Intrebarea zilei

Creat de ioanardelean55, Decembrie 26, 2010, 04:56:48 PM

« precedentul - următorul »

bio

Citat din: dan sebastian din Septembrie 13, 2014, 08:02:54 PM
Citat din: marius_vfp din August 15, 2014, 10:30:20 PM
atentie mare la desfiintare , eu stupul bezmetic il las pe pozitie cele care se intorc si nu gasesc lada lor intra buluc in stupii vecini si au uneori tupeul si omoara matcile , astfel problema se agraveaza.

spor
Am pierdut 3 familii din cauza unui stup bezmetic foarte puternic. L-am scuturat la 100 m si tot s-au intors. Mi-a ros botcile, mi-a omorat si matca imperecheata bagata in cutie. De nervi i-am luat toata hrana si l-am lasat sa crape de foame. Surpriza, mi-a omorat matcile si din stupii vecini ( dreapta, stanga). Acu astept sa-l linisteasca iarna.

Eu cind am vreun bezmetic fac astfel.,.. ca toti mai avem si din astia..

Urc in locul lui pe pavilion un roi cu matca imperecheata, care il pun in cutie noua si il asdez pe locul celui bezmetic.
Cutia cu stupul bezmetic o dau sub pavilion cu podiusor pe ea ... apoi a doau zi scot ramele din stup  de la familia bezmetica  si le asez dupa o roata a pavilionului ca apoi la 2-3 zile sa incep sa scutur cite o rama dar scutur in perioada zilei cind vad ceva cules ca albina care cauta adapost sa fie primita daca are ceva in gusha..

. Astfel nu dau buluc toate albinele de la aia bezmetica sa caute adapost in zona unde au fost inainte de inceperea operatiunilor. Asa vin pe rind si nu au muschi sa destabilizeze alte familii.

Mihai Sergiu

Si eu am unul fara matca , am incercat sa introduc  matca in colivie dar nu a mers a murit saracuta. Daca as scoate ramele afara cred ca s-ar face un furtisag, in 30 de min ar fi plin cerul de albine
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

bio

Hai sa o iau pas cu pas.. Umblu intr-un pavilion.
-- umblu in stupi si gasesc o familie bezmetica
-- iau la mina ramele din aceea familie
--las in acel stup 2-3 poate 4 rame ,...  doar ramele care au prea multe celule stricate si putina miere... am grija sa nu le las lipite de peretele stupului si sa fie distantate intre ele pentru ca pe fiecare rama sa incapa cit mai multa albina.
-- ramele care le scot le scutur de albina si le dau celorlalte familii ... daca se intimpla ca unele rame sa aiba puiet pe ele de la bezmetica, daca este multisor, il ud cu apa din belsug il las vreo ora, doua ferit de albine citeodata si 24 de ore si apoi folosesc acele rame in alte familii..
Cind dau acele rame in alte familii albinele scot puietul de trintor ca este mort si familia buna i-si face treaba cu acele rame.

Dupa ce termin de luat la mina toate familiile din pavilion, a doua zi trec la rezolvarea problemelor gasite inclusiv rezolvarea familiilor bezmetice.
-- intii dau la o parte stupul care are in le familia bezmetica si pe locul lui pun un alt stup cu roiul care are matca imperecheata. Stupul cu familia bezmetica sau il las pe culoar in pavilion sau il cobor sub pavilion.
-- a doua, a treia zi sau citeodata chiar in aceea zi dar dupa citeva ore,  cum trec pe la acel pavilion scot ramele ramase in stupul in care am gasit bezmetica care sunt pline de albine cum ar fi ciorchinii de strugure,   si le las sub pavilion 1-2 zile poate mai mult ... citeodata le mai si schimb locul si usor usor mai scutur cite o rama de albina  dupa ele, inainte le afum mai intens,  iar albina bezmetica urca pe celelalte rame ramase iar albina lucratoare se intoarce pe vechiul loc unde gaseste acel roi-- daca are ceva nectar in gusa este primita ...  o afumi ca se spune ca ar baga nectar in gusa

Asta este in mare cum procedez ca de multe ori schimb rezolvarea in functie de situatia de moment.
-- se intimpla  sa mai am citiva stupi de facut pe pavilion sa spun juma de zi de munca  si atunci incep rezolvarea celor bezmetici..
-- sau il las pe ala bezmetic sub pavilion pina mai ramine acolo pe rame doar albina ouatoare
-- cind am un pom, boschet in zona pavilionului chiar si 50 de metri duc ramele cu familia bezmetica sub acel pom, bag ramele cu familia bezmetica sub pavilion sau pom pentru a le feri de soare.

Ramele pe care las familia bezmetica sunt rame cu celula stricata si foarte putina miere ... dar si asa in citeva zile sunt golite de putina miere dupa ele.

In principiu trebuie avut grija ca sa nu se intoarca albina de la ala bezmetic in numar mare inapoi ca atunci fac prostii si mai mult stricam decit sa reparam.

oroles

De la lume adunate si iarasi la lume date: Pentru a verifica daca un stup are matca se scot toate ramele din stup si se aseaza in ladita. In stupi se baga 1-2 rame goale. Se ia o gratie Hanneman si se aseaza deasupra stupului, dupa care se scutura toate ramele din ladita peste gratie. Albina se trage pe ramele goale si ramane matca. Ea nu trece de gratie si asa o vezi. :D Trebuie si un pic de atentie, totusi.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

SPYKAL

Citat din: bucovineanu din Septembrie 13, 2014, 07:47:03 PM
Spalati bine cu apa si apoi topiti. Prin fierbere se distruge orice urma de mucegai.
Prompt si profesionist, ca de obicei, raspunsul. Multumesc mult d-le Bucovineanu. Stima si respect!!!

marius_vfp

Citat din: oroles din Septembrie 14, 2014, 11:10:20 AM
De la lume adunate si iarasi la lume date: Pentru a verifica daca un stup are matca se scot toate ramele din stup si se aseaza in ladita. In stupi se baga 1-2 rame goale. Se ia o gratie Hanneman si se aseaza deasupra stupului, dupa care se scutura toate ramele din ladita peste gratie. Albina se trage pe ramele goale si ramane matca. Ea nu trece de gratie si asa o vezi. :D Trebuie si un pic de atentie, totusi.
e buna metoda dar e posibil ca atunci cand scuturi ramele sa dai matca pe jos ,
peste gratia care e peste rame pui 1 sau 2 caturi si scuturi ramele , astfel nu dai albina pe jos .

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

daniel.arad

Salutare. Am verificat azi stupii cuiva, au miere dar foarte putina populatie, parerea mea, varoua. Concluzia mea este ca nu vor supravietui decat daca cumva unesc cate 2-3. Eu personal nu am trecut prin asa ceva mai ales la ora asta. Cum ma sfatuiti sa-i unesc ??? Cu stima.

TDI

Scoti ramele suplimentare, le lasi doar pe cele pline acoperite foarte bine de albina. Elimini o matca sau doua, in principiu cele bătrâne - lasi 6-24 ore, dupa muri in aceeasi lada, cu distanța intra ramele familiei de baza si ramele din celelalte familii de cativa centimetri. Stropeste uniform cu otet alimentar puturos, pui o folie deasupra, dupa 24 ore iei folia si lipesti ramele.

ioanardelean55


  Are cineva moara monofazica de la rusi ? Se poate face zahar pudra cu ea ?  :thanks:
 



crisian-nicolae

Cu orice moara de uruiala se poate face zahar pudra,sa aiba sita cu gauri de 1mm,turatia mori cel putin 3000 ture,si zaharul sa fi fost tinut la caldura si uscatura.

oroles

Citat din: crisian-nicolae din Decembrie 30, 2014, 07:34:30 PM
Cu orice moara de uruiala se poate face zahar pudra,sa aiba sita cu gauri de 1mm,turatia mori cel putin 3000 ture,si zaharul sa fi fost tinut la caldura si uscatura.
Te contrazic!
Merge mai bine cand e tinut la loc rece si uscat!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

crisian-nicolae

Eu o spun din probate,doar ieri am facut 10 kg,am cumparat din Peny un sac de 10 kg si in 20 minute a fost in moara,l-am dat de 2 ori,moara este cu ciocanele productie propie. :hi:

oroles

Si eu tot din probate iti spun.  =)) :rotfl: Am dat cca. 60 de kg in 30-40 de minute.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

crisian-nicolae

Deocamdata nu am ce sa fac cu 60kg zahar pudra. :) :P

tassevasi

Citat din: ioanardelean55 din Decembrie 30, 2014, 07:30:22 PM

  Are cineva moara monofazica de la rusi ? Se poate face zahar pudra cu ea ?  :thanks:

Eu am ,dar nu de la rusi ,treb sa aveti un motor de peste 2kw si sita cum a zis un colg de 1 mm (prindeti peste sita mare cu sirma sita de 1mm) se mai lipeste zaharul de interior  dar cu un ciocan  bateti in ia mai des si rezolvati problema .
   In general cu orice moara  se poate face , un coleg a venit pe la mine sa vada  aspiratorul facut  moara  si cind i-am  aratat si moara cu care  fac cite 1 sac  ,i-mi spune ca el are 2 mori ,una cu ciocanele dar nu stia ca le poate folosi.
  Asa ca dati-i batae , si spor la treba .