Intrebarea zilei

Creat de ioanardelean55, Decembrie 26, 2010, 04:56:48 PM

« precedentul - următorul »

Muntoiu Radu

Daca alungesc celulele mierea aia e buna. In celule alungite nu pun nectar. De asemenea, daca rama e capacita partial, restul celulelor (vorbesc de rame de cat) contine miere buna.

Kiwi Bee

Mihai Vr, nu ma interesat niciodata cite zile sa astept pina se ventileaza umiditatea din miere/nectar dar pot sa spun ca la un cules bun o cutie de 3/4 Dadant, 10 rame(la mine este Langstroth 1/1) este umpluta cu miere si capacita intre 80-100% de la stadiu de foita intro saptamina(7 zile).

Presupunind ca esti in pastoral si de aceea ai intrebat eu spun ca la o familie puternica cu ventilatie buna o cutie de marimea mai sus mentionata ai nevoie de cca. 2-3 zile si mierea va fi capacita in % mare.

Daca nu mai ai cules sar putea ca tio ventileaza tot in atitea zile dar nu o capacesc asa de repede caci mai consuma si ele.

mihai.vr

Curiozitatea asta a aparut de la faptul ca am fost cu albinele la salcam, le-am adus acasa, au urmat vreo 2-3 zile de ploaie, vreme mai rece si apoi cateva zile de soare. In aceste zile de soare am fost si am facut extractia. Dar cand scuturam ramele marginase (capacite cam 30%) picura din ele. Eu credeam ca nu am cules asa mare acasa, pentru ca salcamul a trecut. Ma intrebam daca ce picura era de la salcam, sau era nectar proaspat adus?

bucovineanu

Probabil era nectar proaspat adus de la altceva decat salcamul.

MirceaCalin

Am observat la salcâm albine care strângeau nectar de pe soc pentru că au fost câteva nopţi reci si cântarul a stat pe loc.
Poate că asta s-ar încadra în ce zicea dl. bucovineanu.

Kiwi Bee

Cad de acord cu Bucovineanu.

Ati recomand un refractometru si vei dormi linistit stiind care este umiditatea din miere.

oroles

Citat din: Kiwi Bee din Iunie 03, 2015, 01:14:36 PM
Cad de acord cu Bucovineanu.

Ati recomand un refractometru si vei dormi linistit stiind care este umiditatea din miere.
Mi se pare o prostie cu refractrometrul. E bun pentru mierea din butoi. Pentru aia din rame nu prea recomand. Sa stai la fiecare rama sa o verifici cu refractrometrul mi se pare multa munca inutila. Efectiv cand am dubii ca mierea ar fi maturata suficient, intorc rama cu celulele in jos si daca nu curge e buna. Am incercat si eu un refractrometru folosit de fratele meu la reparat masina si nu mi s-a parut atat de  util pentru apicultor.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Kiwi Bee

Nu mam referit la rama cu rama ci la sfirsit cind ai mierea extrasa. Daca are umiditate prea mare fugi cu ea la procesator, iar daca este intre limete atunci o poti tine si pina la anu.

happy

Este necesar sa se faca tratament antivaroa acum?Sunt la salcam 2( atrecut deja)si un apicultor mai in varsta ne-a recomandat asta ca a vazut el un paduche.Nu stresam prea mult albinele acum cand ar trebui sa culeaga?Alt sfat a fost administrarea de sirop(apa+zahar 1/1),cu acesta sunt de acord in lipsa de cules.Poate apare ceva coriandru pana la tei.
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

yulian

Dupa ce extragi, seara le poti face un tratament linistit...  :hi:

Eugen B

Ce parere aveti de mazariche ( cea de culoare mov) si de mustarul care infloreste luna aceasta?

CATALIN_CJ

 :hi:Bună ziua. Vreau să schimb câteva mătci la niște familii care nu îmi plac cum merg.Am mers să îmi aduc o ramă cu botci și pe drum au început să îmi eclozeze mătcile în mașină le-am prins și le-am băgat în cuști de transport.CUM FAC SĂ MI LE ACCEPTE STUPI   MAI ALES CA SÎNT ȘI NEÎMPERECHEATE ȘI NICI NU IAM ORFANIZAT ANTERIOR ?Pot sa omor matca bătrînă și să le bag direct merge treaba așa dacă nu a trecut mai mult de juma de oră de le eclozare?

bucovineanu

Reginele neimperecheate sunt acceptate mai usor in nulee in primele 6 ore dupa eclozare. Familiile accepta mai greu orice regina atata timp cat au puiet larvar. Albinele omoara de obicei regina straina si trag botci de salvare. Atata timp cat poti face copii nu infiezi. :smile: Riscul este destul de mare sa inlaturi reginele din stupi si sa le dai imediat regine neimperecheate in aceasta perioada. Eu nu te-as sfatui sa faci acest lucru, dar fiecare e liber sa faca ce vrea cu stupii lui.
Cu reginele primite poti face eventual niste nuclee de imperechere si sa schimbi reginele din stupi mai tarziu, dupa ce reginele din nuclee sunt imperecheate. Schimbarea se face cu sanse foarte mari de acceptare toamna tarziu.

CATALIN_CJ

#673
Mulțumesc foarte mult de răspuns sănătate și numai bine ! Nucleele ar fi indicat sa le fac fără puiet dor albina scuturată de pe rame sau pot sa pun și puiet dar sa fie căpăcit total ?

bucovineanu

Rame cu puiet capacit in totalitate sunt greu de gasit. E de preferat ca nucleele sa fie facute cu cat mai multe albine tinere de pe ramele cu puiet larvar.