult spatiu IN CUIB.
[/quote]
Da ,m-am gandit ,ele practic se aglomereaza in cuib din cauza frigului iar in cat nu urca din lipsa de cules si atunci se gandesc sa plece... O sa fac asa cum zici: inversez cu cei mai slabuti si o sa fac si roisoare pe 3 rame ca ma gandesc sa reunific mai la vara Nici nu mai stiu.. cand i-am avut slabi a fost timp bun si salcam mult dar nu am facut miere,acum ii am puternici dar ploua intruna si se pare ca asa va fi toata luna :sad:
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

tinumaftei

Citat din: stefanm din Mai 04, 2016, 11:17:39 PM
[quote author=Kiwi Bee link=topic=3076.msg236079#msg236079 date=1462345608 Daca nu ai cules sau vremea este nefavorabila si pt albine si pt plante(nu se va secreta nectar) albinele mai degraba vor roii caci sint multe in cuib. Nu are importanta daca ai pus gratia hanneman si catul pt ca ele au nevoie de mai mult spatiu IN CUIB.
Da ,m-am gandit ,ele practic se aglomereaza in cuib din cauza frigului iar in cat nu urca din lipsa de cules si atunci se gandesc sa plece... O sa fac asa cum zici: inversez cu cei mai slabuti si o sa fac si roisoare pe 3 rame ca ma gandesc sa reunific mai la vara Nici nu mai stiu.. cand i-am avut slabi a fost timp bun si salcam mult dar nu am facut miere,acum ii am puternici dar ploua intruna si se pare ca asa va fi toata luna :sad:
[/quote]
Daca episodul de frig este suficient de sever si de durata, albinele abandoneaza pregatirile de roire si rod botcile.

stefanm


[/quote]
Daca episodul de frig este suficient de sever si de durata, albinele abandoneaza pregatirile de roire si rod botcile.
[/quote]
Da,si asta e adevarat,dar cred ca nu e suficient de frig si de mult timp,sa inhibe instinctul de roire.Uneori nu rod botcile ci doar tin matcile fortat in botci si cand prind momentul prielnic explodeaza...
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate